ENKELE HERINNERINGEN AAN EEN 44-JARIGE DIENSTTIJD BIJ W.F. NIEUWS 38 anneer iemand van 1903 - 1947 bij dezelfde werf in dienst is geweest, heeft hij in die tijd vanzelfspre kend veel meegemaakt dat waard is vermeld te worden bij een jubileum. Aangezien echter vele dezer voorvallen reeds beschreven zijn in het boek, dat wijlen M. J. Brusse geschreven heeft bij het 75-jarig bestaan van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, zal ik mij, om niet in herhalin gen te vervallen in dit artikel voor het W.F. Nieuws, beperkingen moeten opleggen. Bij mijn aanstelling in 1903 als jong ingenieur, werd ik op de tekenkamer geplaatst. Men was toen bezig de werf van de Westzeedijk naar het terrein aan de Westkousdijk over te brengen. De langshelling was nog niet gereed en van de werkplaatsen stonden alleen nog maar de scheepsbouwloods, ketelmakerij en een gedeelte van de bankwerkerij en draaierij. Het aantal arbeiders bedroeg circa 600 en als men dit vergelijkt met het huidige aantal van ruim 6000 is liet te begrijpen welk voor recht ik heb gehad, deze grote opbloei mede te maken en wel van de tijd dat Wilton nog voor het grootste deel reparatiewerf was tot de tijd, dat behalve de steeds belangrijke reparatieafdeling, ook de nieuwbouw krach tig aangepakt werd tot de grootste schepen toe. Van de tijd, dat de fabriek nog kleine verticale H.D. en diagonaalmachines bouwde, tot de tijd dat men grote meervoudige expan siemachines, grote Dieselmotoren, ja zelfs stoom- en gasturbines bouwde. Van de tijd, dat Wilton alleen een langs- en dwarshelling had voor het opnemen van schepen in repa ratie, tot de tijd waarin men beschikte over het huidige aantal machtige drijvende dok ken, een bouwdok en nog een gegraven dok in aanbouw. Laten we dit alles eens meer in details gaan bekijken. De werf aan de Westzeedijk was, evenals de werf in Delfshaven, hoofdzakelijk reparatie inrichting en kon niet ingaan op belangrijke nieuwbouwcontracten, omdat in drukke tijden van herstellingen, de levertijd van het nieuwe werk zou worden overschreden. Doch nieuw bouw leek in elk geval vereist om de werk lieden bij slapte in het reparatie werk, bezig te houden. Daarom is de werf, in steeds gro tere omvang, verder gegaan met nieuwbouw. Begonnen is met haven- en Rijnsleepboten en binnenschepen voor vracht en passagiers. Ge leidelijk aan is het programma uitgebreid met de bouw van trawlers, beugers, schepen voor de K.P.M., graanelevatorpontons, zeesleep boten, ja zelfs een hekwieler voor de Congo en nog later kwamen hierbij vrachtschepen tot een deadweight van 5000 ton (grotere kon men op de dwarshelling in Delfshaven niet bouwen). Ook werden nog twee passagiers schepen voor de Batavierlijn gebouwd en in 1925 een begin gemaakt met werk voor de K.M. en wel het flottieljevaartuig „Soemba". Vele vrachtschepen van 2- tot 5000 ton dead weight heeft Wilton op de oude werf ge bouwd, zowel voor Nederlandse als buiten landse rekening. Ook dient vermeld te worden de bouw van baggermaterieel, in 1903 begonnen en in 1930 geëindigd. Vele baggermolens en zuigers zijn gebouwd voor Nederlandse en buitenlandse rekening. Wij bouwden baggermaterieel voor Belgische, Duitse, Engelse, Franse en Spaan se rekening en ook nog voor Chili, Australië en Marokko. De eerste baggermolen, de „Zuid-Holland" voor Volker te Sliedrecht, werd in 1903 gebouwd; de laatste, de „Osa" voor de Havenwerken van Santander in 1930. Ook hadden wij overeenkomsten met de Chantiers de la Loire en met de werf „Eus- kalduna" te Bilbao voor "de bouw van bag germaterieel volgens onze plannen. Na 1930 paste de bouw van dit materieel min der goed in het programma van W.F., immers na de overplaatsing naar Schiedam en de fusie met Fijenoord legde men zich meer en meer toe op de bouw van grotere schepen en machines. Wat nu de machinebouw betreft, Wilton is begonnen met de zgn. diagonaalmachine, het zij als H.D. of als compoundmacliine, en met de verticale H.D. machines; alle bestemd voor schepen in aanbouw. Daarna volgden verticale compound- en triple-expansie ma chines, alsmede stoom-dynamo's en andere hulp werktuigen. Hoewel Wilton een licentie had voor de bouw van Werkspoormotoren en later ook voor Krupp-motoren van de Germa-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 40