#pt)0Ulö NIEUWS 28 K Lashal 1953 verblijf hield) stond voor een zware taak. Bij het proces tegen de afgetreden directeu ren gevoerd, bleek weer eens duidelijk hoe moeilijk het was het begrip „schuld" tot klaarheid te brengen indien men in aanmer king wilde nemen onder welke uiterst moei lijke omstandigheden de beschuldigden hun taak hadden verricht en hoeveel zij dikwijls in stilte hadden gedaan 0111 maatregelen van de bezetter (bij voorbeeld bij dreigende de portatie van arbeiders) te saboteren. De uit spraak in hoger beroep leidde dan ook tot een veel gematigder beoordeling van de schuldvraag dan oorspronkelijk het geval was. De ontreddering in het bedrijf was zó groot en het gebrek aan machines en materiaal zó ernstig, dat men eigenlijk niet goed wist waar men het eerste zou beginnen. Daarbij kwam nog, dat de terugkeer van gedeporteerden uit Duitsland, van gedemobiliseerden en onder gedoken arbeiders, de personeelformatie vol komen onoverzichtelijk maakte. Om weer tot een juiste administratie te komen, werd be sloten alle ingeschreven arbeiders als wacht gelders te beschouwen. Het herstel van het bedrijf valt af te lezen uit het tempo waarin de wachtgelders weer in volledig actief dienst verband werden opgenomen: Percentage arbeiders in actieve dienst in 1945 2 Juni 6,8 6 October 70,2 14 Juli 20,9 17 November 74 25 Augustus 56,7 29 December 85 Voor velen bestond het werk aanvankelijk grotendeels uit „puinruimen". Enige afde lingen kwamen echter reeds spoedig eniger mate op orde. Het was een triomf dat reeds de 19de Juni 1945 het eerste schip voor re paratie kon worden opgenomen (het m.s. „Philip Wouwerman" van de Holland-Ame rika Lijn). Men mocht dankbaar zijn dat de dwarshel- ling op het terrein aan de Westkousdijk en de gieterij op Fijenoord nog bruikbaar wa ren. Had men, zoals wel eens in de bedoe ling had gelegen, het gehele bedrijf volledig te Schiedam geconcentreerd, dan zou het her stel nog moeizamer zijn verlopen. Nadat de door de Duitsers weggevoerde 1200- tons platenpers was teruggevonden, kon ook nog een gedeelte van de geroofde magazijn- voorraad worden achterhaald. Van de ver dwenen machines bleek echter geen enkele meer opspoorbaar te zijn. De ernstigste moeilijkheid voor de reparatie afdeling was het ontbreken van de beide grootste dokken. Gelukkig dat men tenminste nog de beschikking had over het vaste bouw- dok. Het herstel van het 20.000-tons dok vorderde goed, zodat het begin 1947 weer in

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 30