43 V[§) NIEUWS Harmonie W.F. 1953 Reiherstieg door de meest moderne vervan gen en heeft onze machinefabriek reeds vele uitbreidingen ondergaan. Het bouwdok is door Wilton ontworpen; een constructie, waarop de werf octrooi verkregen heeft. Laat ik mijn artikel besluiten met nog te memoreren, dat W.F. in 1929 het uitvoerings- recht verkreeg van het zgn. „Lentzificeren" een vinding van de Zweedse ingenieur Björk- lund van de werf Lindholmen-Motala te Göteborg. Het bestond hoofdzakelijk hierin, dat bij bestaande stoommachines de H.D.- cylinder vervangen werd door één van het Lenz-kleppensysteem en omdat deze cylinder een hoger thermo-dynamisch rendement had dan de M.D. en L.D. cylinder liet men deze een groter vermogen ontwikkelen dan de overige cylinders, hiermede brekend met de opvatting, dat alle cylinders gelijke arbeid moesten verrichten. Verder werden ingrijpen de wijzigingen aangebracht aan ketels, brand werk en schoorsteen, een nieuw systeem drie- traps voorwarmer werd opgesteld, waarvoor afgewerkte stoom werd gebruikt van de boordhulpwerktuigen, oververhitterelementen in de vlampijpen met speciale waterafschei- der in de toevoer, inbouw van een speciale olieafscheider voor het voedingwater en ver betering van het smeersysteem. Met deze wij zigingen zijn vaak besparingen bereikt van 20 tot 30 Zo hebben wij bij het s.s. „Spar" een besparing verkregen van ruim 30 en bij het s.s. „Ootmarsum" het kolenverbruik van 27H op 20 ton gebracht. De contracten werden aldus opgemaakt, dat voor elk onder de overeengekomen bespa ring de werf een boete van 10 der aan- nemingssom op zich nam; daarentegen be taalde de reder eenzelfde bedrag voor elk er boven. Toen de meeste Diesel-motoren nog met lncht- inspuiting gebouwd werden, heeft W.F. het nitvoeringsreclit gehad voor de toepassing van het Archaouloff systeem, waarbij gassen uit de compressieruimte gebruikt werden om via een differentiaalpompje de benodigde druk voor de inspuitlucht te verkrijgen. Hier door werden de grote compressoren overbodig. Nog vestig ik hier de aandacht op het door W.F. gepatenteerde systeem van synchronise ren, waarmede bereikt werd, dat bij dubbel- schroefinstallaties beide motoren steeds on derling dezelfde krukstanden behielden, waardoor nadelige trillingsverschijnselen voorkomen werden. Nu kom ik aan het eind van mijn beknopt artikel en wil nog het volgende opmerken: Toen ik bij het 75-jarig jubileum van Wilton de directie, commissarissen en belangstellen den mocht toespreken, heb ik de wens geuit, dat wij bij het 100-jarig jubileum mochten vaststellen, dat de Wilton-werf steeds in bloei was toegenomen. Gelukkig is deze wens ver wezenlijkt onder leiding van de opvolgende directies. Moge het de tegenwoordige directie gegeven zijn, onder haar leiding, de werf W.F. steeds aan de spits te houden en tot nog groter bloei te brengen. d. V.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 45