«DOXFORD» J De Fabrieken 5 NIEUWS De eerste verkooprijpe Doxford-motor werd geplaatst in het m.s. „Yngaren" van de „Trans atlantic Steam Ship Compagnie" te Gothen burg. Deze motor werd geconstrueerd in 1919 en was een 4-cylinder machine met cylinder- diameters van 580 mm en een zuigerslag van 2 X 1160 mm. Het vermogen van deze machine was 2700 pk bij 77 omw./min. Figuur 4 geeft een foto van deze machine. De proef tocht van dit schip vond plaats in Juni 1921. Foto 4 In deze tijd werd bij Doxford de vervaardiging van de scheepsstoommachines en -ketels stop gezet en de productie geheel op Doxford- motoren ingesteld. In 1924 werden reeds proeven genomen met zgn. zware brandstoffen, waarbij een der mo toren beproefd werd met „British Mexican Boiler Oil" met een S.G. van 0,95. In 1926 werd overgegaan, in verband met het verliezen van een opdracht voor de motoren De copie voor het Maartnummer dient voor 10 Maart in het bezit van de Redactiecommissie te zijn. voor een luxe passagiersschip, tot het volle dig balanceren van dit machinetype. Dit werd o.m. verkregen door het toepassen van een verschillende zuigerslag van onder- en hoven- zuiger. De machine is thans zodanig uitgevoerd, dat elke cylinder op zichzelf zowel ronddraaiend als oscillerend gebalanceerd is, waardoor scheepstrillingen tengevolge van vrije krach ten of -momenten worden voorkomen. In 1933 ging Doxford er toe over de fundatie plaat, de kolommen, de cylinderbalk en der gelijke gelast uit te voeren, waardoor niet alleen een grote gewichtsbesparing verkregen werd, doch ook een grotere stijfheid van de machine. Buitendien werden vanzelfsprekend gedurende de ontwikkelingstijd van deze machine nog vele andere constructieve ver beteringen aangebracht. De Doxford-fabrieken hebben thans vele licentiehoudsters, welke gerechtigd zijn deze motoren, in navolging en met hulp van Dox ford, te bouwen. Deze licentiehoudsters zijn behalve dan „Wilton-Fijenoord": J. Brown Co. Ltd.; R. W. Hawthorn Leslie Co. Ltd.; Barclay, Curie Co. Ltd.; North Eastern Marine Eng. Co. Ltd.; David Rowan Co. Ltd.; Scott's Shipbuilding Engineering Co. Ltd.; Swan, Hunter Wigham Richardson Ltd.; Vickers Armstrong Ltd.; Wallsend Slipway Engineering Co. Ltd.; Fairfield Shipbuilding Co. Ltd.; Alex Stephen Sons Ltd.; Australian Government, Australië; J. Swire Sons Ltd.; John Lewis Sons Ltd.; Marinens Hovedverft (Noorwegen) Rosenbergs Mekaniske Yerksted (Noorwegen) Eriksbergs Mek. Verkstads (Zweden) Taikoo Dockyard Engineering Co. (Japan) Soc. des Chantiers et Ateliers de Provence (Frankrijk) Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. De vertegenwoordigers van deze fabrieken komen enige malen per jaar bij Doxford te zamen om de eventuele moeilijkheden en de „research", welke gedaan moet worden, te hesp reken. Voor de ontwikkeling en de aan te brengen verbeteringen heeft Doxford een afzonder lijke afdeling, welke alle opdrachten voor onderzoek - zoals deze in de vergaderingen van de licentiehoudsters worden besproken - in behandeling neemt. Met deze methode zijn reeds verschillende verbeteringen bereikt, welke in afzienbare

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 7