aJ§) nieuws HENGELSPORT 15 ook diegenen, die nog nimmer het handbalveld betraden, betzij als beoefenaar of als toeschouwer, in zijn ban zullen brengen. Het Nederlandse Handbal Verbond, welke bond reeds meer dan 25 jaar bestaat, komt heden ten dage steeds meer tot bloei. Als we even bedenken,- dat in 1926 het spel in Groningen, geïmporteerd door onze Ooster buren, slechts weinige beoefenaars had en nu het aantal leden van het verbond de 15.000 reeds heeft overschreden, dan is er een enorme vooruitgang gemaakt. Tot vreugde stemt het ook nu nog, dat er steeds functionarissen ge vonden kunnen worden, die idealisme genoeg bezitten om de handbalsport te dienen. Hierdoor slechts is het mogelijk, deze sport op zuiver amateuristische wyze op te bouwen en uit te breiden. Reeds is men de voetbalsport in zoverre voorbygestreefd, dat kon worden overgegaan tot het indelen van de vereni gingen in een hoofdklasse. De ploegen, die daarin uitko men, zijn over het gehele land verspreid, wat ook weer bewyst, dat handballers en handbalsters in ons gehele land te vinden zyn. Het spel vertoont zeer veel overeen komst met het voetbalspel. Het kent echter niet meer de buitenspelregels, doch wel vele regels, die bij voetbal ook voorkomen. De speeltyd is echter wel iets korter, n.l. 2 x 30 minuten voor heren en 2 x 20 minuten voor dames. Dat deze sport vooral by de dames in trek is, wordt wel zeer duidelyk aangetoond, door het feit, dat er van de meer dan 15.000 leden van het Handbalverbond drie-vyfde hiervan door de dames wordt uitgemaakt. Uiteraard spreekt men by handbal ook over de techniek en tactiek van het spel. Merkwaardig is, dat deze capaci teiten, evenals bij voetbal zeer lang het geval is geweest, door het Westelyk deel van ons land het beste wordt be heerst. De andere districten zyn pas de laatste tijd tot een hoger niveau opgeklommen, zover zelfs, dat nu haast van geen overwicht der Westelyken kan worden gesproken. Dit blijkt wel uit de districtswedstryden, die de laatste jaren steeds minder krachtsverschil, van welk district dan ook, ten toon spreiden. Handbal kan ook de zomersport bij uit nemendheid worden genoemd. De wintertijd is voor enthou siaste beoefenaren de slechtste die denkbaar is, daar door terreinafkeuringen de wedstrijden dan geen doorgang kun nen vinden. Dit heeft in het Westen des lands geleid tot de invoering van zaalhandbal, hetwelk daar, en nu ook elders in ons land, grote opgang maakt. De ideale gelegen heid blyft echter het open veld. Op internationaal ge bied heeft het Handbalverbond ook leeds grote ervaringen achter de rug, het heeft in het buitenland dan ook een zeer goede indruk gemaakt. Ook de vereniging Wilton-Fijenoord Afdeling Handbal maakt een behoorlijk deel uit van het Handbalverbond, want in de competitie 1952 - 1953 spelen 7 elftallen mee, t.w. 3 Zondagdameselftallen, 3 Zondaghcrenelftallen en l Zaterdagmiddag dameself tal. Het eerste Herenelftal is ingedeeld in de 2e Klas B van District West B en neemt momenteel een behoorlijke plaats in. Het le Dameselftal slaat met een kleine voorsprong boven aan de ranglyst in de le Klas Afd. Rotterdam. De 2e en 3e elftallen, zowel „dames" als „lieren", komen uit in de afdeling Rotterdam, doch hebben nog maar enkele wedstryden gespeeld, we hebben echter goede verwachtin gen. Het Z.M.C. dameselftal, dat in de sterke klasse van District West B is ingedeeld, heeft uit 3 wedstrijden nog geen enkel puntje weten te halen. Het trainingsschema is t/m April 1953 iedere Donderdag avond in het gymnastieklokaal aan de Prins Mauritsslraat te Schiedam en wel, dames van 7 tot 8 uur en heren van 8 tot 9 uur en verder iedere Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur voor beide groepen de buitentraining op ons sport terrein. De trainingen staan onder leiding van de heer H. H. v. d. 1 hooien. Van deze