Vijf IN MEMORIAM millioen dagen AFDELING O. en A. 15 (V*J>) NIEUWS jaar gebeuren. We doen dit door een vol groeid blad in stukken van 5-7 cm te snij den, die we een paar dagen laten drogen en dan in bovengenoemd grondmengsel zetten, dat we matig vochtig houden. Na plm. een maand komen er aan de snijvlakken wortel tjes en daarna komen de groene plantjes te voorschijn. In de zomer bloeit de Sansevieria met een onooglijk vuil witte bloemstengel. Daar vele bezitters van een Sansevieria niet bekend zijn met de bloeiwijze, hoop ik a.s. zomer eens een foto van een bloeiende plant in het W.F. Nieuws te plaatsen. De copie voor het Octobernummer dient vóór 10 October in het bezit van de Redactie-commissie te zijn. Vervolg artikelenreeks Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Een blik in vogelvlucht over vyftig jaar tuberculosebestrijding in Neder land is ook een beetje geschiedenis van het sociale gevoel. Toen in het begin dezer eeuw de eerste Neder landse sanatoria werden opgericht en ook aan particulieren hiervoor een bijdrage werd gevraagd, schetste een boze meneer dit in een artikel als „eene ziekelijke philantropie". „Want", zo ging hij voort, „wat den stryd van het bestaan niet kan vol houden, moet niet kunstmatig ge steund worden, doch moet liever vallen Maar ondanks dit cynische geluid zijn de sanatoria er tóch gekomen. Koningin-Moeder Emma gaf een vorstelijk voorbeeld: by het neer leggen van het regentschap stond zij het landgoed Oranje Nassau's Oord in Renkum af om het tot sanatorium te doen inrichten. En nu vindt U in ons land sanatoria in soorten. Er zyn er, die speciaal ingericht zyn voor VERENIGING W.F. Jaarvergadering De op 6 Juli j.l. gehouden ledenvergadering was zeer slecht bezocht, behalve het bestuur waren n.l. slechts 4 leden aanwezig. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van: J. VAN LEEUWEN nagelsorteerder (oud-werknemer), die de onderneming ca. 25 jaar beeft ge diend. Overleden 2-8-'53. J. v. d. BERG ijzerwerker (oud-werknemer), die ca. 15 jaar zijn krachten aan het bedrijf heeft gegeven. Overleden 23-8-'53. A. DE KOCK die sedert 1919 als brander bij de on derneming gewerkt heeft. Overleden 29-8-'53. Hun nagedachtenis zal door ons in ere ge houden worden. Onze voorzitter sprak waarderende woorden van afscheid tot de heer de Bruin, die als bestuurslid heeft moeten bedanken wegens zijn vertrek naar Hengelo. Ter herinne ring aan de afdeling O. en A. werd hem een boekwerk aangeboden. In de door het vertrek van de heer de Bruin ontstane vacature werd als bestuurslid voorgedragen en als zodanig gekozen de heer A. de Krom. kinderen en we kennen ook het Nederlands Studentensanatorium. De vakbeweging heeft eigen sanatoria en het spreekt vanzelf, dat er ook spe ciale inrichtingen voor protestanten en rooms-katholieken zijn. In 1952 hadden de gezamenlijke Nederlandse sanatoria vijf millioen verpleegdagenbijna 14.000 patiën ten, die driehonderd vijf en zestig dagen werden verpleegd. En daarby rekenen wij dan nog niet die patiën ten, die thuis of in een ziekenhuis werden verzorgd, waarvoor ook nog ruim 2.000.000 dagen worden gere kend. Was vroeger het verblijf in een sana torium vrijwel uitsluitend een lang durige rustkuur, gepaard met goede voeding om tot genezing te komen, nu spreekt ook de chirurgie en de behandeling met de modernste ge neesmiddelen een duchtig woordje mee om de gevreesde ziekte onder de knie te krijgen. De kansen op genezing zyn dan ook zéér groot. Maar nog steeds geldt, dat de sana torium-patiënt geduld moet hebben de verpleging duurt lang! Niet minder dan 11 sanatoria in ons land hebben scholen voor lager on derwijs. De kinderen raken op deze wyze door hun ziekte niet achter bij hun gezonde leeftijdsgenoten en bo vendien zyn bezigheid en ontspan ning van groot belang voor het her stel. Dit geldt evenzeer voor vol wassenen. Een tienjarig patiëntje uit het Rot terdams Zeehospitium in Katwijk aan Zee heeft in zijn bed een mooie rebus ontworpen ter ere van het vijf tigjarig bestaan van de georganiseer de tuberculose-bestryding in ons land. Voor de goede oplossers zijn vele mooie en kostbare pryzen beschik baar. Kaarten met de rebus kunt U gratis en franco toegezonden krijgen op aanvraag by de Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding der tuberculose, Riouwstraat 7, Den Haag. In vyftig jaar is de sterfte aan tuberculose van 189 per 100.000 in woners afgenomen tot 12. Maar de Nederlandse tuberculose-bestrijding zal eerst tevreden zyn als de tuber culose tot het verleden behoort, zo als thans reeds in West Europa het geval is met cholera, melaatsheid en andere besmettelijke ziekten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 17