Af» NIEUWS 8 Mr. Jacq. Dutilh, President-Commissaris veiligheid, hygiëne, ziekte-, ongevallen- en winstuitkeringen etc. geregeld worden. Daarnaast ziet men als symptoom van de toe nadering van fabriek en gezin de opleiding van jonge mensen in de bedrijfsschool, de omscholing van oudere ongeschoolden tot ge schoolde arbeiders, de vorming van pensioen fonds, ziekenfonds, fonds voor diverse noden en studiedoeleinden, verlening van onder stand, geneeskundige hulp, de aanstelling van sociale verzorgsters, de voortgezette contacten met gepensionneerden en verder in belang rijke mate de verschillende vrijwillig tot stand gekomen gezelligheids- en sportvereni gingen onder het personeel. Misschien minder sprekend, maar daarom niet minder doeltreffend heeft tot versterking der banden van fabriek en huis bijgedragen de regeling der arbeidsverhoudingen tussen onderneming, arbeiders en beambten in de collectieve arbeidsovereenkomsten - de zgn. C.A.O. - waarin de sociale verhoudingen bin nen de fabrieksmuren in onderling overleg zijn vastgesteld en die ertoe bijgedragen heb ben gedurende langere perioden de arbeids- rust te bewaren in 't belang van de onder neming en het gezin beide. Zijn bijzondere waarden ontleent deze C.A.O. daarnaast aan de instelling van de „kernen" van ambtena ren en arbeiders. Door hen wordt een gere geld wederkerend contact in stand gehouden tussen het personeel en de besturen dezer kernen en door deze laatsten met de directie, waardoor de collectieve overeenkomsten tot een levende werkelijkheid zijn geworden en een stabiliserende invloed in het bedrijf en naar buiten uitoefenen. Sinds korte tijd zijn de bovengeschetste ver houdingen tussen leiding en personeel in een nieuwe phase gekomen door de instelling van de Wet op de Ondernemingsraden. Het doel van deze raden, waarin directie en vertegen woordigers van het personeel zitting zullen hebben, is als volgt geformuleerd: „Naar ver mogen bij te dragen tot een zo goed moge lijke functionnering van de onderneming en de bevordering van de goede samenwerking in de onderneming". Kort gesteld komt het hierop neer, dat de functie van de kernen wordt verruimd tot een ondernemingsraad met een meer uitgebreide bevoegdheid tot adviseren, niet alleen op het gebied van sociale aangelegenheden e.d., maar eveneens in zaken, welke op economisch, organisato risch of technisch terrein liggen. Met deze stap zullen de vertegenwoordigers van het personeel in de ondernemingsraad een ruimer arbeidsveld en een grotere ver antwoordelijkheid opgedragen krijgen dan in de kernen het geval was. Anderzijds zal de leiding, met behoud van haar verantwoorde lijkheid tegenover het Bestuur en de aan deelhouders der Maatschappij, de leden van de ondernemingsraad zoveel mogelijk moeten betrekken in die maatregelen en beslissingen, welke in het belang van de onderneming ge nomen dienen te worden. Wat de Metaalindustrie betreft, is men thans zover, dat met de instelling van de bij de Wet voorziene bedrijfscommissie een begin is gemaakt. Deze commissie heeft de opdracht de bevoegdheden, reglementen enz. van de ondernemingsraden nader vast te stellen. Men kan dus wel zeggen, dat de eerste stap op de weg naar de invoering van ondernemings raden in de metaalnijverheid gezet is en ik wil in verband hiermede de hoop uitspreken, dat, hoe en op welke wijze deze onderne mingsraad in ons bedrijf tot stand zal komen, hij ertoe zal mogen bijdragen om de banden tussen leiding en personeel te versterken, tot beter wederzijds begrip zal voeren en verho ging van de productie ten gevolge zal hebben.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 58