c/waae-^ec/en riet een mac/?we °??eJe ft jet 4e nt SI eiligheidsinspecteur Werf, kantoor en werkplaats CONTACT-MIDDAG OUD-GEDIENDEN. Op 8 en 9 October a.s. wordt wederom, een contact-middag georganiseerd voor oud-gedien- den en hun echtgenoten in Musis Sacrum, Lange Haven 111 te Schiedam. Het programma zal worden verzorgd door de bekende radio- artisten Eva Janssen, Willem van Capellen en Kommer Kleyn. Voor het uitvoerige program ma zie onder Verenigingsnieuws, Afd. O. en A. Aan alle daarvoor in aanmerking komende oud-werknemers is inmiddels een circulaire ge zonden; kaarten moeten vóór 1 October a.s. worden aangevraagd. Wij vertrouwen dat deze voorstellingen zich, evenals de vorige contactmiddagen, in een druk bezoek mogen verheugen. WILLY WILTON-FONDS. Ontvangen: 46,55 van Machinefabriek, Schie dam (opbrengst verkoop klein materiaal). In de maand Augustus 1952 werd aan 91 leden van ons personeel in totaal 2.425,80 uitge keerd. NIEUWE RIJWIELSTALLING. Er is een klacht binnengekomen, dat bedrijfs- fietsen tussen de middag lukraak in een rek gezet worden. Het gevolg is, dat verschillende mensen, terugkomende van de lunch, een rode fiets op hun nummer vinden. De bedoeling is, dat gebruikers van bedrijfs- rijwielen deze op hun eigen nummer zetten, dus verwisselen met hun eigen fiets. In een enkel geval, dat men geen gebruik maakt van een eigen rijwiel en dus geen nummer heeft, kan men de bedrijfsfiets in het bezoekersrek plaatsen. l" EErtVDL DMTSLAG WFPiFtiS I AfÈhilHlhF MFfisT EERVOL ONTSLAG. In verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is per 27 September 1952 eervol ontslag verleend aan: H. BORSBOOM, draaier. U kent dit gezegde wel: „Ze willen alles na- apen". Nou hebben wij, mensen, heel veel weg van deze grappige dieren. Een geleerde Engelse meneer (Darwin) beweerde wel, dat wij nauw verwant zijn aan deze viervoeters. Er zijn natuurlijk in ons bedrijf ook van die „kwie- bussen", die als zij Artis zouden bezoeken daar zeker werden vastgehouden en in een kooi gezet, omdat ze sprekend op een aap lijken in hun doen en laten. Het is van de apen be kend, dat ze erg grappig kunnen doen, maar je kunt hen niet africhten om hen productief te maken. Ze doen alleen maar gek en kunnen dus niet veel tot stand brengen, maar ver nielen meestal de boel. Nou, uit de brand ben je als ze je dus verge lijken met zon monkey. Laten deze in Artis thuishorende „grapjassen" in ieder geval van machines afblijven, want ze vernielen niet alleen de boel, maar helpen zich zelf en ook een ander aan een ongeval. De Engelsen hebben een kernachtig gezegde: „Don't monkey". Kijk maar eens naar bijgaand plaatje. LAS VEILIG. Over het onderwerp „veilig lassen" zijn we al enkele keren in de pen geklommen. Nu moe ten we er direct bij vertellen, dat het de laatste jaren stukken verbeterd is. Maar het is toch niet jè van hét. We zullen het nu maar alleen hebben over de oogbescherming van de elec- trisch lassers, anders zou dit epistel te lang worden. Ten eerste zijn er de zgn. lasogen. Die behoeven tegenwoordig helemaal niet meer voor te ko men, want we hebben heel goede beschermings- brillen. Nog altijd zie je echter van die eigen wijze tobbers met hun hand voor hun „patrijs poorten" zitten. Moet je met die lui te doen hebben? Je zou ze uit d'r vodden schudden. Dan is er bij de lassers het lasafbikken. Ook om te voorkomen, dat je bij dit bikken de hete slak in je „lampjes" krijgt