de t A eiligheidsinspecteur Vervoer van personeel van v. d. Giessen In verband met het feit, dat het hier een tijdelijke tewerkstelling is, geldt voor betrok kenen een andere regeling dan voor ons eigen personeel. Grondloon machinisten Deze kwestie is nog in behandeling. DE IDEEËNBUS. Idee 9. Vervangen van drukmallen door gra denbogen. Het voorstel heeft veel aantrekkelijks, doch de mogelijkheid bestaat, dat de voor het plan benodigde verstelbare zwei tot fouten zal leiden. Dientengevolge kan het voorstel niet worden aangenomen. Aanmoedigingspremie 5. Idee 10. Verandering van een KK lasauto- maat. De aangebrachte wijzigingen hebben inderdaad tot resultaat gehad, dat met een zwaardere electrode gelast kan worden. Het verzwaren van de bestaande constructie van de auto maat is echter geschied in opdracht van een onzer bedrijfsleiders. Hier is dus geen sprake van een idee, dat van inzender is uitgegaan. Geen premie. Idee 11. Tappen met machine tap 1^" w.w. i.p.v. met boortol. Idee voldoet niet in de practijk en komt niet voor een premie in aanmerking. Idee 12. Aansluiting van teveel lichtpunten op één schakelaar. Systeem is inderdaad niet juist, hetgeen reeds lang geleden werd ingezien. Er wordt dan ook naar gestreefd het aantal verlichtings ornamenten per schakelaar zeer gering te houden. Dit idee kan niet als nieuw worden beschouwd en er kan geen premie worden toegekend. Idee 22. I. Lasaansluitingen. De bedoeling van de lasopstand is, dat deze in de eerste plaats onafhankelijk zal zijn van de hulpverlichting en in de tweede plaats, dat de voor het lassen met meerdere las- machines vereiste stroomsterkte zoveel mo gelijk via een zware kabel tot nabij de las- machine gebracht zal worden. Meerdere dunne „eenpersoons" kabels zijn duurder en on economischer dan 1 dikke kabel. II. Combineren van hulpverlichting en las- machinedienst. Er zullen zich wel eens gevallen voorgedaan hebber., waarbij combinatie van de twee dien sten voordeel zou kunnen geven. Hier tegen over staan echter verschillende nadelen. Het idee kan niet worden geaccepteerd. III. Werkvoorbereiding. Inderdaad zijn er op het gebied van werk voorbereiding nog onvervulde wensen. Het voorstel tot het aanstellen van een spe ciale functionaris werd bekeken doch gebleken is, dat decentralisatie, dus het aan bazen en voorlieden van elke afdeling overlaten om de vereiste materialen bij elkaar te krijgen, veel meer succes heeft. IV. Personeelsclassificatie. Het voorstel om personeelsclassificatie in te voeren gaat verder dan voor ons bedrijf nood zakelijk is. Voor de gemaakte opmerkingen wordt een premie toegekend ad 25. Idee 23. Het onnodig zoekraken van voor bewerkte materialen. Deze zaak zal onder de ogen worden gezien. De commissie is het echter niet eens met de door inzender voorgestelde oplossing en wil liever in een andere richting zoeken. Aanmoedigingspremie 5.—. Idee 29. Gebruik van een luchtrevolver met speciaal gevormde beitel voor het verwijderen van pakking uit sponningen van luikhoofden. Dit idee is goed en de beitel wordt reeds in de practijk toegepast. Premie voor medewerken aan het verbe teren van werkwijzen 45. Idee 33. Nieuwe manier om schuurbanden op de lasplaats te verbinden. Dit idee kan niet als een verbetering gezien worden. Geen premie. Idee 36. Inzake steken van een spiebaan in grote schroeven. De voorgestelde werkwijze is als een verbe tering te beschouwen. Het benodigde stel- gereedschap wordt aangemaakt. Premie 75. Idee 41. Toepassing speciaal soort rubber i.p.v. koper voor kleppen en zittingen van klepkasten. De hiervan te verwachten voordelen zijn niet zo groot als inzender wel meent, terwijl er ook diverse nadelen zijn die de toepassing op grote schaal in de weg staan. Het idee kan niet als een verbetering worden beschouwd. Idee 58. Betreffende een krukasloze benzine motor. Tekeningen en toelichtend schrijven maken een zeer goed verzorgde indruk. Het is daarom jammer, dat in de voorgestelde con structie enkele principiële zaken over het hoofd zijn gezien, waardoor de motor geen levensvatbaarheid heeft. Idee 66. Opslaan van voorbewerkte delen van een scheepsromp in speciale rekken. Ook anderen hebben vóór inzender dit idee reeds geopperd. Er is een tijd geweest, dat in de „tuin" inderdaad materiaalrekken heb ben gestaan. Het gehele transportsysteem zal aan een onderzoek worden onderworpen en ook aan dit punt zal dan aandacht worden besteed. Het idee is niet nieuw en werd, zoals hierboven aangegeven, reeds eerder beproefd en komt derhalve niet in aanmerking om als nieuw idee ingevoerd en beloond te worden. Voor getoonde belangstelling voor mogelijke verbeteringen in het bedrijf wordt een aan moedigingspremie van 10.