die of die daar?" Het zijn telefoontjes, die je elke dag koort, in allerlei soorten en toon aarden. Zou het de „gesprek-aanvrager" veel moeite kosten zodra het contact met het gedraaide nummer tot stand is gekomen te beginnen tc vertellen wie hij is? En omgekeerd opgebeld wordende - in dezelfde geest werkende men zich behoor lijk aankondigt? Wij geloven het niet! Een kwestie van doodgewone beleefdheid betreft het volgende: Het gebeurt dat men, zich vergist hebbende met de kiesschijf van het telefoontoestel en ook wel eens als onze telefoon-installatie „in de knoei" zit een verkeerde aansluiting krijgt. Zonder enig commentaar wordt dan de ver binding verbroken, terwijl een klein excuus als „verkeerd verbonden" toch geen overdaad genoemd kan worden. B. LOON-PERIKELEN. Zaterdagmiddag 12.30 uur een reclame aan loket Betaalmeester: „Gisteren, thuis bij het openmaken van het loonzakje, 3,50 te weinig." Zakje en specificatie als „stukken van over tuiging" medegebracht, maar de inhoud bleek reeds Vrijdagavond aan moeder de vrouw te zijn afgedragen, hetgeen uiteraard te prijzen, maar feitelijk neerkomt op een aantal „over tredingen". Het niet direct controleren van de inhoud na ontvangst, het als gevolg hier van eerst Zaterdagmiddag reclameren en het niet intact laten van het geheel. Maar het „slachtoffer" zit met z'n tekort. „Partij te ener zijde" een uiteenzetting gegeven van gang van zaken op kantoor, partij te anderer zijde" eveneens standpunt naar voren gebracht, maar al met al kwamen de 3,50 niet boven water, ook al waren beide partijen overtuigd van beider goed recht en goede trouw. Er is toch, afgezien van het manco, ook nog de kwestie van sportiviteit, want wie heeft er gelijk? Zonder oplossing blijft men onbevre digd en de één voelt zich „in de boot" ge nomen. De afloop van het „geding"? Dinsdagmiddag een telefoontje maar géén verder onderzoek in te stellen, want het biljet van 2,50 en van 1.waren thuis gevonden in een stoel! Het is niet het eerste geval van dien aard en het zal ook wel niet het laatste zijn. Het oude en afgezaagde gezegde „geld is het natellen waard" doet nog immer „opgeld", maar laat men het dan ten minste goed doen! WANNEER MET VACANTIE? Hoewel wij op het ogenblik nog midden in de winter zitten op het moment dat ik dit schrijf valt de sneeuw zelfs heel overvloedig weten wij absoluut zeker, dat op het winter seizoen toch ook weer een zomer moet volgen, het seizoen, waarin de vacanties vallen. Nu lijken deze vacanties nog heel ver weg, maar desondanks maken wij plannen daarvoor. Dan zijn er twee vragen die zich voordoen: Waar gaan we heen? en: Wanneer gaan we? Beide vragen kunnen uit de weerkundige hoek worden bekeken, want lang niet overal in het land is het weer hetzelfde, terwijl de ene maand in de regel heel ander weer heeft dan de andere. De eerstgenoemde vraag doet op het ogenblik niet ter zake omdat de Redactie van dit blad mij mededeelde, dat de Veluwe het vacantie-oord zal zijn. Rest ons dus een antwoord op de tweede vraag te% ge ven. Dit antwoord is niet zo eenvoudig, als men misschien op het eerste gezicht zou menen want er zijn vier factoren, die een belangrijke rol spelen. Een niet-weerkundige, maar toch wel beel belangrijke factor, is de daglengte, de drie overige factoren, die we willen beschouwen, zijn de temperatuur, de zonneschijn en de regenval. Allereerst moet, om misverstand te voorko men, een opmerking worden gemaakt: be schouw hetgeen nu volgt vooral niet als een voorspelling van het weer in de komende zomer! Daarvan weten de meteorologen