T MODERNE ARBEIDSMETHODEN OP DE SPANTENVLOER NIEUWS 2 Het zijn niet alleen de gemechaniseerde af delingen, waar moderne arbeidsmethoden worden ingevoerd, maar ook op zo'n schijn baar conservatieve afdeling als de spanten- vloer wordt steeds gestreefd naar verbetering van de werkwijze. Een opvallende verbetering is wel het toe passen van mathematische (d.w.z. berekende) scheepslijnen, waarmede Wilton-Fijenoord wel een bijzondere plaats inneemt, daar dit voor zover ons bekend is nog op geen enkele andere werf wordt toegepast. Alvorens deze metbode te verklaren, memoreren we eerst even de gebruikelijke manier van uitzetten van de spantmaten. De eerste zorg na het verlenen van een op dracht is het maken van het lijnenplan door de ontwerpafdeling. Dit plan wordt dan ge tekend op schaal 1 100, hetgeen voldoende is, daar dit plan alleen dient om te beoor delen of de waterverplaatsing van het te bou wen schip voldoende zal zijn voor het ge garandeerde laadvermogen bij een vrachtschip of bij een passagiersschip voor het dragen van romp- en machinegewicht, brandstof en drink water, passagiers etc. En dit dan voor een bepaalde diepgang, die in verband met de wettelijke voorschriften van vrijboord, water dichte schottenindeling en stabiliteit in geval van lek worden van het schip niet overschre den mag worden. Bovendien wordt de water verplaatsing nog beperkt door de contract- proeftochtsnelheid en doordat de scheeps- vorm aan zekere eisen van minimum-stabili- teit moet voldoen. Al deze eisen zijn te beoordelen naar het plan 1 100, waarin wel fouten van zeg 1 mm op de tekening kunnen voorkomen of 100 mm op ware grootte. Het is zonder meer duidelijk, dat indien men de scheepsvorm met zijn meestal 100 a 200 bouwspanten in tekening wil brengen, deze nauwkeurigheid van het plan 1 100 ten enenmale ontoereikend is voor de maatvoe ring van het schip. Ca. 40 a 50 jaar geleden waren er vele werven, die dit onnauwkeurige plan op de uitslagzolder 100 maal gingen ver groten en met zeer veel moeilijkheden alle bulten en deuken uit de spanten en water lijnen trachtten te halen. De gevolgde pro cedure was dan, dat men het gehele lijnen plan, dus zowel de spanten op ware grootte als ook de waterlijnen op verkorte lengte- schaal, maar juiste breedte ging uitzetten. Dat men op deze wijze nog tot een bruikbaar resultaat kwam, is slechts aan de bijzondere handigheid der arbeiders op de spantenvloer te danken, zij het dan ook, dat de daarvoor benodigde tijd te lang was. Een verbete ring was het de lijnentekening op de teken kamer eerst van 1 100 tot 1 25 te vergroten. Dit moest dan met de grootste zorg geschie den op papier, dat niet trok of op een mar meren tafel. Hiervan werden dan de maten gehaald en aan de vloer verstrekt. Deze maten waren dan nog slechts behept met fouten van 10 - 40 mm breedte (het laatste getal geldt dan in het bijzonder voor de onderste water lijnen). Het was nu mogelijk een groot deel

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 4