Uit de oude doos nieuws 6 Mensen, die een dienstverband van ruim 50 jaar achter de rug hebben, kunnen meestal wel wat „uit de oude doos" verhalen. Wij vonden één onzer medewerkers, de heer H. K. Klop bereid, om eens naar hartelust in het verre verleden met ons rond te dwalen en tekenden daaruit het navolgende op. De heer Klop is op 8 Juni 1903 tewerk ge komen op het voormalige Etablissement Fijenoord en zijn directeur was toen de heer D. Croll. Als jongen van 13 jaar begon hij zijn loop baan als hulpje bij een draaier (deze was de reeds overleden baas van Ameide, de vader van de nog in dienst zijnde baas van Ameide) Momenteel is de heer Klop nog werkzaam als bankwerker in machinefabriek I. Het is altijd prettig om iemand met een goed geheugen en een scherp waarnemingsvermo gen te interviewen en vooral als zo iemand dan zijn vele ervaringen zo rustig en smake lijk weet te zeggen. En als zo'n onderhoud dan nog geschiedt ten huize van de heer Klop zelf, dan snappen onze lezers direct, dat het gesprek moeilijk aan een eind kon komen. Steeds maar weer vroegen aardige herinneringen om te worden genoteerd, maar tenslotte hebben wij er een streep onder gezet. Het zou een boekdeel kunnen worden, vooral wanneer deze man van zijn belevenissen op verscheidene buiten landse reizen vertelt, welke hij in zijn kwa liteit van bankwerker met diverse schepen meemaakte. Toen bleek, dat de mens toch wel de natuur ziet in al haar pracht en in al haar grootheid. Dan blijft hij niet immer stilstaan bij zijn technisch kunnen, maar ziet, dat mensenwerk, vergeleken bij de wonderen in de natuur, toch niet zo overweldigend blij ken te zijn, ofschoon de toepassing van bijv. de atoomenergie de elementaire natuurkrach ten gaat evenaren. Onze zegsman begon zijn interessant verhaal met de indrukwekkende mededeling, dat zijn loon als jongmaatje 2 cent per uur was! Was dit loon niet groot, des te groter was het urental, dat gewerkt moest worden. In 1903 werkte men van 's morgens 6 - 8.30, van 9 - 1 en van 2 - 7 uur. Dat betekende 's morgens plm 4.45 uur uit bed. Gelukkig bracht de Zaterdag verademing. Men werkte dan tot 4.30 uur. Wie in zijn jongenstijd z'n best deed en dit werd opgemerkt, kreeg na een jaar loonsver hoging: 1 of 2 cent en in zeer uitzonderlijke gevallen 3 cent per uur. Als men wat meer wilde leren en de Acade mie ging bezoeken, dan ging men in de win termaanden om 4 uur naar huis (behalve Zaterdags, dan was er geen les). Op 16-jarige leeftijd kwam men toentertijd in aanmerking voor het genot van nachtdienst, maar zij, die zich de weelde konden veroor loven om „verkering te hebben" moesten dan altijd nog tijd vinden om „het meisje te be zoeken", zodat iedereen begrijpt, dat „liefde" in de „oude tijd" zeker „opoffering" bete kende. Onze jongere lezers zullen misschien vele dingen „middeleeuws" vinden, maar het is pas 50 jaar geleden en wat is er al niet ver anderd en verbeterd in die jarenreeks. Dan volgt een reeks van reizen o.m. met de „Katendrecht" naar Amerika in 1925. De motor van dit schip, een enkelwerkende 4- takt motor, was bij „Fijenoord" gebouwd en de heer Klop ging voor de fabriek mee als bankwerker. In 1927 met de „Kota Inten" naar Hamburg. De dubbelwerkende 2-takt motor van dit schip was volgens onze zegsman de 2e of 3e van dit soort in de wereld. De reis begon op de verjaardag van zijn vrouw en mevrouw Klop was nog steeds min of meer boos daar over. Eind 1927 met de „Kota Inten" naar Batavia. Op deze reis maakte Klop kennis met „Nep- tunus", de watergod. De grootste ontgooche ling was wel, dat hij ter ere van dit heuglijke feit nog een rondje moest geven, in plaats van zelf iets te mogen ontvangen als herinne ring. Hij zal dit „Neptunus" steeds kwalijk blijven nemen. Op deze reis was het ook, dat de eerste radio berichten werden uitgezonden met betrek king tot besprekingen over samenwerking tussen „Wilton" en „Fijenoord". Ook van tegenvallers weet onze zegsman mee te spreken. Zo gebeurde het tijdens een proef tocht, dat de bankwerkersploeg, welke ter assistentie aan boord was bij de toekomstige machinist, dermate in de smaak was gevallen, dat er nog wel het een en ander op kon over schieten. Dat een en ander - een sigaartje, hartverster king, fruit - werd zorgvuldig weggesloten on-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 8