Bij eerste lezing zal de lezer wellicht de schrik om het hart slaan. Hier wordt plotse ling een grote aansprakelijkheid op de schouders van de werknemer gelegdZo erg is het echter ook weer niet. Slechts ingeval van schuld of nalatigheid zal hij kunnen worden aangesproken voor het geven van een schadevergoeding. Indien men zich houdt aan hetgeen in artikel 4 staat omschreven, loopt het zo'n vaart niet. NIEUWS 8 werkzaamheden voor zich zelf of voor anderen dan zijn werkgever te verrichten. Evenmin is het geoorloofd buiten arbeids tijd tegen vergoeding voor derden werk zaam te zijn. B. Bij het verrichten van werkzaamheden buiten de fabriek is de werknemer ver plicht om ook de daar geldende voor schriften in acht te nemen. A. Ie alinea: Dat iemand zijn werkzaamhe den naar beste vermogen verricht is zo van zelfsprekend, dat daarop een toelichting over bodig is. Voor het verrichten van zijn taak volgt hij de instructies, welke hem door zijn directe chef, dat kan dus zijn een baas, on derbaas of voorman, worden gegeven. Wat de tweede zin van deze alinea betreft, is het ieder, die al een tijdje meeloopt, wel bekend wat hieronder wordt verstaan. Al meermalen is het bijv. voorgekomen, dat klin kers tewerk werden gesteld bij de ijzerwer kers of bikkers, timmerlieden hij de plaat werkers, enz. enz. Daarbij wordt wel degelijk rekening gehouden met het werk, dat onder normale omstandigheden wordt verricht. Een timmerman zal moeilijk een draaier kunnen vervangen of omgekeerd. Voor het goede verloop van het arbeidspro ces is het wel goed, dat hierover van te voren overeenstemming is bereikt en werkgever en werknemer dus weten, wat ze aan elkaar hebben in dergelijke bijzondere omstandig heden. 2e alinea: ook dit spreekt als het ware voor zich zelf. Wanneer men in loondienst is, dient men zich volledig voor zijn taak te geven. Het z.g. beunhazen is dus niet toe gestaan. Allerlei misstanden zijn hiervan het 3e alinea: het is in strijd met de bepalin gen van de Arbeidswet om in dienst te zijn van twee werkgevers. B. Het is van belang dit aan te stippen. Zie hier een eenvoudig voorbeeld: enkele uit zonderingen daargela ten bestaat op onze terreinen geen rook verbod. Iemand is op karwei op een terrein van derden waar wel een rookverbod is en zou wellicht kunnen denken: bij mijn onder neming bestaat dit verbod niet, dus voor mij geldt het niet. Artikel 7. Geheimhouding. Het is de werknemer verboden iets mede te delen of bekend te maken, waaromtrent hem geheimhouding is opgelegd of waarvan hij redelijkerwijs kan begrijpen, dat geheimhouding is ver eist. Deze verplichting blijft ook na be ëindiging der dienstbetrekking bestaan. Uit hoofde van de verrichte werkzaamheden kan een werknemer op de hoogte gekomen zijn van fabricage-methoden of arbeidspro cessen, welke specifiek tot het bedrijf beho ren. Ook overwegingen van staatsbelang kun nen een rol spelen, men denke hierbij aan geschut, marinevaartuigen enz. Zelfs de straf rechter zou hieraan te pas kunnen komen. Artikel 8. Aansprakelijkheid wegens schade of ver lies. De werknemer is aansprakelijk voor door zijn schuld of nalatigheid veroor zaakte schade aan roerende of onroeren de zaken, behorende aan de onderneming of door derden aan de onderneming toe vertrouwd. Ten aanzien van het verloren gaan of beschadigen van aan hem toevertrouwde voorwerpen of van machinerieën met wel ker bediening hij is belast, is de werkne mer aansprakelijk, tenzij hij aantoont, dat het verlies of de schade buiten zijn schuld is ontstaan. Indien het verlies of de schade aan de in het vorige lid bedoelde voorwerpen of machinerieën is veroor zaakt door een derde, blijft de werkne mer aansprakelijk, tenzij hij aantoont, dat de derde die voorwerpen buiten zijn me deweten of in opdracht of met goedkeu ring van een chef in zijn bezit heeft ge kregen of de bediening der machinerieën door de derde buiten medeweten van de werknemer of in opdracht of met goed keuring van een chef is geschied. In de bovengenoemde gevallen is de werkgever gerechtvaardigd het bedrag der door hem geleden - en naar redelijkheid vastgestel de - schade op het loon in te houden. De copy voor het Decembernummer dient vóór 5 December in het bezit van de Redactiecommissie te zijn. PR EP'S het r«ReooeJ

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 10