NIEUWS 7 Januari 1954 Evenals zovele andere, uit dezelfde periode stammende, ondernemingen draagt ook het beeld, dat het Wilton-bedrijf uit die dagen oproept, nog sterk het karakter van een huisindustrie. Men krijgt de indruk van een zekere beslotenheid, gevolg van de doorwer kende tradities van het ambacht, welke medebrachten, dat de volledige aandacht en overgave van de handwerksman gewijd %vas aan het tot stand brengen van de opgedra gen arbeid. Tengevolge van deze naar binnen gerichte krachtsontplooiing en de lange arbeidsdagen, waaraan werkgever zowel als werknemer ge lijkelijk deel hadden, bleef er voor een naar buiten gerichte activiteit van de onderneming niet veel tijd en gelegenheid over. Trouwens, ook de maatschappelijke structuur had nog niet het stadium bereikt, waarin voldoende besef aanwezig was voor de betekenis van de onderneming in het complex van krachten en functies, welke de Staat vormen. Met alle gevoelens van menslievendheid en bereidheid tot hulp, welke vader en zoons Wilton, ook buiten de grenzen van de onder neming kenmerkten, bleef de activiteit ge durende de eerste jaren in sterke mate ego centrisch gericht, waarbij aan de mogelijk heden van een bestemming in ruimere zin nog niet veel aandacht werd geschonken. Hoe geheel anders zijn, wat dit betreft, de denkbeelden en verhoudingen geworden. Ook nu nog is, zoals voor elke particuliere onderneming, de krachtsinspanning er in de eerste plaats op gericht de uit particuliere besparingen door de aandeelhouders beschik baar gestelde financiële middelen winstge vend te maken, doch daarnaast zal in de lei ding van het bedrijf de bewustheid aanwezig moeten zijn, dat de aan haar toevertrouwde onderneming een belangrijke functie en taak in de gemeenschap te vervullen heeft. Sprak ik hierboven van de toenemende in vloed, welke er van het bedrijf - de fabriek en het kantoor - naar het gezin uitgaat, daar naast staat de verhouding van de fabriek en gemeenschap. Deze ontleent in hoofdzaak haar belangrijkheid aan de wisselwerking welke er tussen de beide gegroeid is. Van de zijde der onderneming o.m. in het verschaf fen van werkgelegenheid, voortbrenging van nuttige goederen, bijdragen van fiscale aard enz., terwijl de gemeenschap de wetten en voorschriften uitvaardigt, welke deze hande lingen aan bepaalde normen binden. Tot deze laatste kunnen gerekend worden de verschil lende wetten, waarbij leeftijd, arbeidsduur,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 57