zijn verschillende mogelijkheden. Denkt erom jongens, die lampjes kunnen uitgaan en dan zit je voor je leven in het donker, houdt daar rekening mee. Draagt een goede beschermingsbril, ze zijn in het ge reedschapmagazijn aanwezig. Helpt ook mee om tot veilig werken te komen. Sp. RAADSEL. Als men een vierkant verdeelt in een oneven aantal gelijke vierkantjes, en die om en om zwart maakt, bij de hoekpunten beginnend, dan krijgt men altijd één zwart hokje meer dan het aantal blanke. Bijv. bij een verdeling van 9 komen er 5 zwart en 4 blanke. Als men elk dezer kleine hokjes weer onder verdeelt in een oneven aantal gelijke vierkantjes, bijv. in 81, dan heeft men over het gehele vierkant 9 X 81 729 vakjes, die men weer om en om zwart kan maken, beginnend bij de hoekpunten. Er komen dus 365 zwarte en 364 blanke, d.w.z. 73 maal zoveel zwarte als de eerste maal. Hoe moeten de twee verdelingen zijn, opdat men bij de laatste keer 2549 maal zoveel zwarte krijgt als bij de eerste verdeling? Beide ver delingen moeten weer oneven aantallen hokjes opleveren. v. R. BEDRIJVIGHEIDJES. In het volbrengen van vele soorten dagelijkse arbeid kennen wij niet de onderscheidingen zoals die worden gebruikt bij andere verrich tingen van de mens. Men zegt dus weieens eenvoudig: als men ar beidt, doet men dit niet specifiek Nederlands, Amerikaans, Protestants, Rooms, socialistisch, conservatief enz. enz., al zullen werkmethoden in het ene land veel kunnen verschillen met die in het andere. Dergelijke onderscheidingen gelden niet bij vele soorten arbeid in fabrieken, op het land of te water. Er zijn echter vakken, die genoemde kenmer kende verschillen juist wel bezitten. Daarbij denken wij dan aan onderwijs in zijn velerlei vormen, geestelijke leiding, vakverenigings- arbeid, politieke werkzaamheden. Bepalen wij ons echter tot die arbeid, welke tot het andere terrein behoort, dan zal men in het algemeen één bijzondere maatstaf kunnen aanleggen: de aard van de werker, of als het U eender blijft, het karakter. Daarin kennen wij onderscheidingen, die dwars door alle groe peringen (aardrijkskundige, politieke en gods dienstige) heen lopen. Wij kennen de handigen, de vlijtigen, de serieuzen, de langzamen, de twijfelzuchtigen, de hard- en doodlopers enz. Aan vele voorbeelden kunnen wij zien, dat een bepaalde aanleg (karakter, aard), zich niet spoedig verloochent. Opvoeding, voorlichting kunnen een rol spelen, mitseen bepaalde richtlijn voor arbeid in het algemeen gegeven zou zijn (of worden) en toch zal veelal noch door opvoeding, noch door voorlichting van een man met, wat men noemt, „twee linkse handen" een handige snuiter te maken zijn. Met dit gegeven als voorbeeld kunnen talrijke aan vullingen gemaakt worden. Selectie, de juiste man op de juiste plaats (er zijn véél mannen, maar ook véél plaatsen!) kan hier een aanvaardbare oplossing brengen, want èn voor de handige èn minder vlotte werker moet tenslotte brood op de plank zijnver diend door eigen arbeid. G. IN MEMORIAM. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van K. F. NUMAN, die ca. 35 jaar de onderneming als scheepsbeschieter heeft gediend (over leden 7.9.52) R. HARTOG sjouwer-bankwerker, die ca. 14 jaar zijn krachten aan de onderneming heeft ge geven en tijdens het verrichten van zijn werkzaamheden door een noodlottig on geval op 12.9.52 om het leven kwam. Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 6