gelegenheid willen wij gebruik maken li mede te delen, dat zowel W. F. werknemers als huisge noten zich bij onze Vereniging kunnen aansluiten. Wenst IJ inlichtingen over onze Vereniging, 6telt U dan in verbinding met één onzer leden of met de secretaris afde ling Handbal: A J. Boer, afdeling Scheepsbeschieters. Geachte Redactie van het Wilton-Fyenoord Nieuws. Naar aanleiding van het nieuwe kleed dat bovengenoemd blad heeft aangenomen, wil ondergetekende proberen een steentje bij te dragen. Het doel is uitsluitend verband te leggen lussen de velen uit ons bedrijf die de hengelsport beoefenen. Hopende op plaatsing hiervan. Verschillende malen is mij als sportvisser gevraagd om eens een artikeltje te schryven voor de Hengelsportlief hebbers in dienst van Wilton-Fyenoord, temeer daar sport en arbeid wel samen kunnen gaan. Gaarne wil ik hieraan voldoen en als tijd en ruimte het toelaten zou ik het vol gende willen behandelen. Het witvissen (dit is voornamelijk bliek, brasem), baarzen, snoeken, spieringen, peuren, karpers, het vissen in zee en tot slot het wedstrydvissen. Het vissen met de hengel is wel een zeer geliefde maar ook zeer verguisde sport, hoewel gelukkig het idee dat de hengelsport synoniem is aan de jeneverfles aan het verdwij nen is. Natuurlyk komen er wel eens uitwassen voor, maar waar gebeurt dat niet? Ook zag men veel heel zonderling aangeklede mensen met een hengel sjouwen, maar dat be hoort ook tot het verleden, uitzonderingen daargelaten; dit alles danken wy aan de diverse organisaties, die tegen woordig de hengelsporlers met alles ten dienste staan en steeds propaganda maken voor een goede sportbeoefening. Wie in de veronderstelling verkeert, dat hij in ons Neder land slechts een hengel behoeft te pakken en ergens tussen bel riet of op de kade te gaan zitten, vergist zich heel erg en zou dit tot zyn schade heel gauw ondervinden in de vorm van een ambtenaar in functie, die ten eerste zou vragen om inzage van de Hengelactie a 0,50 en, indien het pachtwater is, een vergunning. Dit geldt voor uitvissing. Het wordt de bengelaar wel lastig gemaakt en men staat soms verbaasd over de willekeur, die tegenover hem toege past wordt. Verscheidene malen is reeds door processen aangetoond, dat sommige besluiten geheel onrechtmatig genomen wer den, want een verbod werd dan weer na de gerechtelijke uitspraak te niet gedaan. Maar genoeg hierover, laat ons liever hengelen. Er wordt wel eens beweerd, dat het vissen op voorn en bliek enz., enz. tot het gemakkelijkste vissen behoort. Zy, die dit schryven, weten absoluut niet wat zij beweren, integendeel het is het moeilijkste dat er is. Het peilen, voer en deeg samenstellen, het bepalen van de juiste af stand, het kennen van de weersomstandigheden, duizend en een dingen, die men pas na vele jaren te weten komt, ook omdat de rashengelaar (winter en zomer) nooit „zyn" ge heim openbaar maakt, maken het vissen op witvis tot een ware wetenschap. Daarnaast moet men een zeer scherp oog hebben en veel feeling voor het juiste aantikken. ..Humbug" beweert men, „alles is geluk". Maar verklaar my het feit, dat het altyd dezelfde zyn, die met prysvissen een prys winnen en altyd overal de meeste (en grootste) vissen vandaan halen. Neen, het is zuiver kunst en van deze kunst wil ik U iets vertellen. Wij gebruiken voor deze hengelary spullen en materiaal evenredig aan ervaring en vissen 6 tot 14 meter uit de wal, omdat op deze afstand alle vis het meest ver tegenwoordigd is. Voor voorn en bliek wordt gebruik gemaakt van snoer 4x0, doch ook van 3x0-2x0-1x0 en 1, zwaarder echter niet. Voor brasem van 0 2. Met haken is het difo, maar nooit te groot, want vis is wantrouwend. We maken deeg van wittebrood en doen dat door een bal onder de kraan dryfnat te maken, daarna flink uitknypen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 17