NIEUWS 4 van wrak vail uitgebrand passagiersschip tot prima vrachtschip afgeleverd aan Det 0st- asiatiske Kompagni te Kopenhagen. Het Maartnummer van het Wilton-Fijenoord Nieuws geeft een aardig artikeltje over de reparatie van het Amerikaanse schip „Mor- macmar", het schip dat in een storm dreigde in tweeën te breken. De scheuren waren om te beginnen verkleind door voor- en achter steven te ontlasten en door de grotere zwaar te in het midden, het schip weer samen te klappen. Na voorlopige reparatie in een Noorse fjord werd het schip hier weer vol komen zeewaardig gemaakt. De Engelse tanker „Daphnella" kwam binnen in een toestand, dat een niet-reparatieman zou zeggen, valt hier nog wel wat te repare ren? Als er echter voor reparatie-mensen grenzen zijn, dan liggen die toch wel heel erg ver weg. In ieder gevalde zaak kwam in orde. Wanneer wij op de werf rondkijken zien we, dat nog menig schip voor het ondergaan van een grotere of kleinere reparatie onderhan den is. Nog zij vermeld, dat op 4 Augustus 1953 onze dwarshelling te Delf shaven jubileerde. Zij bestond op die datum 50 jaar en heeft een mooie staat van dienst. Er werden op deze helling, gedurende die 50 jaar, 94 schepen gebouwd en 8100 schepen drooggezet voor reparatie. De modernisering der werf en der werkplaat sen ging steeds verder. De nieuwe imposante lasloods van 100 X 30 X 22 meter kwam ge reed. Het is duidelijk in welke mate dit de sectie-bouw ten goede komt. Nóg grotere de len kunnen nóg sneller aan boord gemonteerd worden. Sociale Zaken kreeg een nieuw gebouw, waarvan het interieur bijzonder aangenaam aandoet. Niet alleen prettig voor hen, die daarin werken, doch ook voor het personeel, dat van de diensten dezer afdeling gebruik komt maken. Ook de Bedrijfsboekhouding kreeg een nieu we keurige huisvesting. Een nieuwe kraan (max. 35 ton) werd in het bouwdok aangebracht, waardoor aanpassing aan de eisen door de sectie-bouw gesteld, werd verkregen. Ons nieuwe reparatie-dok is in wording. Er wordt hard aan gewerkt, maar het is een enorme arbeid, die tijd vraagt. Het beton werk is nu onderhanden, nadat de stoom- treintjes maand na maand enorme massa's grond hebben verplaatst. Er scheen geen eind aan te komen, zo groot was de weg te graven hoeveelheid. Het is een boeiend schouwspel zo'n bouwwerk tot stand te zien komen. Het Octobernummer van het W.F.-nieuws gaf nog enige interessante bijzonderheden. U zult zich wellicht herinneren, dat het dok meer dan 200 X ruim 30 meter groot wordt. In onze machinebouw-afdeling zit nog steeds een gezonde groei. De nieuwe hoogst moder ne machinefabriek II kon in gebruik worden genomen. Schakelstation West voor energie levering kwam gereed. Helling VI onderging met het oog op de bouw van de kolos, het walvismoederschip, een verbredingskuur. Onze Bedrijfsschool gaat voort jongelui tot goed onderlegde krachten op te leiden. Toch is er nog steeds een tekort aan goede vaklieden. Naast de opleiding in de Bedrijfsschool, vinden er nog speciale korte scholingscursussen plaats voor opleiding tot ijzerwerkers, radiaalboor- ders, kotteraars etc. Niet alleen de werk plaatsen ondervinden moeilijkheden om vol doende krachten aan te trekken, de teken kamers en ook de administratieve diensten hebben met dit euvel te kampen. Men zal er goed aan doen te streven naar zo groot mo gelijke vakkennis en bekwaamheid. Op de duur zal de bekwame altijd beter af zijn dan de minder bekwame werker. Gelijke beloning voor ongelijke bekwaamheid kan slechts een overgangsverschijnsel zijn. De veiligheidsinspecteur ging voort veiligheid te prediken, niet zonder succes. Toch zijn wij nog niet daar waar wij wezen moeten. Wan neer iedereen meewerkt, kan het aantal on gevallen verder slinken en veel ellende ver meden worden. Elk ongeval is er één te veel. Dit jaar zagen wij de veiligheidshelm in ons bedrijf verschijnen. Velen zetten zicli over aanvankelijke onwennigheid heen en be schermden zo hun kwetsbaar, voornaamste lichaamsdeel, het hoofd. Dat nu zijn mannen met in de goede zin een „harde kop", die tegen een stootje kan. Wanneer wij zo onze gedachten eens laten gaan over hetgeen voorafgaat dan komen wij tot de slotsom, dat wij reden tot vertrouwen in de naaste toekomst hebben, zij het gema tigd in verband met onzekerheid op verschil lend gebied. Er is volop werk geweest voor de onderne ming en voor hen die daarin werken, ja zelfs voor zeer velen in Nederland buiten ons be drijf die onderdelen voor schepen en machine installaties leveren of diensten verrichten. De bloei van ondernemingen als Wilton-Fijenoord draagt veel in de welvaart van het land bij. En de vooruitzichten voor werkgelegen heid zijn lang niet slecht, zoals uit het vol gende staatje blijkt.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 6