VERENIGING W.F. Werf» kantoor en werkplaats J- G, DOEN WE HET VEILIG? Een vorige maal lieten wij U iets zien van de Modelmakerij. Thans is de Gieterij aan bod. We beginnen daarbij eigenlijk van achter naar voor om zo te zeggen, want U ziet hier een foto uit de hakkerij. Wij spreken van achter naar voor, omdat hier de gegoten stukken door de gieterij hun eindbewerking krijgen. Op an dere bedrijven spreekt men wel van de poets kamer. Gepoetst wordt er helemaal niet, maar wel veel gehakt met revolvers; klein werk gaat in een roterende trommel en wordt met staalkies behandeld. Het is voornamelijk, dat we deze afdeling be spreken, omdat hier de veiligheid nog al eens in het gedrang kan komen. Wij stellen voorop, dat de organisatie om tot Veilig werken te komen, in de Gieterij uitste kend werkt, maar dat wil nog niet zegaen, dat we er dan al zijn. Immers stellen we het altijd zo. 75 van de ongevallen moet voor komen worden door de arbeiders zelf, 15 kan men voorkomen door beschermingen aan te brengen enz., blijven over 10 onvermijdelijke ongevallen. Nu gaat het er om, die arbeiders ielf meer actief te maken om die 75 lager te maken. Chef, baas of voorman kunnen niet altijd erbij zijn en dus verwachten we meer van de arbeiders zelf. Krijgen we jullie hulp daarbij, jongens? Ja? Dan gaan we in versnelde pas voorwaarts om de strijd aan te binden tegen ongevallen. Het is zo. dat wij reden hebben om jullie een extra injectie te geven, om tot veiliger werken te komen, want het aantal ongevallen loopt onrustbarend omhoog. Waren het in 1950 voor het bedrijf te Fijenoord 158 oog-ongevallen totaal, welke in de verbandkamer behandeld werden, in 1951 was dit aantal gestegen tot 186. Nemen die knullen uit de hakkerij dat? Wij weten zeker van niet, nu zij dit lezen. Wij weten wel, dat er zijn. die hun uiterste best doen en 's morgens hun veiligheidsbril op zetten en bij wijze van spreken 's avonds dat ding afzetten. En nu doen wij een beroep op die veilige werkers om ook die minder goede in het spoor te krijgen. Spreek teens met hen, jongens, dan weten wij zeker, dat het voor elkaar komt. Jullie weten het wel, er zijn er onder, die ,,even" dit of dat doen zonder bril en het dan net „even" te pakken krijgen. Een paar goede ogen is toch zo'n kostbaar bezit. Dus is het alleen maar een groot belang voor je zelf. Op bijgaande foto ziet U een hakker bezig, klep van de pet flink voorover en bril op, dan kan zijn ogen niet veel overkomen. Hakkers, moeten het er dit jaar weer 186 zijn? Jullie brullen van neen, goed zo, geef me een „jat" er op, dat het zal minderen door jullie werken. Sp. DE ZEEMAN. 'n Beroemdheid in het groot, Werden Carlsen en zijn boot. Wij leerden dat met storm op zee Niet valt te spotten, o jé nee. Een dag na 't zinken der Enterprise, Ging de „Dongendijk" voor z'n eerste reis, Vier dagen naar die grote zee, Om schip en machine te beproeven. Zo mochten wij, een man of zeven, Ons die tijd aan boord begeven. Bij 't vertrek was 't weer niet best, En 't stormde krachtig uit Z.W. Zes man keken elkaar eens aan. En dachten hoe het wel zou gaan. Wetend, dat wanneer de zee zo spookt, Het in je maag al spoedig kookt. Nummer zeven begon te leven. Hij wilde dit wel eens beleven. En zeide: „Ging het nu maar stormen". Voor zeeziek maak ik mij geen zorgen. Dat is allemaal maar poppekast, En 't deert me niet, dat weet ik vast. De storm kwam nu aardig op. En velen zochten hun kribben op. Wij waren allen aan 't werk gezet, Doch voelden ons niet al te best. No. 7 vroeg toen eventjes belet, voor een gang naar het toilet. Dit duurde echter wel wat lang, En wij maakten ons voor hem wat bang. Eén onzer ging toen naar boven, En U zal het niet geloven, Na de vissen te hebben gevoerd, Lag held No. 7 netjes uitgevloerd. U ziet, zo gaat het overal, Overschatting leidt ten val. Wij hebben hem nu gedecoreerd, En gaven hem een naam van eer. Hij zal het nu voor altijd weten, En voor ons „DE ZEEMAN" heten. De oude naam van deze kei? Het is een „hij"; men schrijft het „zij". EEN VAN DE ZES, Ik snak naar de dag met zon en met wind. met hemelen zo puur en zo teer. Ik snak naar de dag waarop 't windekind komt aangerend, zoals iedere keer. Ik snak naar de dag vol groen en vol geuren met wat bloesems en romantiek. Ik snak naar de dag vol vogels en kleuren en een heel klein liefdeslied. En wordt die wens vervuld en mag ik de zon zien pralen dan klimt een groot ongeduld; want immer is het dralen van die pracht, gehuld in 't ogenblik der dagen. MIJN DANK VOOR 1952. Mijne Heren, Directie Wilton-Fijenoord 'k Wil met een eenvoudig luttel woord Mijn oprechte dank hier