53 NIEUWS Pietersen zat. Hij maakte al wat ontwijkende bewegingen toen we naar hem toe kwamen. Waarschijnlijk had 'ie wat op z'n geweten. We trokken ons van het armgezwaai, ten teken dat we maar weg moesten gaan, niets aan en gingen hem eens uithoren. Jodocus zei het volgende: „Ja meneer, ik ben fout geweest. Ik heb al zo dikwijls gedacht, laat ik toch ook eens zo'n paar schoenen met stalen neuzen kopen, maar aldoor is het in de slof gebleven. En nu zit ik met de gebak ken peren, want m'n linker grote teen is ge broken, 'k heb er wat op gekregen". We hebben deze knul niet gecondoleerd, maar gezegd, dat 'ie niet goochem is geweest. Er stonden nog enkele omstanders bij, die zei den achter hun hand„Is dat even een stom merik, wat een ezel". Maar dat is natuurlijk nakaarten. Toch zijn er nog heel wat medewerkers, die hun conclusie uit dit verhaal kunnen trekken, want we hadden deze maand drie mensen met een gebroken grote teen. Dit is beslist niet nodig. We hebben ijzersterke schoenen, die de tenen beschermen en bij het kopen van deze schoenen krijgt U zelfs éénmaal per jaar subsidie, „weit U dèt". M'n liefje, wat wil je nog meer. WE WILLEN STROPKETTINGEN, WAAR MEE WE ZO VEILIG MOGELIJK LASTEN KUNNEN VERPLAATSEN „Natuurlijk willen we dat allemaal" zult U zeggen. Maar hoe komt het dan, vraag ik U, dat er nog zoveel van die dingen in gebruik zijn, die in het geheel niet zijn ingeschreven of waarvan het te lang geleden is, dat zij getoetst werden? U weet toch wel, dat elke stropketting, wan neer deze intensief wordt gebruikt, ieder jaar moet worden getoetst en gegloeid. Zolang men hiermee de hand nog licht is er van zo veilig mogelijk werken geen sprake. Het voorschrift voor ons bedrijf luidt als volgt: Kettingwerk Kettingwerk is de algemene naam voor alle soorten kettingen, sluitings, haken, klauwen, ringen, schalmen, wartels enz. afzonderlijk of samengesteld. Al het kettingwerk is gemerkt met: 1. de maximum werkbelasting, waarvoor het gehele kettingwerk geschikt is. Bijv. W.B. 3 ton (kerkbelasting 3 ton). 2. een certificaatnummer. Bijv. W.F.L.K. 28 (lEilton-Fijenoord Last Ketting nummer 28). 3. een datum. Bijv. 12.46 12e maand van het jaar 1946). Bij samengesteld kettingwerk zijn deze mer ken slechts op één plaats aangegeven. Deze plaats is bij de omschrijving van de soorten kettingwerk vastgesteld (in het algemeen de grote ring, waarmede het kettingwerk op de hijshaak ligt of op een daarvoor speciaal aangebrachte ring). Al het kettingwerk moet periodiek gegloeid worden. De tijdsduur tussen iedere verplichte gloeiing, „gloeiperiode" genoemd, is bij de omschrijving van de soorten kettingwerk vast gesteld. De beheerder van kettingwerk is verplicht kettingwerk in de maand, ivaarin het gegloeid moet worden, op de toetsbank te bezorgen. Wij willen U nog wijzen op verschillende punten voor de behandeling van stropkettin- gen enz., waartegen nogal eens gezondigd wordt: 1. Zorg er beslist voor, dat kettingen enz. niet worden overbelast. 2. Neem geen risico's; indien een ketting er niet vertrouwd uitziet, breng deze dan naar de toetsbank. 3. Forceer of sla nimmer de ketting of haak op de gewenste plaats. 4. Belast nooit de punt van haak of klauw. 5. Laat nooit de last op de ketting rusten. 6. Trek nooit met geweld een ketting onder de last vandaan. 7. Ga nooit van het standpunt uit, dat een ketting vertrouwd is. Zelfs een nieuwe ketting kan plotseling breken. 8. Verwerk geen last, welke niet is uitge balanceerd. 9. Gebruik geen ketting, welke ernstig is beschadigd. 10. Vermijd kinken, knopen o.d. in kettingen. 11. Pas op voor buiging van kettingschalmen rond een last. Gebruik geschikte vulstuk ken, ter voorkoming van vervorming der schalmen. Voor het tijdig inleveren bij de toetsbank en voor een juiste behandeling van dit gereed schap doen wij een dringend beroep op iedere medewerker, en in het bijzonder op bazen en voorlieden. Zij immers zijn vooral verant woordelijk voor het veilig werken in hun afdeling. Wanneer wij in het vervolg kettingwerk ont moeten, dat niet aan de gestelde eisen vol doet, zal dit in beslag worden genomen, met alle gevolgen van dien. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Let op lui

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 103