►2 kantoor „met z'n oren staat te klapperen" als er iemand komt reclameren „dat er te weinig in z'n loonzakje zit." U weet dat het bij Wilton-Fijenoord de regel is direct na ontvangst de inhoud van het loon zakje te controleren. Mocht dit volgens Uw mening niet kloppen, gaat dan direct, de in houd van het loonzakje intact latend, naar betaalmeester en weest er op voorbereid dat er uit het loonzakje het juiste bedrag te voor schijn wordt gehaald. Een paar weken geleden gebeurde het vol gende. Een onzer werklieden ging emigreren, „rekent af" en daardoor wordt het geld uit de diverse loonzakjes hem voorgeteld, een handeling die normaal natuurlijk niet plaats vindt, zou te veel tijd kosten. Een dag later komt betrokkene weer op kan toor en rapporteert 50,— te kort te zijn ge- komei De zaak nog eens aan hem voorgere kend, uiteengezet enz. Hij geeft toe die en die bedragen ontvangen te hebben, maar tóch DOEN WE HET VEILIG? Altijd als we dcor het bedrijf gaan, valt het ons op, dat zij die met machines o.d. omgaan weinig oog meer hebben voor het gevaar, dat aan hun werk verbonden is. Daartegen moeten we altijd blijven vechten. Door toevallige omstandigheden kregen we een gesprek met de draaier Willem Leger stee. (Die deed het niet onveilig hoor!) Het leek ons wel goed om hetgeen we bespra ken op een plaatje vast te leggen, teneinde u, lezer, op enkele gevaren te wijzen. Neem een en ander in u op en doe het in het vervolg VEILIG. Keer terug van de glib berige weg en zondig niet meer. komt hij 50,aan z'n afrekening te kort. Natuurdijk werd hij onverrichterzake terug gezonden met de raad de zaak nog eens duch tig na te gaan, ook al omdat hij het daags te voren ontvangen geld bij het reeds in zijn be zit zijnde geld had gedaan, niet apart ge houden en niet medebracht naar kantoor toen hij kwam reclameren. Weer een dag later volgt er een telefoontje met excuses, betrokkene had zich vergist en waarschijnlijk 2 briefjes van 50,aangezien voor briefjes van 25,— of inplaats van 100,— (2 X 50,—) genoteerd 50,—. Afgezien van de grootte van het bedrag is dit niet een op zich zelf staand geval, het gebeurt hoewel niet dikwijls toch nog al te veel en is minder aangenaam voor beide „partijen". Controleert dus, direct na de uitbetaling, de inhoud van Uw loonzakje en meent U dat de inhoud niet klopt met het bedrag op de loon- spccificatie, laat de hele zaak intact en ver voegt U bij betaalmeester. B. Op foto 1 wijst Willem op de sleutel, welke in de klauwplaat steekt. „Ik heb zo'n ding wel eens door de ruiten zien vliegen, door dat de bank plotseling ging lopen. Nou ja, dan heb je mazzel," zegt 'ie. „En als je nou geen mazzel hebt?" vragen we hem. „Ja.... dan ga jij (of je maats) gewoon het ziekenhuis in of in het gips. In het ergste geval is er weer een weduwe meer in Nederland, om maar niet te spre ken van je bank die in de „poeier" gaat." We weten dus nu hoe het niet moet. Hoe dan wel? NA HET GEBRUIK DE SLEUTEL DIRECT UIT DE KLAUWPLAAT. Op foto 2 heeft Willem een handel vast. U zoudt zélf ook de eerste manier verkiezen, want die bestaat uit 8 handelingen, de tweede daarentegen uit 27, dat scheelt dus aanmer kelijk in tijd en werk, terwijl bovendien de kans op het maken van fouten gerin ger is. Niet altijd kan betaalmeester de gewenste geldsoort verkrijgen, de laatste tijd hapert het b.v. nog wel eens aan „twintigjes", het geen nu niet direct zo'n groot bezwaar is. Denkt U nog maar eens aan de oorlogsjaren dat er of alléén guldens, óf alleen rijksdaal ders te krijgen waren. Met grote moeite wist betaalmeester dan 5 of 6 flinke baalzakken op de kop te tikken en volgepropt met pakjes muntbiljetten aanvaardde hij „de weg terug" naar Schiedam. „De weg terug" die, evenals „de weg heen" heel dikwijls werd afgelegd bij gebrek aan beter in een clandestiene ambulance-wagen, een trouwrijtuigje of een rouwkoets. Eén van de als gelddrager fun gerende helpers wilde eens helemaal „in stijl" blijven en zou a raison van 5.— (had hij weer een half pakje shag!) als drager op het platje van het rouwrijtuig gaan staan en zo, model ge-ho-ge-hoed, de reis Schiedam Rotterdam vica versa medemaken. Die film ging niet door! En als we toch nog even de oorlogstijd in herinnering brengen, dan schiet U ook in ge dachten de uitbetaling in alléén maar briefjes van 100,in die tijd waren alle gulden- en rijksdaalder-biljetten vrijwel zoek. Om ten slotte weer op het eigenlijke vullen der loonzakjes terug te komen, het door de assisterende ploeg van betaalmeester ontvan gen geld is nageteld en men beschikt boven dien over de loonslips en de loonzakjes. Eén van de ploeg kijkt op de slip naar het loonbedrag en deponeert het benodigde geld op de slip. De ander van de ploeg telt éérst het geld na, kijkt dan op de slip of de zaak klopt en wordt niet te voren beïnvloed door het op de slip vermelde bedrag. Daarna ver dwijnt slip en geld in het loonzakje, goed op lettende dat slip en geld in het juiste zakje terechtkomt. Liggen slip en zakje niet in juiste volgorde, dan bestaat er kans dat ver wisseling plaats vindt, hetgeen wel weer op z'n pootjes terecht komt, maar in feite niet behoort plaats te vinden. Als nu de door de ploeg te vullen groep zak jes is afgeleverd, gaat men pas-opmaken, met andere woorden: men telt het overgebleven geld zorgvuldig na en komt met het eind resultaat bij betaalmeester, die op zijn beurt het totaal te vullen bedrag heeft doorgekregen en „af-stemt". De kans op het maken van fouten bij het vul len der zakjes, speciaal ten aanzien van het juiste bedrag dat in een zakje terecht moet komen, is dus wel heel gering en vrijwel uit gesloten. U zult nu dus ook begrijpen waarom men op

Wilton Fijenoord Nieuws | 1951 | | pagina 2