5 NIEUWS De Harmonie W.F. ben uitgeoefend op de richting, waarin zijn schepping zich verder zou ontwikkelen. Wij doen aan de verdienste van de grond legger van onze vennootschap niet tekort, wanneer wij de invloed memoreren, welke deze beide redersfamilies op het ontstaan en de toekomstige structuur van de Wilton schepping hebben gehad en dit herdenkings feest biedt de gelegenheid om hun daarvoor een ere-saluut te brengen. Hoe het zij, de zich geleidelijk voltrekkende overschakeling van land- op scheepsreparaties zou voor Wilton's smederij een gelukkige wending betekenen, vol van beloften voor de toekomst. Niet het minst droeg daartoe bij de snelle opkomst van de haven van Rotter dam en de overgang van de zeil- op de stoomvaart, beide factoren, welke voor het jonge bedrijf ongekende perspectieven open den en Bartel Wilton talmde niet daaruit zijn conclusies te trekken. Omstreeks 20 jaren na de opening van de smederij aan de Baan besloot hij tot een be- langrijke uitbreiding en legde daartoe de hand op een stuk grond aan de Westzeedijk, dicht bij de rivier ter hoogte van de tegen woordige Parkhaven. De plaats van vestiging van dit filiaal - want de „Baan" bleef daar naast nog op volle kracht doorwerken - was veelbetekenend voor de richting, waarin Bar tel Wilton door deze daad zich definitief uit sprak. Vanaf dit ogenblik was er geen terug meer mogelijk en was het lot van de Wiltons met het wel en wee van de haven van Rotter dam en de Nieuwe Waterweg voor goed ver bonden. In deze gehele beginperiode van het bedrijf Wilton was er slechts één man, die de leiding had en de technische zowel als de commer ciële beslissingen nam: Bartel Wilton. Men zou van deze tijd kunnen spreken als van het éénmansbedrijf der Wiltons, doch zou daar mede een grove onrechtvaardigheid begaan ten aanzien van de echtgenote van Bartel, mevrouw Wilton, of liever volgens het spraak gebruik van die tijd, juffrouw Wilton. Zo ooit, dan zal men bij de herdenking van dit 100-jarig bestaan, bij de eerbewijzen, welke men terecht aan de stichter brengt, de lof aan de echtgenote niet mogen onthouden voor het aandeel, dat zij in het succes heeft gehad; daarvoor spreken de feiten overduidelijk en het staat vast, dat zij een intensieve en zegen rijke invloed heeft gehad op de gang van zaken en een hechte steun is geweest voor haar man.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 55