Als belangrijkste herstelwerkzaamheden zijn te noemen: 25. Het verbeteren van de betonconstructie van 2 gevels der scheepsbouwloods door middel van spuitbeton. 26. Het vernieuwen van stalen ramen in de westgevel der scheepsbouwloods, als mede in de noord- en westgevel der ma chinefabriek. 27. Als zeer belangrijk moet nog worden genoemd het zuiver opmeten en in kaart brengen van het terrein en het op sporen en aanmeten van de buisleidingen in de grond. Van de werf Rotterdam noemt de heer v. West als belangrijkste verbeteringen: 1. Gedeelten houten bovenschoeiing Maas zijde en havenzijde over een lengte van resp. 75 en 60 m door middel van vooraf klaargemaakte betonplaten en kubbe- stijlen vernieuwd. 2. Oud kraanspoor over een lengte van 800 m opgebroken, verwijderd en 4000 m'J ge heel nieuwe bestrating aangelegd. Stoom- kraan vervangen door Hyster. Verder bestaat het plan de kopergieterij te verplaatsen naar Fijenoord. Dit zal binnen kort geheel zijn beslag gekregen hebben. Ook op Feijenoord werden werkzaamheden uitgevoerd. Zoals bekend werd daar een gedeelte terrein verkocht. Het gevolg zal zijn, dat wij een nieuwe modelwerkplaats zullen moeten maken. Het spoor- en wegenplan heeft de aandacht. Hoewel niet alle uitbreidingen en verbeteringen zijn genoemd, hoopt spreker toch wel een inzicht te hebben gegeven in hetgeen in het afgelopen jaar tot stand is gebracht. Wanneer men de bedragen optelt, die sinds de bevrijding t/rn December 1951 aan her stelwerkzaamheden, verbeteringen en uitbrei dingen in het bedrijf zijn uitgegeven, dan zal dit een formidabel bedrag zijn, dat vol komen verantwoord is, zegt spreker, op de gronden welke zoeven zijn genoemd. Aan de financiering in algemene zin van ons bedrijf worden door noodzakelijke afschrij vingen en reserveringen zware eisen gesteld. De belastingen zijn door de zorgelijke stand der Staatsfinanciën gestegen tot een hoogte, welke aan hetgeen wij in het belang van ons bedrijf zouden willen verrichten paal en perk stelt. Ook de sociale kant van het bedrijf had in het afgelopen jaar onze volle aandacht, hetgeen blijkt uit de enige weken geleden aangebrachte wijzigingen in de statuten der vennootschap. Zoals U inmiddels hebt ver nomen, is thans in deze statuten opgenomen, dat er voor het personeel een winstdelings- regeling zal zijn, welke bij reglement is uit gewerkt. Na goedkeuring door Rijksbemid delaars zal t.z.t. aan de kernbesturen nadere mededeling omtrent deze winstdelingsregeling worden gedaan. In Aug. van dit jaar is de nieuwe cantine op de werf Schiedam gereed gekomen, waar mede de gelegenheid om de middagboterham te nuttigen met ruim 900 plaatsen is toege nomen. Zoals men heeft kunnen constateren is hier gebroken met de sedert jaren gebruikelijke gewoonte van grote tafels en banken en werd een proef genomen met kleine tafels en stoelen. Spreker heeft de indruk, dat de gebruikers van de nieuwe cantine deze proef op prijs stellen. Het werk van de diverse commissies in het bedrijf blijft onze volle aandacht houden. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat door het werk dezer commissies de sa menwerking in het bedrijf wordt bevorderd en dikwijls de weg wordt geëffend voor een beter begrip tussen de werknemers van alle rangen onderling. Evenals het vorig jaar werd voor de kin deren van het gehele personeel weer een St. Nicolaasfeest georganiseerd. In totaal hebben daaraan ruim 2000 kinderen kunnen deelnemen. Met grote waardering kan hier getuigd worden van de opoffering van velen onder het personeel, die hun vrije tijd hebben gegeven om het aan de kinderen uitgedeelde speelgoed te vervaardigen, Spreker zegt eveneens dank aan alle anderen, die aan het welslagen van dit feest hebben medegewerkt. De Bedrijf sschool blijft een beeld geven van de ijver van de jongeren om zich te bekwamen tot goede vaklieden en ook in het afgelopen jaar mochten vele jongelieden het genoegen smaken hun leertijd te beëindigen met het Bemetel-diploma. De installatie van de aanwezigheidscontrole is verplaatst naar de ingang van de werf en heeft een grote verbetering ondergaan. Nu het aan- en afprikken niet meer in het cen trum van de werf geschiedt, kan dit zo tijdig gebeuren, dat de aanvang van de werk zaamheden daardoor niet behoeft te worden verlaat. Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat het overgrote deel van de werknemers hieraan medewerkt. Dat neemt echter niet weg, dat het kwaad van de grote aan- en aflooptijden nog bestaat. De directie doet daarom nogmaals een ernstig beroep op de kern om de mensen er op te wijzen, dat niemand met het verlies van productieve tijd gebaat is. Slechts door krachtsinspanning over alle linies zullen wij op de duur in staat zijn de binnen- en buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden en daarbij speelt de persoonlijke productiviteit een belangrijke rol. Het mag als voldoende bekend veronderstelt worden, dat het Willy Wilton-Fonds in vele gevallen waar financiële moeilijkheden door ziekte of anderszins dreigden, hulp ver leent. Dat daarnaast ook ellende ontstaat, welke door dit fonds niet te verhelpen is tenge volge van laakbare handelingen van enkelen (spreker doelt in het bijzonder op het plegen van diefstallen) is ernstig te betreuren. De directie doet nogmaals een beroep op