ll V Wij wensen alle lezers van het Wilton- Fijenoord Nieuws prettige feestdagen en een in alle opzichten voorspoedig 1954. De Directie. 3 NIEUWS Ook op 19 September vond een feestelijke gebeurtenis plaats. Toen werd de eerste der door ons te bouwen onderzeeboot jagers te- water gelaten. De doop werd verricbt door Mevrouw H. A. Heringa-Pleyte. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor de tweede mijnenveger. Hartelijke toespraken werden gewisseld. De werf heeft reeds meer dan honderd jaar de Marine tot tevreden klant. Zaterdag 17 October werd van de helling de 18.000 ton enkelschroef turbo-electrische tan ker „Koratia" tewatergelaten, nadat door Mevrouw C. de Vries-Otterspoor de doop- ceremonie was verricht. Dit is het eerste schip van een serie van vijf tankers, die Wilton- Fijenoord voor de Koninklijke Shell-groep in aanbouw heeft. Dit machtige concern beschikt over een zeer grote vloot en heeft ons ook in het verleden menige bouwopdracht verleend. Wij prijzen ons gelukkig het Shell-concern, waarmede zeer aangename relaties worden onderhouden, tot onze vaste klanten te mo gen rekenen. En dan nog een hoogtepunt. Het bezoek van H.M. de Koningin voor de indienststelling van de kruiser „De Ruyter" op 18 November. De indienststelling van dit kloeke oorlogs schip, waarvan velen getuige mochten zijn, ligt nog te vers in aller geheugen om hierover uit te weiden. Het was een dag om niet spoe dig te vergeten. Dit was in grote lijnen de gang van zaken wat betreft de nieuwbouw. De afdeling Werktuigbouw leverde in 1953 af de hoofdmotoren voor de „Camargue", „Pen- drecht" en „Hilversum", alsmede voor de in Frankrijk in aanbouw zijnde „Languedoc". Verder een motor aan „De Noord" en een die voor Noorse rekening werd gebouwd. Tezamen dus zes grote machines en wel W.F Doxf ordmotoren. Uit het staatje aan het slot van dit artikel blijkt dat een groot aantal grote motoren en turbines nog onderhanden is. Voor de klei nere motoren voor onderzeeboten en mijnen vegers werd een nieuwe machinefabriek in gebruik genomen. Ook onze afdeling Reparatie heeft een druk jaar achter de rug, zoals blijkt uit het vol gende staatje. Gerepareerd: 327 Nederlandse schepen 166 Noorse 152 Engelse 56 Deense 45 Duitse 44 Italiaanse 40 Zweedse 40 Panamese 32 Hondurese 21 Griekse 20 Franse 14 Liberiaanse 13 Amerikaanse 4 Finse 3 Indiase 2 Portugese 2 Argentijnse 2 Marokkaanse 2 Russische 1 Braziliaans 1 Iers 1 Israëlisch 1 Pools 1 Egyptisch 1 Joegoslavisch 1 Belgisch 1 Zwitsers 1 Japans 994 schepen 45 sleepboten, baggermolens, motorboten, bokken etc. Totaal 1039 Veel werk, dat door de Reparatie verricht wordt is vooral van belang voor de direct daarbij betrokkenen, in de eerste plaats de reder, die niets liever ziet dan zijn schip zo spoedig mogelijk degelijk gerepareerd weer in de vaart te brengen. Toch zijn er diverse karweien geweest, die van dien aard waren, dat zij in ruimere kring belangstelling trokken. Wij willen er slechts enkele noemen, al was het maar om te laten zien, dat er nog altijd mooi werk aan de Reparatie-winkel is. In het begin van het jaar werd de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gedokt om een flinke schade, opge lopen bij aanvaring met de „Oranje", te her stellen. Het bleef slechts enkele weken in het dok, gevolgd door korte tijd voor de wal, die voldoende waren om de zeer omvangrijke werkzaamheden uit te voeren. Ook de „Erria" werd na de metamorphose

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 5