Belangrijke opdracht NIEUWS 2 De nieuwe walvisvaarder voor de Ned. Mij. voor de Walvischvaart i\.J Voor de vetvoorziening van Nederland is de walvisvaart van groot belang, daar de uit de walvissen verkregen producten en wel voor namelijk de traan, grotendeels gebruikt wor den in de margarine. Om in deze behoefte te voorzien werd reeds kort na het eind van de oorlog door de Ned. Mij. voor de Walvischvaart, door ombouw van een bestaand schip met de thans als de „Willem Barentsz" bekend staande walvis vaarder aan de walvisvangst deelgenomen en belangrijke resultaten voor de Nederlandse voedselvoorziening bereikt. Om met succes aan de walvisvangst deel te blijven nemen, was het noodzakelijk tijdig naar de mogelijk heid van vernieuwing van de „Willem Barentsz" om te zien en zo mogelijk de pro ductiecapaciteit te verhogen. De opdracht tot het bouwen van een nieuw schip werd aan Wilton-Fijenoord verstrekt. Deze belangrijke opdracht, waaruit het grote vertrouwen blijkt van de Rederij in de capa citeiten van onze onderneming, is voor ons zeer verheugend en zal in de eerstvolgende jaren onze uiterste zorg vragen om het ge wenste resultaat te bereiken. Het schip, hetwelk tot de grootste fabrieks- schepen van de wereld zal behoren, krijgt de volgende hoofdafmetingen: Lengte over alles 205 m Breedte 27.50 m Holte 19 m terwijl de geladen diepgang zal zijn 10.70 m De foto geeft een indruk van dit schip, waar bij de aan de moderne stroomlijnen aange paste vorm opvalt en de scheepsopbouw het bijzondere doel van dit schip aanduidt. Voor het verwerken van de gevangen walvis sen is een grote vrije dekoppervlakte nood zakelijk, waardoor de opbouw op het voor- en achterschip moet worden aangebracht. Wij zien dan ook de navigatiebrug met de dek huizen voor officieren en bemanning voorop, terwijl op het achterschip de dekhuizen hoofdzakelijk bestemd zijn voor woonruimte van machinekamer- en fabriekspersoneel. In totaal zullen ongeveer 500 opvarenden het schip bemannen. De hoofd-voortstuwingsinstallatie zal bestaan uit 2 Wilton-Fijenoord-M.A.N. enkelwerkende 2-takt 6-cylinder dieselmotoren met een ver mogen van 5250 A.P.K. per motor, waarmede het schip een dienstsnelheid van 14 knopen zal kvinnen bereiken. Over het vangen van de walvissen en de voor het verwerken benodigde fabrieks-installatie zullen wij in een volgend nummer nadere mededelingen doen. N.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 4