9 NIEUWS waardoor bij een zelfde snelheid en brand stofverbruik het laadvermogen van het schip met plm 400 tons werd vergroot en de ruim- inhoud met een naar verhouding nog groter aantal toenam. Het schip werd nu verder doorgesneden, drie sleden met goten onder het voorschip ge plaatst en dit gedeelte met behulp van twee lieren over de juiste afstand naar voren ge trokken. Het nieuwe dubbele bodem gedeelte, in drie secties van te voren geheel gereed gemaakt, werd kort daarna aangebracht en spoedig waren beide delen van het schip opnieuw verbonden. Behalve het plaatsen van het nodige extra laadgerei voor het vergrote ruim 2, werd de ENIGE INDRUKKEN VAN HET 10e NATIONALE VEILIGHEIDSCONGRES Dat had U niet gedacht misschien lezer, dat er al zoveel over Uw veiligheid op de bedrij ven in Nederland zou worden gesproken. Toch is het zo. Twee lange dagen is er lippen service geleverd. Een stroom van woorden is er over ons, deelnemers aan het congres, uit gestort. Als men soms moe of mat wordt op een bedrijf, krijgt men hierdoor toch weer een hart onder de riem gestoken. Het is zeer nuttig, dat zulk een congres wordt gehouden. Uit congres was wel heel goed en er was veel te leren. Het congres werd geopend door Z.E. J. G. Suurhoff, Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Kort maar krachtig was diens rede. We gingen volgens Z.E. op een nog betere golflengte verder dan tot nu toe. Hierna sprak Mr. F. H. A. de Graaff, voor zitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, over „Personeelsintroductie en Vei ligheid". De heer de Graaff stelde vooral voor op, dat de sfeer in het bedrijf goed moet zijn om tot veilig werken te komen. Bij de intro ductie van nieuwe medewerkers is het van belang, dat het veilig werken allereerst be sproken wordt. De eerste indrukken van een nieuweling zijn onuitwisbaar. Hij moet een bescheiden voorlichting krijgen over de on derneming. Hem moet worden verteld welke de rechten en plichten zijn van een werk nemer. Ziedaar de grondslag voor een juiste indeling der accommodatie en van de pro viand- en andere bergplaatsen geheel herzien en werden verscheidene andere verbeteringen aangebracht. De machine-installatie, in de Machinefabriek geheel gerevideerd, werd weer ingebouwd en een dag voor de overeengekomen opleverings datum was de „Hoegh Belle" gereed voor de technische proefvaart, die in verband met de voortdurende mist, geen voortgang kon vin den. Op 25 November vertrok zij van de werf, waarmede een interessant reparatiekarwei, door prettige samenwerking met de Rederij Norske Veritas en in de Reparatieafdeling tot een goed einde kwam. A.v.D. instelling van betrokkene om tot veilig wer ken te komen. De heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., sprak over „Veiligheid en sfeer in het be drijf, gezien van werknemerszijde". Hij haal de hierbij aan de bijbeltekst Deuteronomium 22, die als volgt luidt: „Wanneer gij een nieuw huis zult bouwen zo zult gij op Uw dak een leuning maken, opdat gij geen bloed schuld op Uw huis legt wanneer iemand daar van afviel". (Met onze woorden gezegd: er moet rugbescherming om de stellingen wor den aangebracht). De heer Ruppert meende verder, dat zelfs sociale onrust ontstaat op een werk waar ongevallen gebeuren. Een mens is zeer gevoelig voor sfeer. Men heeft de plicht, uit liefde voor zijn medemens het veilig werken zoveel mogelijk te bevorderen, aldus de heer Ruppert. Maar de heer Sino, bestuurslid van het Vei ligheidsinstituut, vond deze rede veel te tam. Hij begreep niet hoe een Vakverenigingsbe stuurder zo kon spreken. De vonken moesten eraf spatten en uit bewogenheid en met het hart moest propaganda gemaakt worden voor veilig werken. De vakbeweging was schrome lijk tekort geschoten in het verleden, volgens deze spreker. Ir. L. C. Vietor, chef Algemene Zaken van Werkspoor, hield een inleiding over „Hoe men de ongevallen bestreed in de U.S.A.". Veel nieuwe gezichtspunten kwamen hier niet naar voren. Men wierp zich hier meer op de directe propaganda voor de medewerkers. En er was veel mee te verdienen volgens de Amerikanen. Ir. Spies, F. W. E„ directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken vond de veilig heidscommissies zeer belangrijk. Men krijgt hierdoor intern overleg. Verschillende onder-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 11