m*s* „ORANUS" 13e Jaargang 3 November 1950 No 19 ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM Redactie-commissie: L. Giphart, C. Keyzer, Koppe, I. W. Weber. Redactie-adres: Afd. Sociale Zaken 2. Een beeld van de beschadiging. singh met het idee om een aantal stalen stutten tegen de huid van het voorschip te plaatsen en zodoende een nieuwe ondersteuning te vormen. Onderbaas v. Berkel had het idee deze stutten scharnierend aan de dokvloer te bevestigen, zodat het ge makkelijk zou zijn, deze stutten over eind te trekken wanneer het schip nog niet droog zou staan. Dit is inderdaad een goed systeem gebleken. Berekening toonde aan, dat het nog intact zijnde gedeelte van het bescha digde vóórschip in staat was de spanningen op te nemen, die zouden ontstaan wanneer men het schip zou dokken met als laatste kielondersteu- ning te ongeveer midscheeps en ver der een ongesteund voorschip tot on geveer de vóór-cofferdam. Er werden 22 zware stalen pijpstutten gereedge maakt om de ondersteuning aan S.B. en B.B. zijde van het vóórschip over de lengte van de vóór-cofferdam tot de voorsteven te verwezenlijken. Deze stutten werden van te voren reeds bijna geheel pasklaar gemaakt en met scharnieren bevestigd aan de hiervoor geplaatste langsdragers op de dokvloer, zodanig, dat zij bij het binnenvaren van het schip op de dok vloer uitgestrekt lagen. Toen eenmaal de „Oranus" het dok invoer werd het schip nauwkeurig op de gewenste plaats gebracht, daarna werd dok V zover opgepompt, Naar aanleiding van het repareren van het m.s. „Oranus", het zo gehavende schip, dat onze werf ter reparatie kreeg, vonden wij de heer Meeuwisse bereid ons omtrent dit karwei enige inlichtingen te verstrekken. Hiertoe stelden wij hem de volgende vragen: 1. Is dit inderdaad één van de moeilijkste karweien geweest, die onze werf ter re paratie kreeg, speciaal wat betreft het indokken? Antwoord: Deze reparatie is enigszins ongewoon geweest, de beschadiging van de scheepsbodem was zodanig, dat van normaal dokken van het schip geen sprake kon zijn. Uit duikeronderzoek was gebleken, dat grote obstakels onder de bodem uit staken en dank zij de goede zorgen van onze chef-dokmeester zijn deze, vóór het schip in dok geplaatst werd door duikers en door middel van onder water-snijbranders in zeer korte tijd verwijderd. Inmiddels had men zich een beeld ge vormd van de uitstrekking van de bodemschade en realiseerden we ons, dat vanaf midscheeps naar voren geen bodem-ondersteuning meer mogelijk was. De vraag deed zich voor: „Hoe dit schip te dokken". Nadat verschillende methoden waren besproken kwam onze heer Ir. Rö- 1. Schip droog in dok V op 21 Juli 1950.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 1