nu nog, niets af. De getallen, die ik U zal voor leggen, hebben alle betrekking op de gemiddel den van hetgeen in de periode 19111950 is waargenomen. Het Nederlandse weer heeft nu eenmaal de niet erg plezierige eigenschap heel vaak van deze gemiddelden af te wijken hetgeen er mede de oorzaak van is dat er over het weer van de komende zomer nog niets valt te voorspellen. Maar dat neemt niet weg, dat er toch belangrijke conclusies zijn te trekken uit die gemiddelden, in het spraak gebruik ook wel „normalen" genoemd. Wanneer wij dan allereerst, de daglengte in onze beschouwingen betrekken, hebben wij direct al de eenvoudigste factor te pakken. Want deze is met wiskundige zekerheid te voorspellen, in de komende zomer zal 21 Juni de langste dag zijn. In een vreemde om geving kan het wel eens voordelen hebben om zo weinig mogelijk duisternis te hebben gedurende de tijd, dat men niet slaapt. Welnu, voor al degenen die lange dagen willen maken in hun vacantie, is het aan te bevelen tussen 1 Juni en 12 Juli met vacantie te gaan als de avonden op z'n langst zijn en de zon heel vroeg op komt. Hierover zijn we dus gauw uitgepraat. We kunnen ons dan tevens afvragen of de zon, die in die periode zo lang boven de horizon staat, dan ook voortdurend schijnt. Het is maar al te bekend, dat dit niet het geval is. Soms zien we enkele dagen achtereen het zonnetje niet, soms schijnt de zon de hele dag. Niet alle maanden zijn in dit opzicht aan elkaar gelijk. Wanneer wij het percentage zonneschijn be schouwen, dit wil zeggen het aantal uren zonneschijn van de tijd, dat de zon boven de horizon is, dan is duidelijk te zien dat Mei de zonnigste maand is, hoewel de verschil len met de zomermaanden niet groot zijn. In Mei schijnt de zon in het midden van het land gedurende 44% van de tijd dat zij boven de horizon is, in Juni is dit 43%, in Juli 41% en in Augustus 42%. Het aantal dagen, waarop de zon helemaal niet schijnt, is in deze vier maanden gelijk, n.l. 2 per maand. In dit opzicht doet het er dus weinig toe, wan neer we met vacantie gaan. Ook September is in dit opzicht niet ongunstig, vooral de eerste helft van deze maand kan men nog wel eens mooie dagen treffen. Het percen tage zonneschijn van de gehele maand be draagt gemiddeld 40, het aantal zonloze dagen 3. De temperatuur is natuurlijk een heel belang rijke factor. Een beetje warmte kan in ons kille klimaat vooral tijdens de vacantie geen kwaad en dus zoeken we graag de warmste periode op, ook a! weten we, dat een dag met zomerwarmte in ons land maar al te vaak door onweer wordt gevolgd. De warmste maand is in hei midden van het land Juli, Daarna volgt Augustus en dan Juni. Septem ber is in de regel warmer dan Mei, wanneer nog vaak moet worden gestookt. Het hoog tepunt van de zomer valt, wat de tempe ratuur betreft tussen 10 en 20 Juli. Al deze opmerkingen gelden de gemiddelde tempe ratuur: wanneer wij nu nog even het aantal dagen bekijken, waarop de temperatuur boven de 25°C komt. zien we iets soortgelijks: Mei levert te De Bilt 3 van zulke warme dagen op, Juni 5, Juli 7, Augustus 6 en September 2. In dit opzicht is het verschil tussen Juli en Augustus dus niet erg groot. De laatste factor, de neerslag, is misschien wel de meest belangrijkste. Wanneer wij naar de hoeveelheden regen kijken, die in het midden van het land gedurende de laatste 40 jaren zijn gevallen, blijkt Augustus het natst te zijn; dan valt er 82 mm terwijl op 11 -dagen 1,0 mm regen of meer naar bene den komt. Dat zijn sombere getallen van een maand, die vacantieweer zou