13 NIEUWS op het laatste ogenblik verhinderd was. Het is volgens spr. met de veiligheidscommissies over het algemeen zo in den lande, dat er veel over gepraat wordt; er zijn hevige voorstanders van en felle tegenstanders. In het ene bedrijf gaat het wat de commissies betreft prima, daar wérken zy, de mensen zijn actief, er komt wat te voorschyn, men houdt zich met de veiligheid bezig. Er zijn echter ook andere bedrijven. Daar komt men wel by elkaar, het is wel gezellig, maar het is allemaal te lauw, te tam en te vervelend. Spr. heeft in de afgelopen jaren gemerkt, dat bij W.F. de veiligheidscommissies getuigen van een zeer prettige sfeer. Er vinden geen vergaderingen plaats omdat men eens bij elkaar wil komen, maar omdat men zich inderdaad wil bezighouden met de problemen, die bij het werken op de werf naar voren komen. Spr. zou vooral de nadruk willen leggen op de voornaamste bron van ongevallen, welke de commissies van het afgelopen jaar zeker zullen hebben ontdekt, n.l. de persoonlijke fac tor. Dit is een geweldig groot terrein voor de indirecte ongevallenbestrijding. Het blijkt bij onderzoek van onge vallen, dat meer dan driekwart van het aantal ongelukken zijn oorzaak vindt in de persoonlijke factor, d.w.z. dat hierby niet materialen in het algemeen of machines een rol spelen, doch het doen en laten van de betreffende mensen zelf als oorzaak van de ongevallen is aan te wyzen. Natuurlijk moeten de veiligheidscommissies zich bij de on gevallenbestrijding niet alléén met de persoonlyke factor bezig houden. Ook materialen, machines enz. zijn heel belangrijk. Van veel groter belang zijn echter de tekort komingen van de mensen, die met een en ander omgaan. Overleg van tevoren is één van de dingen, die aan de ongevallenbestrijding vooraf dienen te gaan. Niet voor niets bestaat de slagzin: Denk veilig, werk veilig. Spr. is van mening, dat de veiligheidscommissies op dit gebied ten opzichte van hun mede-arbeiders heel goed werk kunnen doen. Men leert er ook van als een ongeval bekeken en uitgeplozen wordt en de oorzaken worden aangewezen. Spr. zei dit ook als een groot nut van de veiligheids commissies te zien. Spr. eindigde met een gelukwens aan de directie en allen, die bij het bedrijf betrokken zijn, met deze veiligheids commissies. Na een korte pauze werd het toneelstukje Kameraad beter je leven toch" opgevoerd. Hierin loopt een arbeider een verwonding op, doordat hij valt over een stuk hoek ijzer, dat achteloos is neergegooid en met zyn hand te rechtkomt in een spijker, welke uit een plank omhoog steekt. Betrokkene neemt niet de moeite om hoekyzer en plank opzij te leggen, doch gaat direct naar het verband- lokaal om zijn hand te laten verbinden. Een paar uur later valt zijn collega over hetzelfde stuk hoekijzer en in dezelfde spijker. Deze man gooit hoekijzer en plank opzij, zodat er niet nog iemand een dergelijk ongeval kan oplo pen, doch hij verzuimt om naar het verbandlokaal te gaan. De volgende dag móet hij hier wel naar toe, want dan heeft hy infectie opgelopen. Beide arbeiders hebben dus een fout gemaakt, nr. 1 omdat hij hoekijzer en plank niet wegruimde en nr. 2 omdat hij niet direct naar het ver bandlokaal ging. De lieer Wilton dankte tenslotte voor de wijze, waarop het toneelstukje werd gebracht en overhandigde de spelers en speelsters een klein bewijs van erkentelijkheid. Hieronder volgen de namen van hen, die zitting hebben in de Werkveiligheidscommissies 1953. Etablissement Fijenoord: HH. Cappon, ABedrijfsleider - voorzitter Verschoor, Bbaas hakkerij Kuiper, Akernmaker Keur, W. Hvoorman uitbreekploeg de Man, Cvoorman uitbreekploeg v. d. Bijl, Jovenist Hofman, Lvoorman vormer Zondervan, Kterreinsjouwer v. d. Stel, Lvormer v. Leersum, J. L. H. modelmaker Werf Rotterdam: HH. Wilton, J. HBedrijfsleider - voorzitter Friedel, FTariefbureau Rotterdam Bouwman, S. J. C. yzerwerker Schilperoort, R. houten scheepm. Feelders, W. J. koperslager-fitter v. d. Ster, Mbankwerker Geschut Versteeg, J. Jstellingmaker v. Toor, Cschaver Michels, Obankwerker Termaat, M. Jelectrisch lasser Hartveld, J. Lscheepsbescliieter v. d. Spek, Qelectro-monteur Afd. Electriciteil - Onderhoud - Bouwbedrijf HH. Kuipers, ThBedrijfsleider - voorzitter Uyterlinden, J. D. bedrijfsl. afd. Bouwbedrijf v. d. Kraan, Jonderbaas Bouwbedrijf Harmsen, B. Hbaas Onderhoud Stok, Hbankw. constr. v. d. Hoek, Pkraandrijver Bakker, Wvoorman electromonteur Afd. Fitterij - Ketelmakerij - Bankwerkerij Nieuwbouw: HH. v. Beek, WBedrijfsleider - voorzitter Eykenbroek, H. J. onderbaas Koperslagerij Heykoop, Hbaas Builen Bankw. Mudde, Jvoorman koperslager-fitter Abcouwer, Wvoorman Rep. fitter Veldhoen, G. M. voorman Buiten Bankw. v. Kersen, A. G. bankwerker Nb. v. d. Wetering, E. Ph. ketelmaker-plaatwerker Vermeer, Kketelmaker Afd. Vervoer en Bewaking: HH. Bakker, SWalkapitein - voorzitter Gielis, Gchef dokmeester v. d. Berg, Acontroleur Verschoor, Abeveiliging v. Dijk, J. W. G. stoker Briegoos, verhaler Prins, G. P. J. chauffeur v. Deutekom, H. J. Ie sjouwer Heuvelman, Amagazijnknecht Bloot, A. Jelectromonteur Afd. Machinefabriek: HH. Kortlandt, BBedrijfsleider - voorzitter Koppe, Jbaas afd. Draaiers Otto, Th. Nbankwerker Bezemer, Fdraaier de Bel, W. CIe sjouwer Corpeleyn, H. J. rondslyper Kouwenhoven, A. H. bankwerker v. Kranen, Jkotteraar Afd. Reparatie Scheeps- en Werktuigbouw) HH. den Bouw, JBedrijfsleider - voorzitter Steeman, H. JBedrijfsleider - voorzitter ten Harkei, Rass. bedrijfsleider Noordhoek, J. J. ass. bedrijfsleider Zuidgeest, Abaas IJzerwerkers van Velzen, J. S. onderbaas Bankwerkers Bak, J. P. Ayzerwerker de Boer, W. bankwerker de Grauw, A. bankwerker v. Kerk-Oerle, A. P. G. stellingmaker-bikker In 't Veld, Jkoker v. Elsacker, J. onderbaas Scheepsbouw v. Zanten, RIe sjouwer-bankwerker Aartse, Sbrander Afd. Scheepsbouw: HH. 't Hooft, HBedrijfsleider - voorzitter Slieker, Jass. bedrijfsleider

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 15