A<Ü NIEUWS f 5 doeleinden. Gezien de grote moeilijkheden hiermede, werd dit werk in 1908 gestopt en ging Keiler over naar de fabrieken van „Reavel", waar hij werkte aan de ontwikke ling van lichte oliemotoren. In 1911 kwam Keiler weer terug bij Doxford in de positie van chefconstnicteur van de motorafdeling. Het principe, waarnaar de Doxford-motor werd gebouwd, was zeer zeker niet nieuw, integendeel reeds lang bekend. Voor zover bekend dateert het allereerste patent voor een machine van dit type reeds van 1857 en staat op naam van de Italianen Barsanti en Matteucci en werd een machine met hetzelfde principe vervaardigd door „Gilles" te Keulen in 1874. In 1878 werd te Parijs een dergelijk machinetype tentoongesteld, dat vervaardigd was door Messrs. Simon te Nottingham. De eerste machine, waarbij - evenals bij de huidige machine - drie krukken per cylinder werden toegepast, was de „Wittig" gasmotor, gebouwd door de Hannoversche Maschinen- bau A.G. in 1878. Deze machine werkte ech ter volgens het 4-tact principe. Figuur 2 Van zeer vele leden en oud-leden van het personeel mochten wij ter gelegen heid van de jaarswisseling gelukwensen ontvangen, waarvoor wij hierbij onze hartelijke dank uitspreken. Wij hopen, dat het jaar 1953 voor U allen zo moge zijn, dat gevoelens van dankbaarheid en tevredenheid steeds zullen overheersen. Er zijn nadien nog verschillende patenten verkregen en motoren gebouwd met het prin cipe van tegengesteld werkende zuigers, waar bij interessant is op te merken welke pogin gen werden gedaan om de rechtlijnige zuiger beweging van de uit elkaar gaande zuigers om te zetten in een ronddraaiende beweging van een as. Van 1892 dateert een patent voor een 2-tact gasmotor van dit principe van Oechelliauser en Junkers. Oechelhauser is in 1896 nog met een patent uitgekomen voor een dergelijke motor, ge schikt voor gassen met een lage verbrandings- waarde, welke motoren door de Deutsche Kraft Gesellschaft werden gebouwd. Junkers bracht in 1901 een patent xiit voor een machine in tandem-uitvoering. Junkers verkreeg in 1897 een professoraat bij de Technische Hogeschool te Aken en deed daar veel research. Hij trok zich in 1912 hier van terug om de leiding in handen te nemen van de Junkers' fabrieken te Dessau. In 1912 werden door de „Weserwerft" te Bremen twee verticale tandem-motoren volgens het Junkers-principe voor een vrachtschip van de Hamburg-Amerika Lijn gebouwd. Deze machines voldeden niet en werden later vervangen door stoommachines. Verder werden er in 1912 nog twee der gelijke motoren gebouwd, echter niet in tan dem-uitvoering. Ook deze motoren bleken door fouten in de constructie niet te voldoen. De eerste één-cvlinder proefmot or van dit type werd bij Doxford in 1912 ontworpen. Deze machine had een cylinder-diameter van 500 mm en een zuigerslag van 2 X 750 mm en

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 7