JDottfeere jaren 21 NIEUWS Modelmakerij Fijenoord 1052 het voor de bestrijding van de crisis wense lijk de combinatie der bedrijfseenheden van Wilton en Fijenoord zo snel mogelijk door te voeren of verdiende handhaving van de be staande toestand de voorkeur? Volledige sa menvoeging van het gehele productie-appa raat kon tot bezuiniging leiden. Hier tegen over stond dat een dergelijke verplaatsing van bedrijfsmiddelen, die dan zouden worden samengetrokken op het terrein te Schiedam, op zichzelf hoge uitgaven vergde. Het was niet mogelijk de beide mogelijkheden nauw keurig tegen elkander af te wegen. De lei ding van de onderneming en het personeel hadden ieder hun eigen zorgen. De directie droeg hierbij de zware verantwoordelijkheid, dat een foutieve schatting van de te verwach ten ontwikkeling tot een volledige ondergang van de onderneming zou leiden, met nóg noodlottiger gevolgen voor allen die in hun bestaan daarvan afhankelijk waren. Na rijp beraad viel, in 1932, de beslissing om het Fijenoordbedrijf stop te zetten en ook de bedrijfsinstallaties van de Westkousdijk zoveel mogelijk naar Schiedam over te bren- gen. Temidden van al het hoofdbreken dat de reorganisatie van het bedrijf kostte, nam de crisis een steeds verontrustender omvang aan. Dividend werd niet meer uitgekeerd, de re serves slonken en men begon zich zelfs zor gen te maken over de uitkering van de vaste rente op de uitstaande obligaties. De kosten van de verplaatsing van het bedrijf bleken boven de raming te liggen. Het streven naar kostprijsverlaging bood wel enig tegenwicht, maar niet voldoende. In ieder geval bestond de prikkel om technisch doeltreffende methoden te volgen, die men meer en meer toetste aan voortgezet weten schappelijk onderzoek (chemische analyse van materialen, verbetering van scheepsvor- men en schroeven, enz.). Bij het ontbreken van opdrachten tot nieuwbouw getroostte de directie zich grote moeite om meer bekend heid te geven aan de ervaring van Wilton- Fijenoord voor het verbouwen van schepen tot verhoging van het nuttig rendement. Eén lichtpunt was voorts het binnenkomen van een belangrijke marine-opdracht in 1932: het bouwen van een kruiser. Hiervoor heeft

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 23