de aan wezigen en over hun hoofden heen op alle werknemers om dit euvel in het bedrijf zoveel mogelijk te keren. De onderlinge regeling tot uitkering bij over lijden, waaraan thans meer dan 5000 ge rechtigden deelnemen en het kortgeleden in werking getreden aanvullingsziekenfonds ge tuigen van de onderlinge wil tot hulpvaardig heid. Ons vacantiecentrum „Heidebad" mag zich verheugen in een steeds grotere belangstelling van de zijde der werknemers. Het aantal aanvragen blijft ver het aantal beschik bare plaatsen overschrijden en toen dan ook één van de firma's, welke in dit centrum mede geïnteresseerd zijn, de wens te kennen gaf om uit te treden, heeft de directie niet ge aarzeld zelf dit aandeel met de andere parti cipant over te nemen. Vervolgens gaf de spreker een kort over zicht van de plannen, die de directie heeft en waaraan de doelstelling ten grondslag ligt om het bedrijf in de toekomst een der gelijke weerstand en gezonde constitutie te geven, dat het niet alleen in gunstige, maar ook in ongunstige tijden de concurrentie het hoofd kan bieden. De directie is van mening dat de ontwikkeling vooral op tankergebied en eveneens bij passagiersschepen en bij de combinatie van vracht- en passagiersschepen in de toekomst in die richting zal gaan, dat men voor dit type van schip in plaats de van tot nu toe veelal toegepaste motoren tot tur bines zal overgaan. In verband hiermede werd besloten de werkplaatsen voor deze nieuwe bestemming te gaan inrichten, hetgeen met zich meebrengt, dat wij naast de turbinebouw tot ketelfabricage zullen moeten overgaan. De mogelijkheid bestaat, dat wij op de duur met de voortstuwing van schepen verder zullen voortschrijden en zullen komen tot gasturbines. Wilton-Fijcnoord heeft samen met enige andere fabrieken een gasturbine-installatie ge bouwd, die binnen enige maanden zal proef draaien. Wanneer deze proeven gelukken, zal de voortstuwing van vele schepen langs deze weg ongetwijfeld onder het oog worden gezien. Wat de toepassing voor dit doel van atoomenergie kan betekenen ligt nog in de toekomst verborgen. De belangrijke toename van de wereldtonnage in het algemeen en van de tankervloot in het bijzonder heeft ons ervan bewust doen wor den, dat ook onze dok-capaciteit om uitbrei ding vraagt. Ook de wijzigingen, welke zich in de afmetingen der verschillende schepen hebben voorgedaan, schuiven dit vraagstuk op de voorgrond. Eén van de meest urgente problemen, welke op dit ogenblik voor ons bestaan, is de uitbreiding van onze dok-capa citeit. Wij hebben na overleg met ons bestuur besloten hiertoe over te gaan. Er zijn op het ogenblik grondmetingen aan de gang voor een dok dat zal worden geschikt gemaakt voor het droogzetten van schepen van ca. 24.000 t. d.w., waarbij wij in het bijzonder hebben gedacht aan tankers van deze afmetin gen. Voor nog grotere schepen kan ons groot ste drijvende droogdok van 46.000 t. dienen. Dat de keus op een gegraven dok is geval len is geen toeval maar vindt in de eerste plaats zijn oorzaak hierin, dat hiermede minder kosten gemoeid zullen zijn dan met een drijvend droogdok. Thans wordt onderzocht, of de bodemgesteldheid geschikt is voor een gegraven dok. Hieromtrent bestaat nog geen volledige zekerheid. De plaats van het dok is gedacht bezuiden de machinefabriek, benoor den de ingang van de haven. Daarvoor zal een gedeelte moeten worden benut van het ge kochte terrein van het Sterrebos. Er zijn met dergelijke plannen zulke bedragen gemoeid, dat de uitvoering slechts geleidelijk kan geschie den. Als meest urgente uitbreidingen naast de bouw van het gegraven dok hebben wij opgenomen: 1. Het moderniseren van de fitterij. 2. Aanschaffing van nieuwe banken voor de machinefabriek. 3. Uitbreiding van de machinefabriek. 4. Het bouwen van een lasloods voor de scheepsbouw. 5. Het verbeteren van de kraancapaciteit in het bouwdok. 6. Het bouwen van een nieuwe sleepboot. 7. Het bouwen van tenminste 1 en zo mo gelijk 2 cantines. 8. De bouw van een opslagloods. De directie stelt er prijs op allen, die aan het bedrijf van Wilton-Fijenoord medewerken, van een en ander op de hoogte te brengen. Zij is ervan overtuigd, dat de belangstel ling met de kennis daarvan toeneemt. Met de publicatie van deze mededelingen in ons personeelsorgaan zal ongetwijfeld die belang stelling van allen, die bij ons bedrijf betrok ken zijn, worden opgewekt. DANKBETUIGINGEN. Aan allen, die mij de dag van 5 Februari j.l„ waarop ik mijn 40-jarig ambtsjubileum vierde, tot een onvergetelijke hebben gemaakt, betuig ik langs deze weg mijn hartelijke dank. J. B. STEINDER. Ook namens echtgenote en kinderen betuigt ondergetekende zijn hartelijke dank aan di rectie, chefs, bazen en „Tolerans" voor het cadeau onder couvert, bij zijn 25-jarig jubileum ontvangen. G. v. d. STOEP. Ondergetekende betuigt hiermede, ook namens zijn echtgenote, zijn hartelijke dank aan di rectie, chefs, bazen en collega's voor hun belangstelling en cadeaux ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. J. VERMEER. 't Is mij een behoefte mijn dank te betuigen aan bazen en personeel van de afd. Klinkers voor de mooie herinnering mij aangeboden bij het verlaten der fabriek wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. D. CHRISTEN.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 7