17 NIEUWS De Staatssecretaris van Sociale Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, spreekt vervolgens: De feestelijkheid, die wij hier vandaag met elkander vieren, is niet een gebeurtenis van plaatselijke aard, maar moet met recht genoemd worden een nationale gebeurtenis. Wij zijn hier met elkander om een 100- jarige te eren en wanneer ik aan een 100-jarige denk, dan komt onwillekeurig de gedach te bij mij op van iemand leu nend op een stokje, die gebo gen zit in een armstoel en die eigenlijk in de neergang van het leven is. Maar dat kan van deze 100-jarige gelukkig in geen enkel opzicht worden gezegd, want deze 100-jarige is nog stoer in eigen kracht, is vol be weging en is nog in een stijgen de lijn, in een opgang. Daarom is er alle reden om hier na mens de regering een woord van hartelijke gelukwens te spreken tot allen, die bij het jubileum van Wilton-Fijenoord zijn betrokken. Het ver heugt mij, dat ik dit hier mag doen in deze kring omdat hierbij ook betrokken is de kern van Wilton-Fijenoord en wij in de kern moeten zien het symbool van het overleg tussen werkgevers aan de ene kant en de arbeiders aan de andere kant. Verder verheugt het mij ook, dat niet alleen in deze kring voor mij de gelegenheid wordt gegeven om deze gelukwens uit te spreken, maar dat daar velen zijn, allen Verbonden aan deze onderneming, die in de gelegenheid zijn om datgene wat ik graag tot U zou willen zeggen te beluisteren. Wanneer wij een 100-jarig jubileum vieren, dan is er zeker aanleiding om met een enkel woord terug te gaan in de geschiedenis van deze 100-jarige en enkele grepen te doen uit de belangrijkste gebeurtenissen van deze 100 jaren. Dat wil ik doen door een paar jaar tallen te noemen en aan deze jaartallen een enkele opmerking te verbinden. Ik noem dan in de eerste plaats het jaartal 1878 toen het honderdste schip van de helling van Fijenoord liep. Toen bleek, dat niet minder dan 38 van deze schepen door de regering waren besteld, omdat de meeste particuliere opdrachtgevers in deze tijd hun bestellingen in Engeland plachten te plaatsen. Ik noem een ander jaartal 1890, en wil in herinnering brengen het schone gedenkboek, dat door Prof. Bouman is geschreven en door Even 'n praatje deze onderneming is uitgegeven. Het jaar 1890 toonde een voorbeeld van voortreffelijke service, want in het gedenkboek wordt mede gedeeld, dat een van de bekende Rotterdam se schepen uit die tijd, de „Batavier III" zware averij had en dat de heer Wilton toen doordrong, wat in die tijd nog wat zeggen wilde, tot de heer Kröller, de bekende direc teur van het Müller concern, en dat deze toen mededeelde dat 2 andere fabrieken aangebo den hadden deze averij te herstellen in resp. 6 weken en 3 maanden. Maar de heer Wilton bood aan om het te doen in 4 X 24 uur en wat het belangrijkste was, het lukte. Ziedaar het bewijs van de voortreffelijke service die deze onderneming altijd heeft nagestreefd. Ik kom tot een ander jaartal, 1932, het don kerste jaar van de crisis. In 1929 waren er bij de onderneming nog ruim 4000 man werk zaam. In 1932, 3 jaar later, was het aantal door de crisis teruggelopen tot nog geen 1500 man en wanneer wij de orders stellen op een cijfer van 100 in 1929, dan zien wij dat deze orders in 1932 tot een vierde waren terugge lopen. Wat een economische schade, maar wat nog belangrijker is, wat een menselijk leed spreekt uit deze cijfers. Welnu, vandaag kunnen wij daar weder de heuglijke opmer king aan toevoegen dat al deze moeilijkheden overwonnen werden en dat het de grote ener gie is geweest van deze onderneming, dat men er in geslaagd is om deze moeilijkheden in korte tijd te boven te komen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 67