Cf» NIEUWS -~x. In de werkboot tussen hemel en ivater licht aan rle hemel geeft, dat het slechts een korte schemering schijnt Gelukkig is dan een schip als de kruiser, dat weinig patrijs poorten heeft, zodat dit hinderlijke licht niet in de slaapverblijven kan doordringen en de mens tenminste wat rust heeft, die hij zo dringend behoeft na het sensationele van de onvergetelijke natuur om zich heen. Wij spraken een lasser van de werf, die ons onomwonden verklaarde, dat hij de aanvan kelijke onwennigheid aan boord graag over heeft gehad voor dat evenement: de tocht naar Spitsbergen. Soortgelijke uitingen kre gen wij ook van tal van anderen te horen. Het kan nu eenmaal niet altijd met alles mee zitten. Ofschoon de rand van het eeuwige poolijs was bereikt, wilde de temperatuur maar niet beneden 5 tot 7 graden C onder het nulpunt zakken. Nu is de natuur tegenwoordig wel meer in de war. Dat zit heus niet in de Bilt, maar schijnt andere oorzaken te hebben. Verleden jaar was bijvoorbeeld September in 250 jaren niet zo koud geweest en wat de stormram]) van 1 Februari betreft moeten we zo onge veer een 600 jaar teruggaan om een soortge lijke stormvloed te vinden. Een graad of vijf vorst is dus wat abnormaal met als normaal gevolg, dat sommigen in hun colbertje, ande ren in poolkleding het tafereel van de mid dernachtzon, die op dat moment maar 4 gra den beneden de horizon zonk, kwamen be wonderen. Meer Zuidelijk kwam echter de vorst opzetten. Maar 16 April dient toch ge boekstaafd te worden in de annalen van deze tocht, n.1. om het verschijnen van het eerste nummer van de seheepscourant, die de naam droeg van Ijsbode. Nadat op 15 April ankerproeven waren ge nomen en de ventilatie voor winterverblijf was geregeld, werd op 16 April, op weg naar huis op 75 graden N.B. en 5 graden O.L. een Noordwestenwind met kracht 5 tot 7 waar genomen, met temperaturen van 13 tot 15 graden C. beneden nul. Dat is derhalve al Stemmingsbeeld in de fjord 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 12