gldietbëberfjoubtngen 31 NIEUWS De „Nieuw Amsterdam" voor de eerste maal na de bevrijding in dok merking te nemen, dat bij de afbouw van schepen veel neerkwam op de medewerking van aannemers met sterke ploegen vaklieden. Evenals vanouds het geval was, bleef Wilton- Fijenoord een wereldnaam behouden in de reparatietechniek. Ieder die in de laatste ja ren met het wel en wee van het bedrijf heeft meegeleefd, herinnert zich een of meer ge durfde reparaties. Wij noemen slechts het herstellen van de „Nuculana", het schip dat kunstmatig werd gescheurd. Voorts de repa ratie van de „Oranus", waarvan de bodem zó was gehavend, dat het schip slechts door een speciaal ontworpen systeem van stutten kon worden gedokt. Tenslotte de hernieu wing van het aanvankelijk voor sloop ver kochte uitgebrande wrak van het Deense m.s. „Erria". Wie zich hiervoor interesseert, vindt in voorafgaande jaargangen van het Wilton- Fijenoord Nieuws genoeg boeiende lectuur. Wat zou alle technische vernieuwing en uit breiding hebben gebaat, indien de directie geen bijzondere aandacht had geschonken aan de arbeidsverhoudingen? Ook op dit ge bied bleef Wilton-Fijenoord in beweging. Het doel, dat de directie voor ogen stond, had slechts kans van slagen indien alle groe peringen van het personeel begrip toonden voor de betekenis van het saamhorigheidsge voel in de onderneming. Het behoud van de „arbeidsvrede" in Neder land behoort tot de lichtpunten van ons na tionaal herstel. Er werd op hoog niveau, in overleg tussen de regering, vakverenigingen en werkgeversorganisaties voor geijverd. Daar naast echter kon men in de meeste bedrijven afzonderlijk tekenen van toenadering tussen directies en arbeiders waarnemen. Het wantrouwen, dat vroeger menigmaal de atmosfeer bedierf en tot heftige conflicten aanleiding kon geven, is thans nog wel niet geheel verdwenen, maar toch sterk vermin derd. De Nederlandse arbeider toont zin voor de werkelijkheid en beseft dat de vakvereni gingen van strijdorganen instellingen van al gemeen belang zijn geworden, die mede-ver antwoordelijkheid dragen. Er wordt minder in oude tegenstellingen gedacht, minder waarde gehecht aan politieke leuzen uit lang vervlogen dagen. Tussen socialistische en li berale idealen in, hebben zich nieuwe orga nisatievormen ontwikkeld, waarin de belan gengemeenschap tussen werkgevers en werk nemers duidelijker naar voren komt. Het is moeilijk deze gang van zaken te overzien in dien men er zelf middenin staat. Een terug-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 33