&eorgantsatte en nieutoe tmnötmosclijfefjeben NIEUWS 24 Het machtige gevaarte werd in 1920 in tri stellig de vroeger verworven ervaring van Fijenoord de doorslag gegeven. Indien men dan nog bedenkt, dat Wilton ook in de crisis jaren een aantal winstgevende reparaties kon voltooien, mag een en ander, in onderling verband gezien, stellig worden beschouwd als een resultaat van het beginsel „eendracht maakt macht". Waarschijnlijk zouden de beide bedrijven, indien zij zelfstandig waren gebleven, zwakker hebben gestaan in de be narde situatie van die jaren. In een tijd van vele zorgen overleed, de 29ste Juni 1934, ir John Henry Wilton, de grote voortzetter van het werk van Bartel en van Bart Wilton. Het volgende jaar trok de heer J. D. Wilton zich uit de zaken terug. De veranderingen in de directie vielen samen met de voltooiing van het reorganisatieplan. In 1935 werden drie drijvende dokken van de Westkousdijk naar hot Sterrebos gesleept. Het was het jaar waarin de reparatie-omzet een dieptepunt bereikte (301 schepen in de droogdokken van Wilton-Fijenoord, totaal 1.622.960 R.T.B.). De kaspositie van de maatschappij was in 1935 zó zwak, dat de directie aan de obliga tiehouders een voorstel moest doen uitloting en aflossing van obligatiën een jaar uit te stellen. Gelukkig bleek het Departement van omf de Rotterdamse haven binnengesleept Defensie bereid voorschotten te verlenen op de betalingstermijn van in opdracht gegeven onderzeeboot-mijnenleggers. Voorts zou met regeringsgarantie bij een particuliere instel ling een lening van 1.500.000.worden op genomen. Men mag wel zeggen dat de onderneming door het oog van een naald was gekropen en aan het lot ontsnapte dat in binnen- en buitenland het bestaan van duizenden maat schappijen afsneed. Wij zien trouwens in de 20ste eeuw duidelijk dat grote ondernemin gen zozeer het algemeen 'belang dienen, dat in geen geval in hun ondergang mag worden berust. De waardering voor Wilton-Fijenoord kon ook nog eens blijken uit het bezoek van H.M. de Koningin, die de 3de October 1936 de werven bezocht om de nieuwe kruiser „De Ruyter" in dienst te stellen. Terwijl in 1936 de conjunctuur merkbaar verbeterde, baarde de financiële positie van Wilton-Fijenoord nog steeds ernstige zorgen. Het stond vast, dat de maatschappij een fi nanciële reorganisatie zou moeten ondergaan om de grootte van het aandelenkapitaal in

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 26