VJa) NIEUWS 6 Ter receptie Dat door de nauwe verbondenheid van het echtpaar Wilton met de smederij de merk waardige toestand ontstond, waarhij van een scheiding, een afstand tussen werkplaats en familiekring niet meer gesproken kon wor den, is zonder meer duidelijk. Daartoe droeg in sterke mate bij de omstandigheid, dat woonhuis en smederij gedurende de eerste jaren in hetzelfde pand waren ondergebracht en deze band tussen huiselijke- en werkkring, welke het bedrijf tot een vertrouwelijke en vriendschappelijke omgang tussen baas en knechten leidde, is één van de meest stabili serende factoren geweest in het Wilton-be drijf, welke ook, na het overlijden van de stichter Bartel in 1898 en nadat de leiding in handen van zijn zoons was overgegaan, zijn middelpuntrichtende invloed geruime tijd heeft doen gelden. De toenemende omvang van het bedrijf en de daarmede gepaard gaande aanwas van het aantal werknemers had als gevolg, dat de bovengeschetste patriarchale verhouding, wel ke nog sterk aan het ambacht herinnerde, overal geleidelijk losser werd en in zijn tegen deel ging verkeren. Inplaats van het beeld van de werkplaats binnen de familiekring ziet men in onze da gen de toestand ontstaan van de familiekring, welke in de invloedssfeer van het bedrijf wordt getrokken. De werkkring van de man, zoon of dochter begint meer en meer de huiselijke kring binnen te treden en deze binnen zijn invloed te trekken. Verwondering behoeft dit niet te wekken, indien men de wijzigingen overziet, welke zich in de achter ons liggende 100 jaren in de gedachten en verhoudingen der mensen hebben voltrokken en welke - in weerwil van een soms opkomen de twijfel - onwedersprekelijk op een evolutie wijzen, waaraan individuen zowel als parti culiere instellingen deel hebben. De geschiedenis der Wiltons, sinds de dag waarop Bartel zijn smederij opende, kan als een afspiegeling dienen voor de wijzigingen, welke zich in het groter maatschappelijk ver band voltrokken hebben. Op het tijdstip, waarop Bartel Wilton zijn onderneming aan de Baan begon, reikte zijn doelstelling niet verder dan om voor zichzelf en zijn familie een behoorlijk bestaan op te houwen. Het was een zuiver familiebedrijf en als zodanig erop gericht het gezin in stand te houden en materieel sterker te maken.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 56