Vóór de tewaterlating. moment aangebroken. U zult duidelijk de klink horen vallen Precies half twee: één klap, de doopfles slaat stuk tegen de huid. de klink valt en onbeweeglijk blijft de „Maasdam'' liggen. Doodse stilte op het terrein. De spanning stijgt en is als 't ware voelbaar, men zou haast kunnen zeggen, de stilte is hoorbaar. In de grote cantine ontving de Directie de vele genodigden. Directeur Woltjer heette daar alle gasten hartelijk welkom en richtte zich allereerst tot de doopster van de „Maasdam mevrouw Gips. De spreker dankte haar voor de bereidwilligheid, waarmede zij het verzoek tot de doopplechtigheid heeft ingewilligd en bood haar een klein geschenk ter herinnering r.og jaren een goed lid mag zijn van de va rende familie van de H.A.L. Tijdens de rede van de heer Woltjer heeft W.F.'s Harmonie tot driemaal toe de euvele moed gehad onze Directeur de mond te snoeren. De voorgeschreven mars met volle muziek, drie maal om het cantine-gebouw, deed de ramen rinkelen, maar gelukkig bleek onze Directeur Tijdens de receptie. Enkele seconden daarna en het gevaarte glijdt weg, sneller en sneller. Het water lokt blijk baar en statig en majestueus ligt even later de „Maasdam" kaarsrecht te water. Stoomfluiten klinken van alle kanten, de duizenden toe schouwers wuiven en roepen hoezee en hoera. Een zucht van verlichting lucht bij velen het gemoed. De „Maasdam" ligt in zijn element: de sleepboten naderen en brengen het schip naar de nieuwe afbouwkade. De zorgen voor een goede stapelloop zijn voor bij, de zorgen voor een snelle afbouw beginnen. Want zo gaat het nu eenmaal in het woelige leven van scheepsbouwers: vooruitzien, na de enkele kortstondige momenten van het even stilstaan bij gelegenheden als hier omschreven. Het is voorbij en de stroom van toeschouwers gaat huiswaarts. W.F. bezorgt de gemeentelijke politie enige ogenblikken van intense drukte, maar dan keert de rust terug. Daarna ging de heer Woltjer over tot enkele technische beschouwingen, waaruit bleek, dat de krachten, die optreden bij een de helling afglijdend gevaarte als de „Maasdam", niet gering zijn. Na 21 seconden-is het vermogen van het schip gelijk te stellen met 45.000 P.K.. terwijl de snelheid ongeveer 30 km per uur gaat b-dragen. Na 170 meter is echter deze snelheid totaal gestopt. De spreker vervolgde zijn rede met het aanbieden van excuses aan de Directie van de H.A.L. voor de achterstand in het bouwprogramma. Dit is te wijten aan de stag natie bij de staalleveranties. die ontstaan zijn na het conflict in Korea. Men hoopt echter toch nog op 15 Juli a.s. de technische proef tocht te kunnen houden. Dan uit spreker zijn dank aan de Directie van de H.A.L. voor het feit, dat na de bouw van de „Rijndamde opdracht voor de bouw van de „Maasdam", aan W.F. werd gegeven. Tenslotte hoopte spreker, dat de „Maasdam" Vriidagavond, 4 April 1952 - 17 30 uur na de koffie en soep. Aan de afbouwkade. zeer vergevensgezind en gunde de andere „directeur" Pala rustig het genoegen van officiële spelbreker. Daarna voerde de heer de Monchy het woord en bracht, namens de Directie van de H.A.L., dank aan de bouwers van de „Maasdam". Tenslotte sprak de doopster, mevrouw Emily F. Gips, enkele woorden, waarna het officiële gedeelte werd besloten en de genodigden nog enige tijd in een ongedwongen samenzijn de gelegenheid hadden, oude kennissen en vrien den te begroeten. Onze Directeuren hebben vele handen geschud, vele aangename woorden tot zich horen richten en het zal hun goed hebben gedaan, dat, na de stapelloop een altijd weer enerverend ogenblik in de scheepsbouw zovelen de ge boden gelegenheid hebben aangegrepen welge meende felicitaties en dank uit te spreken. In al deze uitingen ligt eveneens uiteraard symbolisch de dank opgesloten aan alle medewerkers die hun krachten hebben gegeven aan bouwno. 733, de „Maasdam".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 2