KANKERBESTRIJDING 23 NIEUWS Het geld, dat is noch kwaad noch goed, het ligt eraan wat men ermee doet. Ja, deze éne cent - wat doet U ermee Die vraag zult U moeilijk kunnen beantwoorden. En toch is deze éne cent uitermate belangrijk, tenminste bet ligt eraan wat U ermee doet Het Koningin Wilhelmina Fonds zou zich rijk voelen, indien U iedere week van Uw salaris één enkele cent voor de kankerbestrij ding in Nederland zoudt willen afstaan. Wan neer alle werkers in ons land dit gingen doen, dan zou hiermee veel leed gelenigd kunnen worden en de wetenschap gediend zijn. Weet U, dat van alle zes sterfgevallen er één op kanker berust, dat in ons land daardoor ieder jaar 14.000 mensen aan kanker overlijden, hetgeen neer komt op één sterfgeval iedere 40 minuten. Weet U, dat ondanks deze ongunstige cijfers tóch reeds grote successen door de artsen worden geboekt, dat deze successen in de strijd tegen de kanker in de toekomst stel lig nog groter kunnen en zullen worden. Weet U, dat het probleem van de kanker ech ter nog lang niet geheel opgelost is, dat nog enorm veel werk zal moeten worden verricht in de laboratoria en dat zulke laboratoria zeer kostbaar zijn, dat de bouw van meerdere speciale zieken huizen nodig is en dat deze voorzien moe ten worden van de modernste bestralings apparaten, dat ook de bouw van ziekenhuizen en de aanschaffing van bedoelde apparaten grote sommen gelds vragen. Begrijpt U dan, dat er behoefte is aan geld en nog eens geld, aan grote sommen geld, dat geheel het volk naar draagkracht zal moeten bijdragen in de grote strijd tegen de gevreesde kanker 0111 inderdaad de kan kerbestrijding in ons land tot een hoog peil op te voeren en de sterfte aan kanker naar beneden te krijgen. Wat één cent kan De macht van het zeer kleine is gigantisch We zijn zo geneigd al leen wat groot is, wat opvalt, wat nieuw is, waarde toe te kennen. We zijn geneigd «gro te" gebeurtenissen te beschrijven, te bespre ken, te verfilmen, maar we zien al te gemak kelijk het eeuwig wonder van het „kleine" in de natuur, in onze maatschappij, in ons persoonlijk leven voorbij. Er is een macht van het kleine ten kwade. De geschiedenis der geneeskunde heeft aan getoond, welk een afbrekende werking bac teriën, zó klein, dat zij alleen met een uiterst scherpe microscoop waar te nemen zijn, op het menselijk lichaam kunnen uitoefenen. De onweerstaanbare macht van het kleine - ten kwade - ervaren wij ook in de ziekte van onze dag, vijand nummer één van onze volksgezondheid, de kanker. Deze ziekte, klein beginnend in een enkele lichaamscel, grijpt de enkeling aan, werkt door in de gezinnen en in ons volk en zet, van haar ge ringe oorsprong uit, haar ontbindende tocht voort. Er is een macht van het kleine ten goede. Zo ook met Uw éne cent in de week voor de kankerbestrijding. Geeft die éne cent en maakt de strijd tegen de kanker in Neder land mogelijk op alle fronten. Geeft daarbij ook Uw hart, er is zo onnoemelijk veel leed. BESTRIJDT HET LEED DAT KANKER HEET! Aan de hand van het bovenstaande delen wij U mede, dat de directie bereid is de inhouding van 1 cent per week op het salaris of loon der werknemers te doen geschieden. De inhouding zal eenmaal per kwartaal plaatsvinden en zal dan f 0.13 per persoon bedragen. De eerste inhouding zal geschieden: Voor de arbeiders van het loon, dat op 2 April 1954 wordt uitbetaald; Voor de beambten van het salaris over de maand April. Degenen, die niet aan deze actie willen deelnemen gelieven dit vóór 16 Januari 1954 op te geven aan de afdeling Sociale Zaken. Het bestuur der Fabriekskern Het bestuur der Beambtenkern

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 25