ONS WERK NIEUWS 2 Wij zijn thans aan het einde van het jaar, dat aan onze onderneming nog ontbrak om ons op een tweede honderdjarigheid te kim men beroemen. Fijenoord, één der wortels van Wilton-Fijenoord, bestond in 1923 honderd jaar. Nu volgt Wilton. Door het verschijnen van een afzonderlijk herdenkingsgeschrift, teruggaande tot de eerste tijden der thans ge heel ééngeworden ondernemingen, kan de schrijver van dit kroniekje zich ook ditmaal tot een terugblik enkel op het afgelopen jaar bepalen. Hij betreurt zijn meer bescheiden taak echter niet, in aanmerking nemend, dat het heden toch altijd van meer belang is dan het verleden. Welnu, het heden en tevens de toekomst, voor zover thans te overzien, ver tonen een opgewekt beeld. Nooit in haar lange bestaan was onze onderneming krach tiger en was zij beter voor haar taak uitge rust dan nu. Laten we het jaar 1953 nog eens aan onze geest voorbij gaan. Na een technische proef vaart op 21 en 22 Januari 1953, werd op 30 Januari de „Camargue" officieel aan de rederij de Société Frangaise de Transports Pétroliers overgedragen. De kiel van dit 19.500 tons d.w. grote tankschip was op 5 April van het voorgaande jaar gelegd. De aflevering geschiedde binnen de overeenge komen tijd. Gezien de moeilijkheden, die moesten worden overwonnen - gedurende de houw waren er nog altijd materiaalmoeilijk heden - stemde dit tot grote voldoening, waar aan ook directeur Achard van de S.F.T.P. uitdrukking gaf. De Camargue is niet slechts een sierlijk, doch ook in de vaart een goed schip. In de nacht van 31 Januari op 1 Februari vond de grote ramp die Nederland trof, plaats. Hoewel de overstroming op ons ter rein alles behalve prettig was, werd het on gerief niet al te zwaar opgenomen, gezien de verwoestingen elders. Met man en macht werd aangepakt om zo snel mogelijk de ge volgen der overstroming te overwinnen. Die gevolgen waren dientengevolge beperkt van aard. Onze onderneming achtte zich gelukkig geschoold personeel beschikbaar te kunnen stellen, om gedeeltelijk met eigen materieel, de noodgebieden te hulp te kunnen komen. Onze mannen hebben zich kranig geweerd. Interessante bijzonderheden over de werk zaamheden geeft het Maartnummer van het W.F.-Nieuw8. Op 14 Maart ging de „Hilversum" te water. De doopplechtigheid werd verricht door Mevrouw N. M. Vinke-Andersson. Dit motor tankschip van 17.300 ton d.w. werd gebouwd voor één der oudste relaties van ons bedrijf, de firma Vinke (N.V. Stoomvaart Maatschap pij „Oostzee"). Na de doop was er een ge zellig samenzijn, waarbij oude herinneringen uit een tijd die ons nu zo genoeglijk schijnt, werden opgehaald. In Maart en April voltooide de kruiser „De Ruyter" zijn proeftochten. Van 7 April tot 1 Mei had de grote reis naar het hoge Noor den plaats. Spitsbergen en de rand van het poolijs werden bereikt. De „De Ruyter" bleek ook in uitermate koude streken een goed schip te zijn. Het is onnodig op deze reis na der in te gaan. De lezers zullen het prachtig geïllustreerde Mei-nummer, dat een levendig relaas van de tocht geeft, wel hebben be waard. Eind Mei werd de „Hilversum" aan de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Oostzee" na proef tochten overgedragen. Dit schip vormt een mooie aanwinst voor de vloot der rederij. Kort daarop, op 15 Juni, vond de doopplech tigheid plaats van de „Pendrecht", een tank schip van 19.500 ton d.w., in aanbouw voor Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam. Deze ceremonie werd verricht door Mevrouw Mr. M. A. J. Kroese-van den Brandhof. De bouw van het schip was toen zo ver gevorderd, dat het het bouwdok kon verlaten. Reeds de volgende dag was er een nieuwe plechtigheid, waarbij Nederlandse en Ameri kaanse autoriteiten aanwezig waren. Het be trof hier de kiellegging van de eerste mijnen veger. Dit schip is het eerste van een serie van 32 mijnenvegers, die met behulp van Amerikaanse fondsen op Nederlandse werven worden gebouwd. 17 September was weer een bijzondere dag. Toen heeft de „Pendrecht" haar officiële proeftocht gehouden en werd deze tanker - het tweede grote schip in korte tijd door W.F. voor Phs. van Ommeren gebouwd - door de rederij overgenomen. De heer Mr. J. J. Oyevaar gaf namens de rederij uitdrukking aan zijn waardering voor de bouw van dit prachtige schip en voor de inspanning die het gekost had om deze tanker, niettegen staande aanvankelijke materiaalmoeilijkheden, toch op tijd gereed te krijgen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 4