plengen Voor wat 'k op negen Januari-dag Op de door U bereide middag zag Welk een vreugd het mij kwam brengen. I Hoe reuze gezellig reeds de zaal Gevuld met oude, allemaal blijmoedige gezichten. De stille spanning bij het spel Der schippersdochter, 't leerde ons wel dat liefde nooit zal zwichten. En toen de pauze, wat een vreugd Herinneringen uit de jeugd Tussen al die oude harten Onder gezelligheid bij koek en thee Deelde men elkander daar weer mee Zowel de vreugd als smarte. Na het roken van een goede sigaar Maakte men zich zoetjesaan weer klaar Zijn plaats weer op te zoeken Om met de heldin van 't schone stuk Te wachten op het grootst geluk „Haar liefde nu te boeken". Kortom, mijne Heren, reuzegroot Is mijné dank, ik die genoot Van al wat werd gegeven. U aller echte humaniteit Met ons, de oudjes, doet verblijd Ons dankbaar verder leven En 't goede na te streven. C. STRAVERS. Zou er voor 003 idee nog een plekkie overschieten. Jan? DANKBETUIGINGEN. Ondergetekende betuigt nogmaals zijn hartelijke dank voor het fraaie cadeau en het medeleven van de Afd. Klinkers, bij het beëindigen van zijn dienstbetrekking in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. J. H. VAN KEMPEN. Ondergetekende betuigt hiermede, ook namens zijn vrouw, zijn hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling en cadeaux. hem geschonken bij zijn 25-jarig jubileum. C. A. POST. Langs deze weg willen wij gaarne onze dank betuigen aan de leden van het T. H.fonds Revisie Afd. Machine fabriek voor de zeer gewaardeerde Kerstgave en goede wensen, die wij van hen mochten ontvangen. Het doet ons zo goed. dat oud-kameraden en vakgenoten op deze wijze blijk geven, ons niet vergeten te zijn. Vrienden, wij danken U en wij hopen, dat al Uw goede wensen en verlangens voor 1952 in vervulling mogen gaan. Ontvangt onze hartelijke groeten, 'r De gepensionneerden: J. WASSENAAR. L. DE WAARD. C. LARIEVIÈRE. Wed. C. WIELAARD. Bij gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum mijn harte lijke dank aan het toezichthoudend personeel van mijn afdeling alsmede aan mijn collega's van de Rep. afd. Kokers, voor de vele blijken van medeleven en belang stelling. die ik mocht ontvangen. Zij waren voor mij en mijn gezin een bewijs van vriendschappelijke erkente lijkheid, hetgeen door ons ten zeerste op prijs werd gesteld en in dankbare herinnering zal blijven. C. DEN HOLLANDER. WIJ DANKEN U. Wij. onderbazen en bazen van de Machinefabriek, die al enkele jaren de fabriek verlaten hebben met pensioen, danken U, Deze dank spreken wij uit elk jaar opnieuw, omdat U ons niet vergeet. Ook dit jaar waren Uw gaven weer groot. Wij denken aan de St. Nicolaas-surprise. die wij weer mochten ontvangen en daarop aansluitend de nooit te vergeten Kerstgave. U begrijpt, dat deze gaven in deze slechte tijd, die veel zorgen geeft, dubbel op prijs gesteld worden. Onze dank gaat ook uit naar onze vriend Ba kx, de man voor het sociale werk, bij wie niemand tevergeefs aan klopt en bij al zijn werkzaamheden toch de man is, die het voor elkaar brengt en niemand vergeet. Laten wij hopen, dat hij nog vele jaren in dienst van Wilton- Fijenoord mag blijven, om zijn mooie werk voort te zet ten. Wij danken U. J. DE JONG. A. HARING. S. SYLAAR. W.F. „BEZET" HET PASSAGE-THEATER TE SCHIEDAM. FEEST VAN W.F.'s HARMONIE. ..Als ik nog iets heb te wensen is het dit: sympathie en medeleven in toenemende mate voor de Harmonie, opdat deze gesteund en geschraagd door U aller morele steun de hoogste afdeling de Vaandel-afdeling binnen afzienbare tijd zal bereiken". Dit waren o.m. de woorden, waarmede de heer Ir. Bart Wilton als ere-voorzitter der Harmonie de feestelijke bijeenkomst in het Passage-Theater te Schiedam op 17 Januari 1952 opende. Onder de aanwezigen in de geheel gevulde zaal waren directieleden en vele genodigden uit alle rijen van werk nemers. Onmiddellijk na de opening zette de Harmonie een pittige mars in: ..Telefunken" van J. Evert, gevolgd door het mooie ..Hermione van Delmas. Bewonderenswaardig wa ren ook de clarinetsolisten, de heren Boer en Boer, in het ..Concertino" van L. F. Herman. Het korte verkla rende woord van dirigent Joh. F. Pala werkte verhel derend. waar kennis van het te vertolken stuk min of meer ontbrak. Saint-Saens en Verdi ontbraken niet. Van de eerste hoor den wij ..Marche Héroique" (mars) en van de grote meester Verdi ..Recit et Air de Jérusalem" (arr. F. Renard), waarin de tuba-solist de heer Berger, een sublieme solopartij blies, gesteund door een schitterende begeleiding. Met de ouverture tot ..La forza dei

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 3