35 NIEUWS Westkou sd ijk, werd verbouwd. Op het Fije- noord-terrein bleek de nieuwe gieterij aan alle verwachtingen te voldoen. De metal lurgische controle, welke de moderne giet- techniek vereist, bleef plaats vinden in het laboratorium op het werfterrein te Schiedam. Begin Maart 1953 lag „De Ruvter" voor de eerste proefvaart gereed. De ontwikkeling van de hedendaagse oorlogstechniek dwong evenwel tot voortdurende herziening van de technische uitrusting van het schip, waarvan de afbouw door allerlei omstandigheden was vertraagd. Na vele onderhandelingen viel aan Wilton- Fijenoord de opdracht van de marine ten deel om als hoofdaannemer op te treden voor de bouw van 32 kustmijnenvegers, waarvan de vennootschap er drie zelf voor haar rekening zou nemen. De bouw van de nieuwe lasloods maakte goede voortgang. Menselijke berekeningen kunnen echter worden verstoord door onver wachte tegenslagen. Dit bleek weer eens bij de stormramp van de 1ste Februari 1953 toen het vaste dok in aanleg geheel vol liep en ook in de machinefabriek vrij ernstige waterschade werd geconstateerd. Vergeleken bij het leed in het eigenlijke rampgebied bleek de toestand bij Wilton-Fijenoord niet catastrophaal. De directie en het personeel van de vennootschap stelden een aanzienlijk bedrag voor het Rampenfonds beschikbaar. De tewaterlating van afgebouwde schepen in 1953 en de kiellegging van de walvisvaar der, die met haar waterverplaatsing van 44.000 ton het grootste vrachtschip zal wor den ooit in Nederland gebouwd, waren even- zovele gelegenheden tot bezinning op de kracht van het bedrijf. Het eeuwfeest geeft aanleiding om aan dergelijke bezinning een wat diepere inhoud te geven. Uit het verle den leert men het heden kennen, uit het heden valt iets te zeggen omtrent de toe komst. Een groot verleden en een indrukwekkende kracht in liet heden moge het beste doen hopen voor de verdere groei en bloei van de onderneming. Bij Wilton-Fijenoord is steeds duidelijk gebleken, dat in de wereld der techniek het materiaal ondergeschikt blijft aan de mens. „De mens" betekent in dit verband de gemeenschap van mensen, die samenwerken en in hun samenwerking on dervinden dat ieder op eigen plaats een on misbare schakel vormt in het grote geheel. Wat zou de commandant op de brug van een schip kunnen beginnen zonder de toewijding van de volledige bemanning? In de scheepvaart heeft men in de loop van vele eeuwen ervaren van welke beslissende betekenis het samenspel tussen mannen van alle rang en stand is, vooral bij storm en on tij. De scheepsbouw, zo nauw verbonden met de scheepvaart en niet minder kwetsbaar, staat eveneens open voor het inzicht dat saamhorigheid, inspanning van krachten en begrip voor de te volgen koers voor alle groeperingen in het personeel tot de regels van het welbegrepen eigenbelang behoren. De geschiedenis van Wilton en Fijenoord als afzonderlijke bedrijven en als verenigde maatschappijen leert dat de eenheid van ver leden, heden en toekomst geen holle phrase is, maar werkelijkheid. Het is de werkelijk heid, waarin wij, onder hogere zegen, leven en die ons de kracht geeft verder te gaan. Gaarne voldoet de Redactiecommissie aan de wens van de directie dit Wilton- Fijenoord Nieuws als Jubileumnummer te doen uitgeven. De hierin opgenomen teksten zijn respectievelijk geschreven door de heren Mr. Jacq. Dutilh Prof. Dr. P. J. Bouman S. van West Ir. G. de Vries Fotosamenstelling door de Redactiecommissie. INHOUD Ten geleidepag. 1 Een woord vooraf pag. 2 Een eeuu) Wilton-Fijenoord 1854-1954 pag. 4 Enkele herinneringen aan 6en 44-jarige diensttijd bij W.Fpag. 38 Redactie-commissie C. Keyzer, voorzitter L. Giphart 1 J. Koppe leden J. W. Weber Redactie-adres Afdeling Sociale Zaken

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 37