NIEUWS 42 m De Bedrijfsschool 1953 Ik kan niet nalaten eerst nog een voorval te noemen, (lat reeds in het boek van Brusse beschreven is. Omdat er onder de lezers zul len zijn, die dit boek niet kennen, vermeld ik het nog even. De heer Henry doet zijn ronde op de werf. Een Engelsman, blijkbaar uit zijn humeur, nadert hem en zegt: „I say, do you belong to this yard" en prompt komt het antwoord: „No Sir, this yard belongs to me". En nu nog ineer herinneringen. Een grote baggermolen voor Franse rekening is op de sleepreis naar Toulon in de golf van Biscaye gebleven. De opdrachtgeefster was hierdoor natuurlijk zeer gedupeerd en een scherpe brief riep ons naar Parijs om de con sequenties te bespreken. Toen wij het kantoor bezochten zat de directeur daar met een ge zicht, dat niet veel goeds voorspelde. De heer Henry ging naar hem toe en vóór nog een woord gewisseld was, zei hij: „Voila les deux misérables de Victor Hugo". De oude heer met zijn streng voorkomen begon onbedaar lijk te lachen en het ijs was gebroken. Alles liep verder vlot, doch er bleef nog een moei lijk punt van het contract over, waarover wij liever eerst een advocaat raadpleegden. Wij bezochten hiertoe één der meest bekende juristen in Parijs en wel Maitre Govare. Wij betraden een schitterend gemeubileerde werk kamer, waar ver weg aan zijn bureau de def tige advocaat zat en na ons voorgesteld te hebben begon (1e heer Henry zijn betoog met te zeggen: „Meester Govaris, zeg ons wat waar is". Op zijn verzoek kreeg Maïtre Govare de vertaling, hij lachte erom en direct was weer een gezellige sfeer tot onderhande len geschapen. Tenslotte nog een staaltje van slagvaardig heid. Wilton ontving in 1927 opdracht tot af bouw van de „Statendam". Vele outsiders meenden toen, dat dit karwei boven de krach ten van Wilton ging. Toen de „Statendam" op tijd met goed succes proef gevaren had en was overgenomen, zei één der genodigden van wie bekend was, dat hij zijn twijfel geuit had of dit werk niet te omvangrijk voor Wil ton was, tegen de heer Henry: „Mr. Wilton, mijn gelukwensen, ik mag wel zeggen, dat ook voor zulk werk Uw naam thans gevestigd is". Slagvaardig kwam toen het antwoord: „Bevestigd meent U zeker". In hoofdzaak heb ik herinneringen opgehaald met betrekking tot de werf te Delfshaven. Bijzonderheden in verband met de nieuwe werf te Schiedam zijn velen Uwer bekend, omdat die van meer recente datum zijn. Toen de werf naar Schiedam werd overge plaatst, nadat eerst een dozijn verschillende plannen besproken en gekeurd was, bleven er nog werkplaatsen te Delfshaven in be drijf en zo moest o.a. de machinefabriek prac- tisch geheel opnieuw geoutilleerd worden. Men heeft toen de gehele machinefabriek (incl. staalconstructie van het gebouw) van (1e werf „Reiherstieg" te Hamburg aange kocht. Deze werf was in liquidatie en ook het 20.000 tons drijvende dok heeft Wilton toen gekocht. Dit was een begin; thans zijn al de verouderde werktuigmachines van

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 44