Iets over Gasturbines WILTON-F IJ ENOORD. SCHIEDAM ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN W. Zipp 1 NIEUWS De hedendaagse samenleving is ondenkbaar zonder de installaties, nodig voor het op wekken van electriciteit en voor het voort stuwen van schepen, vliegtuigen enz. Als energiebron hiervoor maakt men veelal ge bruik van de in onze aarde aanwezige fos siele voorraden steenkolen en olie. Uit den aard der zaak is het in sommige gevallen ook mogelijk wind- en waterkracht toe te passen, terwijl in de laatste tijd het gebruik van atoomenergie of liever kernenergie bin nen het bereik der mensheid is gekomen, doch deze vormen van energiebronnen zullen in het volgende buiten beschouwing blijven. Om verschillende redenen is het gewenst 0111 zuinig te zijn met het verbruik van de voor raden steenkolen en aardolie. Volgens som migen zou het er met deze voorraden, vooral wat betreft olie, somber uitzien, doch volgens anderen zijn deze brandstoffen nog lang niet uitgeput. Verder zijn de exploitatiekosten voor het winnen van deze voorraden aanzien lijk, wat een ongunstige invloed heeft op de kostprijzen van deze producten. Daarom streeft men ernaar om het brandstofverbruik per paardekracht-uur (pkh) van de machine installaties te beperken d.w.z. om voor het verrichten van een bepaalde hoeveelheid ar beid zo weinig mogelijk brandstof te gebrui ken, dus de machines zodanig te construeren, dat het rendement zo gimstig mogelijk wordt. Reeds lang is op grond van theoretische overwegingen bekend, dat in dit verband naast de bekende verbrandingsmotor- en stoomturbine installaties ook mogelijkheden aanwezig zijn voor de gasturbines. Dat het ontwikkelen van dit machine-type eerst de laatste tien jaren intensief ter hand geno men is, komt door verschillende oorzaken. Om een gasturbine met een gunstig rende ment te verkrijgen, moet men vrij hoge tem peraturen toepassen. Vroeger beschikte men niet over materialen, bestemd tegen deze temperaturen en de in de machine optreden de belastingen. Men is er evenwel in geslaagd geschikte legéringen samen te stellen. Over het algemeen bestaan die materialen in hoofdzaak uit de elemen ten ijzer, nikkel, chroom, molybdeen en vana dium. Verder heeft men gebruik kunnen maken van de inzichten, verkregen door proeven op stromingstechnisch gebied, die o.a. ver richt zijn voor de ontwikkeling van vliegma chines. Hierdoor is men erin geslaagd de voor de gasturbines benodigde stromingsma chines, zoals roterende compressoren en tur-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 3