m NIEUWS 9 In het voorgaande heb ik de betekenis ge schetst, welke de dynastie der Wiltons op het ontstaan en de groei van onze onderneming heeft gehad; ik heb daarnaast gewezen op het hoge zakenmoreel en de straffe principes, welke hun gedachten en handelingen bestuur den en die in het spraakgebruik worden sa mengevat in de uitdrukking, de „Wilton geest". De waarde van deze „Wilton-geest" leert men kennen in de inspirerende werking, welke er ook nu nog vanuit gaat op de leiding en haar medewerkers en welke tengevolge heeft ge had, dat vele zakenrelaties tot vrienden voor het leven zijn gemaakt. Ik heb mij er tot nu toe toe bepaald de ver diensten van de Wiltons te memoreren en heb daarbij nagelaten de directe medewer kers en de na hen opgetreden belangrijke figuren in dit overzicht te betrekken. Daar mede heb ik niet tekort willen doen aan de vele werkers in het bedrijf, die door hun toe wijding, technische kennis en voortvarend heid voor het bedrijf eveneens van grote waarde zijn geweest. De mij voor deze inlei ding toegemeten tijd is echter wel zodanig beperkt, dat ik mij tot de grotere lijnen heb moeten bepalen. Wat ik in eerste instantie getracht heb te doen, is een beeld te geven van de plaats, welke de onderneming ten opzichte van mens, familie en gemeenschap is gaan innemen en de verhouding, waarin deze geleidelijk ten opzichte van elkander zijn komen te staan. Deze verhouding onderging natuurlijk in de loop der jaren grondige wijzigingen tenge volge van het bedrijf beroerende schokken, zowel ten goede als ten kwade. Tot de goede mogen wij rekenen de verplaat sing van het bedrijf van de Baan en West zeedijk naar de Westkous, de aanschaffing van drijvende droogdokken enz., de fusie met het Etablissement Fijenoord in 1929 en de verplaatsing van het hoofdbedrijf naar Schie dam. Tot de kwade moet gerekend worden de teruggang van de bedrijfsdrukte tengevolge van conjunctuur-schommelingen, die zich vooral na de le wereldoorlog sterk deden gevoelen, waardoor velen onzer werknemers moesten worden ontslagen en daardoor in een wisselvallig en kommervol bestaan kwamen te verkeren, terwijl de bezetting door de vijand in de 2de wereldoorlog met hare funes te gevolgen op het physiek en de geest der mensen nog te vers in ons geheugen liggen om daarover veel te zeggen. Naar mijn overtuiging zal 1 Januari 1929, de datum waarop de vereniging van Wilton en De Staatssecr. van Sociale Zaken Mr. Dr. A. A. van Rhijn het Etablissement Fijenoord een feit werd, als de belangrijkste gebeurtenis moeten wor den gezien in de geschiedenis der beide on dernemingen. De samenvoeging toch tot één bedrijf, met een arbeidsveld dat naast de aan bouw eveneens de reparatie van schepen en voortstuwingsinstallaties bestreek, verhoogde in belangrijke mate de weerstand tegen con junctuur-schommelingen en daarmede even eens de bestaanszekerheid van het afhanke lijke gezin. Toch zou het optimistisch zijn te beweren, dat op 1 Januari 1929 de fusie, naast een administratieve, ook een practische werkelijk heid was geworden. Men behoeft slechts de figuren van de twee stichters, Bartel Wilton en Gerhard Moritz Roentgen, naast elkaar te stellen om te begrijpen, dat ook de bedrijven een verschillend karakter en afwijkende structuur te zien gaven. Ook het Etablissement Fijenoord was evenals Wilton in zijn soort een representatief bedrijf en zijn stichter Roentgen verdient niet min der dan Bartel Wilton onze eerbiedige be wondering voor zijn technische kwaliteiten,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 59