1930 8,84 10.26 1939 10,28 13,43 1946 24,12 26,19 1952 29,30 35,97 ïgtlton-Jftjenoorïi sebert 1948 (y*|) NIEUWS 32 blik op het verleden blijft nog steeds bet beste middel tot plaatsbepaling in een ver anderde samenleving. In bet eerste halfjaar na de oorlog droegen vele sociale maatregelen het karakter van hulpverlening. De productiviteit van de ar beid was toen, na een tijd van verwarring, nog vrij laag. Spoedig viel evenwel verbete ring waar te nemen, waartoe o.a. de uitbrei ding van bet kernwerk bijdroeg. Voortbou wend op vroegere ervaringen in overleg tus sen werkgevers en werknemers werd in de zomer van 1945 de voormalige kern weer in gesteld. Voor de beambten, technici en ba zen bestond voorlopig slechts een contact commissie, die echter enige jaren later (vol gens de in Mei 1950 van kracht geworden collectieve arbeidsovereenkomst voor de be ambten in de metaalindustrie) in een afzon derlijke kern werd omgezet. Voor de grote arbeiderskern geschiedde de candidaatsstelling door de erkende samenwer kende vakorganisaties (bij Wilton-Fijenoord bleef ook vrije candidaatstelling mogelijk). Een en ander versterkte de positie van de vakbeweging, welke nu tot volle wasdom was gekomen en haar taak steeds ruimer was gaan opvatten. Op de lange weg naar de be- drijfsdemocratie zal het welslagen van nieuwe organisatievormen op den duur echter afhan gen van vele factoren, vooral de belangstel ling van de arbeiders en van bun begrip dat met de toeneming van bet aantal rechten ook vele plichten zwaarder gaan wegen. Dat met overleg veel kan worden bereikt, blijkt uit de wijze waarop nieuwe stelsels van tariefionen werden aanvaard. Op de achter grond van de ingevoerde loonsystemen staan nog andere vormen van beloning, steunend op sociale wetgeving en vrijwillige bijdragen van de naamloze vennootschap. Vormde dit „indirect loon" vroeger een bescheiden per centage van het werkelijk uitbetaalde loon, langzamerhand steeg het tot belangrijke be dragen. Volgens de boekhouding van Wilton-Fijenoord bedroegen de sociale lasten: Wettelijke sociale Wettelijke en vrijwil Jaar lasten in van lige soc. lasten in het loon van het loon Het is duidelijk dat een dergelijke sociale po litiek een economisch fundament moet heb ben en dat deze grondslag niet slechts kan liggen in de toevallige baten van een gun stige conjunctuur. Er is meer voor nodig om bet bedrijf in stand te houden en zijn eco nomische doelstelling met verschillende sociale mogelijkheden te verbinden: vóór alles een doeltreffende organisatie met een maximale productiviteit van de arbeid. In dit licht beschouwd, moest telkens de aandacht worden gevestigd op de vermeer dering van het aantal geschoolde arbeiders. De bedrijfsschool mocht zich in de toene mende belangstelling van directie en perso neel verheugen. Grote waarde kende men toe aan de beper king van het aantal bedrijfsongelukken. Door middel van veiligheidscommissies trachtte men zich van veler medewerking te verze keren, waarbij opnieuw het personeelsblad „Wilton-Fijenoord Nieuws" diensten bewees. Het sedert 1945 lierverschenen blad geeft ook de weerspiegeling van veel nuttige en aan gename vrije-tijdsbesteding: het werk van de personeelsvereniging met haar talrijke afde lingen. De 14de September 1946 werd aan de „Personeelsvereniging Wilton-Fijenoord" een belangrijk geschenk van de directie over gedragen: een sportveld op het terrein van de werf te Schiedam. Wij noemen voorts de instelling van het „Willy Wilton-fonds", waar op ieder lid van het personeel een beroep kan doen voor financiële moeilijkbeden, bui ten zijn schuld in het gezin voorkomend. Evenzo het deelnemen door de onderneming in het vacantiecentrum „Heidebad" te Epe. En hiermede zijn dan nog maar enkele van de vele sociale voorzieningen vermeld. Eerst drie of vier jaar na de bevrijding wa ren de meeste herstelwerkzaamheden achter de rug - die voor het 46.000-tons dok nog later - welke de opbloei van het bedrijf aan vankelijk hadden geremd. Trekken wij de lijn van ons historisch overzicht door naar het heden, dan zou een beschrijving van de be drijvigheid in onze tijd neerkomen op een overzicht van de huidige activiteit in haar volle omvang. Dit is echter niet de bedoe ling van dit jubileumnummer, dat de groei en bloei van Wilton-Fijenoord in het verle den schetst. Desondanks moeten toch wel enige feiten worden vermeld, die tot de afronding van ons verhaal behoren. Op de grens van het verleden en het heden liggen bijvoorbeeld de na 1948 geboekte orders voor nieuwbouw waarvan vele werden voltooid en andere nog steeds de hellingcapaciteit in beslag nemen. De maatschappij legde veel eer in met de voltooiing van twee moderne passagierssche pen voor de Holland-Amerika Lijn: de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 34