-t t 41 NIEUWS ken jullie maar, er komt een schip met machineschade binnen en nu moeten jullie op tweede Pinksterdag de krukas enz. enz. gaan opmeten, opdat wij direct in de werk plaatsen kunnen beginnen". Dit zijn een paar staaltjes hoe destijds ge werkt werd. Alles moest bijzonder vlug, want hieraan dankte Wilton immers zijn reputatie. De heer J. H. Wilton, „mijnheer Henry", had in Delft gestudeerd en behaalde er de diplo ma's als werktuigkundig- en scheepsbouwkun dig ingenieur. Zoals de heer Bart, geassisteerd door de heer William Wilton, de reparatie onder zich had, was de heer Henry de aange wezen persoon om de afdeling Nieuwbouw te leiden en verder om de outillage van de werf op peil te houden. Hij werd hierbij geassisteerd door de heer J. D. Wilton. De gehele werf stond onder directie van de gebroeders Wilton; in 1923 aangevuld met wijlen Mr. Q. J. Terp stra en in 1929 met de heer C. H. Teschmacher. Wij betreuren, dat geen van de oude Wilton generatie in mannelijke lijn meer in leven is 0111 het 100-jarig jubileum te mogen mee maken. De laatste van de broeders is op 27 October j.l. te Schiedam ten grave gedragen. De naam Wilton leeft voor de werf gelukkig voort in Ir. Bartel Wilton, de huidige directeur en in Ir. J. H. Wilton, aan welke heren het thans gegeven is het hunne bij te dragen om de naam en faam van Wilton hoog te houden. De heer Henry heeft veel gedaan om de werf „up to date" te houden. De centrale (thans buiten gebruik door het betrekken van Ge meente-stroom) met 3 horizontale compound- machines, waarvan het gezamenlijk vermogen 1500 I.P.K. was en 4 Lancashire ketels, is on der zijn leiding gebouwd; verder noem ik nog de 2000-tons smeedpers in 1912 aange schaft en destijds de eerste in ons land van dit vermogen, de werktuigen van de machine fabriek, ketelmakerij, de lieren voor de hel lingen enz., die door hem aangeschaft wer den. Hij maakte voor dit doel vele buiten landse reizen en ook voor het afsluiten van nieuwbouw-contracten. Vaak mocht ik hem op zijn reizen vergezellen; ik heb zeer veel van hem geleerd en dikwijls vol bewondering geconstateerd hoe door zijn zakeninzicht en door zijn slagvaardigheid bij de onderhande lingen vele grote opdrachten tot stand kwa men. Ik herinner mij hoe wij eens naar Parijs vertrokken, hoewel er een telegram binnen was, dat onze komst niet nodig was. De heer Henry liet zich hierdoor niet beïnvloeden. Hij gaf de kans niet op en aan hem is het te danken, dat wij terugkeerden met de op- dracht voor een baggermolen met een emmer- inhoud van 1200 1; de grootste capaciteit ooit gebouwd. Laat ik nog eens een voorval aan de vergetel heid ontrukken. Wij hadden ingeschreven voor een serie baggermaterieel voor het bui tenland. Er kwam een commissie over om de werven, die ingeschreven hadden, te bezoe ken en te zien of zij capabel waren het werk uit te voeren. De commissie bezocht eerst een concurrerende werf en vroeg toen hoe zij het best bij Wilton konden komen. Men gaf het adres op van een kleine smederij op Katen- drecht, alwaar ook een Wilton zijn klein be drijf uitvoerde. Bij het aanschouwen hiervan maakte de commissie rechtsomkeert, want zo'n kleine smederij kwam immers niet in aanmerking. De heer Henry bemerkte, dat er iets mis ging, reisde naar het buitenland en aan hem is het te danken, dat althans een deel der opdracht nog voor Wilton werd ge reserveerd. De slagvaardigheid van de heer Henry was iets geheel bijzonders en menig moeilijke situatie heeft hij hierdoor uit de weg geruimd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 43