Wilton als naamloze bennootöcljap NIEUWS De nieuwbouw ondervond nog steeds de druk van de buitenlandse concurrentie, vooral van Engelse werven. In zekere mate gold dit ook voor het reparatiebedrijf, maar dit gaf meer vrijheid van handelen. Het was, bij vindingrijkheid en voldoende durf, verras sender en winstgevender. Een aantal Wilton-reparaties gaven reeds in de jaren negentig aanleiding tot legendari sche verhalen. Het ene spoedkarwei na het andere werd met succes volbracht. De be drijfsresultaten bleken uiterst gunstig en ga ven, bij de sobere levenswijze die Bartel Wil ton van zijn gezin eiste, gelegenheid tot aan schaffing van de machines en werktuigen, die het groeiend bedrijf nodig had. Het was voor Wilton geen gering voordeel dat de onderneming beschikte over een kern van ervaren werkkrachten, waarin een groepje bazen de toon aangaf. Sommigen van hen muntten uit door het improvisatie talent, dat bij scheepsreparaties zoveel ge wicht in de schaal legt. Wel kon men om streeks 1900 een tekort aan geschoolde en geoefende arbeiders waarnemen, waarover ook in naburige bedrijven werd geklaagd. De grote massa's, die zich destijds te Rotter dam vestigden, ten dele ontwortelde landar beiders van de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse eilanden of uit de Noord-West-lioek van Bra bant, waren van goeden wille, maar zij ston den vreemd en onwennig in hun nieuwe om geving. Velen van hen viel de aanpassing zeer zwaar. De bevolking van Rotterdam bedroeg in 1876 136.230 1900 332.145 1888 197.724 1910 426.888 1896 286.104 1918 501.281 Nieuwe stadswijken verrezen, dikwijls met een type arbeiderswoningen, dat beneden de tegenwoordige maatstaven bleef. Door het grote aanbod van arbeidskrachten kwamen zelfs in de jaren van bloei menigmaal werk loosheid en armoede voor. Het opkomend socialisme, gesteund door een geleidelijk ster ker wordende vakbeweging, liet woorden van bittere critiek horen. Het wantrouwen in sommige arbeiderskringen was ten dele wel verklaarbaar, maar het kon er gemakkelijk toe leiden de betekenis van de ondernemers activiteit voor het loonpeil en de werkgele genheid te onderschatten. In de laatste jaren van zijn leven, sedert 1893, liet Bartel Wilton de leiding steeds meer over aan zijn zoon Bart en de iets jongere John Henry, die in 1895 beiden tot directeur wer den benoemd. In datzelfde jaar werd de firma omgezet in de N.V. „Machinefabriek voorheen onder de firma B. Wilton". Dit was de eerste stap in de richting van organi satievormen, waarin de familie Wilton gelei- 1904

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 12