moeten opleveren! In Juli valt gemiddeld 74 mm, in September 68, in Juni 61 en in Mei 54 mm, verdeeld over resp. 11, 11, 10 en 9 dagen met minstens 1,0 mm regen. Fraai is Augustus in dit opzicht dus aller minst. De genoemde getallen zeggen even wel niet alles; het aantal uren, gedurende welke het regent, is ntet in de beschouwingen betrokken en er zou in drie uren heel wat meer regen kunnen vallen dan in 3 dagen! Het is jammer, dat van het aantal uren regen geen getallen beschikbaar zijn; wij 'nebben evenwel reden om aan te nemen, dat het verschil in intensiteit van de re genval in Juli en Augustus gemiddeld niet groot zal zijn, zodat gezegd zou kunnen worden, dat het in Augustus gewoonlijk vaker regent dan in Juli. Augustus is dus niet zo'n bijzonder ge schikte maand om met vacantie op de Veluwe te gaan zitten: er valt dan meer regen dan in andere maanden en de dagen beginnen al flink te korten. Bovendien is de temperatuur gewoonlijk lager dan in Juli en het aantal uren zonneschijn kleiner (immers het percen tage was gelijk bij kleinere daglengten). Waarom verkiest men dan toch zo vaak Au gustus om met vacantie te gaan? Naar onze mening moet men ook met een psychologische factor rekening houden die niets met het weer te maken heeft. Men stelt zijn vacantie graag zo ver mogelijk uit om te kunnen ge nieten van het vooruitzicht nog vacantie te zullen nemen. Augustus is en blijft een zo mermaand, waarin ondanks het minder gun stige weer vaak veel valt te genieten. Maar uitsluitend van weerkundig standpunt be schouwd heeft het nemen van vacantie in Juli zeker voordelen, al zijn de verschillen niet bijzonder groot. Juni kan ondanks lange dagen, nog vrij veel koude opleveren, waar door deze maand vaak minder geschikt is voor de vacantie, vooral aan de kust is dat het geval, omdat het zeewater nog niet op temperatuur is gekomen. Maar degene, die een hekel heeft aan warmte, zal gezien de lange dagen en de betrekkelijk kleine hoeveel heid regen die dan gemiddeld valt, ook in „Zomermaand" veel goeds kunnen genieten. De Bilt, 10 Februari 1952.' Dr. H. TEN KATE. U LOOPT MEER RISICO'S DAN U DENKT1 Het was een onhoudbare bal. Hij zat en goed ook, want nadat Jan de beste „keep" uit de buurt - hem had laten gaan, ging de bal door het raam van Mevrouw de Bruin. Voor de vader van Wim bleek het een kost baar doelpunt. De ruit kostte 20.en het mooie schemerlampje van mevrouw de Bruin, dat het tweede en laatste raakpunt van het bruine leder was, kostte 15. Loesje heeft een prachtige autoped. U weet wel, zo'n rode, met luchtbanden. Met een paar afzetjes kom je honderden meters ver. Nu moet je bij een hoek beslist niet stoppen, want juist „de-hoek-omgaan" is het mooiste. Een flinke vaart, beide voetjes op de step, het stuur wat omzo zweeft Loesje de hoek om. Zij had het tientallen, misschien honderden keren gedaan. Het verveelde nooit. Tot Me vrouw Meyer haar „zweef'-baan kruiste. Mevrouw Meyer moest dringend weg, zij had gisteren namelijk vanuit de tram een nylon-aanbieding gezienFantastisch. Ver velend, nu was de melkboer vanmorgen net laat, zij zou zelf maar even gaan. Gekleed, zoals een vrouw gekleed is, als zij de nylons harer keuze gaat kopen, ging zij naar de winkel op de hoek. Zij wist niet, dat dat juist de hoek van Loesje was. Enfin, li be grijpt het wel. Haar mantel moest naar de stomerij voor het verwijderen van het restant van 1 Yi liter melk. Een geluk voor Loesjes vader, dat de stome rij juist een reclameweek had. Nu kostte het

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 10