— toegekend. BEDRIJVIGHEIDJES. Onder dit hoofd hoopt de Redactie kleine en toch vermeldenswaardige voorvallen, die in het bedrijf plaatshebben, zo af en toe te memoreren. Wij wekken onze lezers op daar voor de nodige tips even door te geven, al is het maar een simpele aanduiding. Zij, die Dinsdag, 16 October, in de vestibule van het hoofdkantoor even hebben rondgeke ken, konden daar de chef van de bedrijfs- school ,de heer v. d. Jagt, en enkele mede werkers als „monteurs" aan het werk zien. Zij stelden daar een Doxford-motor op, al hoewel het misschien niet de meest geschikte plaats is om een motor te plaatsen. Althans een echte Doxford zou er moeilijk passen. Deze echter wel, want dit is een bijzondere motor en wel een minutieuse copie van een W.F.-Doxford, die door de leerlingen van de bedrijfsschool op een schaal van 1 10 is vervaardigd. Wij feliciteren de makers van dit mooie werkstuk, dat ongetwijfeld de liefde tot het vak zal hebben doen groeien: het is een pracht expositiestuk geworden. Tegen een zacht prijsje zou menige huisvader zoiets voor „de jongens thuis" willen hebben. Denkt er eens over na, jonge motormonteurs! t-° AAN DE VOORAVOND VAN HET AFTREDEN DER WERKVEILIGHEIDS- COMMISSIES. Men moet altijd het oog op de toekomst ge richt houden, maar het is toch wel eens nodig even stil te staan op de weg en om te zien naar hetgeen we gedaan hebben. We zijn wel eens gestruikeld en met onze postzegel in aanraking gekomen met moeder aarde, maar dat mag hem niet hinderen, lachende gaan we verder, al is dat lachen wel eens als van een boer, die iets aan zijn kiezen mankeert. Nu wij op dit moment even stil staan en zien op wat wij gedaan hebben, moeten wij toch wel zeggen, dat we grote waardering heb ben voor hetgeen dit jaar is bereikt met de Werkveiligheidscommissies. Vooral als men het gehele bedrijf kan overzien komt men tot de conclusie, dat er heel veel is gepresteerd. Wat te denken van een commissie, waar 12 agendapunten in één vergadering waren te behandelen. En och, we weten wel, dat we daarom niet tevreden behoeven te zijn, want er zijn nog heel wat onbevredigde verlangens en wensen, waaraan niet is voldaan. We kunnen constateren, dat we op de goede weg zijn. Wij weten zeker, dat de gehele directie dit werk zeer waardeert. Het was de heer van West, die dezer dagen heel mooie woor den sprak over het werken voor de veilig heid. In de vergadering der Bedrijfsveiligheids- commissie sprak de heer Woltjer als volgt: „Het instellen van de Werkveiligheidscom missies, waardoor de veiligheid per afdeling kan worden bekeken, is een goede greep ge weest." De voorzitters der Werkveiligheids commissies verklaarden zich in die vergade ring unaniem er voor om op deze voet voort te gaan, d.w.z. maandelijks te vergaderen. Deze woorden schrijven we hier niet neer om de directie en bedrijfsleiding te behagen. Elk mens heeft nu eenmaal wel eens behoefte aan een tikje op zijn schouder, om zodoende als het ware te ervaren, dat hij op de goede weg is. Als U straks bent afgezwaaid, com missieleden, denkt dan niet, dat U verlost bent van Uw taak, o neen, blijft rustig door gaan met Uw op- en aanmerkingen omtrent veilig werken. Enfin, we zien elkaar straks nog wel op de grote vergadering in het Clubgebouw. Daar zal nog wel het een en ander over Uw afgetobde hoofden waaien. So long, lui. DE IDEEËNBUS EN VEILIG WERKEN. Iemand schreef in nr. 10 van het Wilton- Fijenoord Nieuws 1951: „Ik zou n.l. de ideeënbus even willen vergelijken met een pasgeboren baby. Immers een baby, waaraan de volle aandacht en zorg wordt besteed', zal zich onder normale omstandigheden spoe dig ontwikkelen." Daar hebt U het nou. Het kindje groeit niet, zoals wij het zouden wensen. Misschien heeft het een kinderziekte. Het scharminkeltje is nu ongeveer een jaar oud. In de commissie zitten buitengewoon deskundigen. Hét van hét, een aantal van de cream van de cream van ons bedrijf (moet je nog peultjes), maar dat komt in het leven wel meer voor, dat deskundigen zich het hoofd breken over het een of ander en dat dan een doodgewone vrouw of man met een voortreffelijk middel komt en de zaak wordt weer O.K. Dit om ons nog even bezig te houden met die baby. Enfin, het kindje zal ondanks deze ziekte wel een groot mens worden, hopen we. Wij willen U opwekken, lezer, ook de vei ligheid niet te vergeten bij het bedenken van een idee. Als U een goed idee kunt indienen om tot veiliger werken te komen, dan weten wij zeker, dat de ideeënbus-commissie daar uiterst gevoelig voor is. U krijgt dan een flinke beloning en we zijn weer een stapje verder met veilig werken. Al brengt geld geen geluk, het is toch wel gemakkelijk om de eindjes wat beter aan elkaar te kunnen kno pen, zodat we maar willen zeggen: „Laat de weke substantie onder Uwes schedel eens goed werken en hebt U een idee, dan voor de dag er mee. Zet het op papier, geneer je geen zier en zend het op, in een geslo ten envelop aan de Ideeënbus Wilton-Fijen- oord." Zullen we straks kunnen zeggen: En die stroom groeit al meer en meer, ook voor veilig werken? Laat 'ie fijn worden! Sp.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1951 | | pagina 3