NIEUWS Tijde) ari zijn smederij met als eerste reparatie opdracht de vernieuwing van een blad aan een tang van zijn buurvrouw Zwart, die even eens op de Baan woonde op de hoek van de Leeren Gang. Bartel stelde er een eer in dit eerste karweitje gratis uit te voeren, daarmede van den be ginne af aan, één van de fundamentele zaken- begrippen van het Wilton-concern in toepas sing brengende, nl. die van de bereidheid om op elk moment en onder elke omstandigheid hulp te bieden, ik mag niet zeggen ongeacht de beloning, dit zou tekort doen aan het zakeninstinct der grondvesters van ons be- drijf, docli welbewust uitgaande van het standpunt, dat naast zakelijke berekening, ruimte dient te worden gelaten aan de inge vingen van het hart. Het is deze karaktertrek, die tot in onze dagen een stempel drukt op de handelingen en drijfveren van het ïlton- Fijenoord-bedrijf en de grondslag vormt van de wrote mate van goodwill, welke het bedrijf over de gehele wereld in redersknngen ge niet. Wanneer wij dan ook heden Bartel Wilton gedenken als de stichter van ons be drijf, zullen wij hem de eerbied en de bewon dering niet mogen onthouden, welke daar naast zijn hoog zakenmoreel in ons oproept en dat hij van stonde af aan in het jonge bedrijf heeft ingeplant. Daarnaast beschikte de jonge Wilton over een doorknede kennis van het in Engeland weieerde smidsvak, een onblusbare ijver en energie en een levensopvatting, die veel van maar weinig vóór zichzelf verlangde. Belangrijk was eveneens het feit, dat de om standigheden hem geleidelijk in de richting van de scheepsreparatie dreven, waartoe on getwijfeld in belangrijke mate heeft hijge dragen de relatie, welke er - zoals ik zoeven vermeldde - tussen zijn ouders, hemzelf en de redersfamilie Willem Buys en an Rijcke- vorsel was ontstaan. Zij waren het eveneens, die door de opdracht van kleinere herstel werkzaamheden aan boord van schepen, de belangstelling van de jonge Bartel geleidelijk meer en meer van het land naar de rivier deden uitgaan. Daar was het soort werk te vinden, dat geheel in de lijn lag van zijn natuurlijke aanleg, doordat het naast snelheid van handelen een sterke mate van improvi satie vereiste. En zo zien wij ook in dit leven, dat, naast de karaktereigenschappen en pa rate kennis, de omstandigheden van huiselijke en locale aard een overwegende invloed heb-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 54