En nu het laatste jaartal, het ogenblik van thans, ruim 7000 arbeiders en een grote bloei. Wat ook van zeer veel belangstelling van de cliënten getuigt is het feit, dat ik in het ge denkboek een afdruk vond van een kerst groet die aan de onderneming was toegezon den. Op deze kerstgroet ziet men het kerst ffi) NIEUWS 18 De heer C. J. van Daalen officier in de orde van Nog een ander jaartal 1940 -1945. De oorlogs jaren. Weer was er grote economische schade, weer was er groot menselijk leed, want de bombardementen en de Duitse roofzucht had den de werf een enorme schade toegebracht en daarnaast wat een menselijk leed. 75 be ambten en werklieden van deze onderneming lieten het leven. mannetje in zijn rode kle ding, waggelend door de sneeuw en het heeft een gebroken schip op de rug. Het kerstmannetje wordt de weg gewezen naar het herstel van het gebroken schip door een grote weg wijzer waarop de woor den vermeld staan: Naar het ziekenhuis Wilton. Wanneer een cliënt 'n der gelijke kerstgroet stuurt, dan hoeft men niet te twijfelen dat er een goe de verhouding tussen de ondernemer en zijn cliën ten bestaat. Maar wanneer ik hier vandaag naar U toegeko men ben, dan is het hier ook wel in het bijzontler om iets te zeggen over de sociale verhoudingen in deze onderneming. Ik mag dan constateren, hetzelfde wat hier door verschillende sprekers, waarschijnlijk meer be voegd dan ik, over deze zaak is gezegd n.l. dat deze onderneming haar sociale verplichtingen al tijd zeer breed heeft op gevat. Ik kan U enkele cij fers hiervan geven, want de wettelijke kosten in percentage van het loon van deze onderneming be dragen 29 maar de fei telijke kosten bedragen 35 dus 6 meer, een bewijs dat men niet Oranje Nassau schriel, niet krenterig is, maar dat men de so ciale verplichtingen breed heeft genomen. Men beschikt over een goed personeelsblad, het Wilton-Fijenoord Nieuws, er zijn sociale werksters aangesteld om de gezinnen te hel pen waar het nodig is, men heeft het vacan- tie-centrum Heidebad in Epe. Ik denk ook aan het studiefonds voor begaafde kinderen van werknemers, naar inijn mening een uiter mate belangrijke zaak om op deze wijze de mensen de gelegenheid te geven om te pro fiteren van al de begaafdheid die onder het Nederlandse volk wordt gevonden, een bewijs tevens hoe breed men hier van ondernemers zijde de sociale verplichtingen heeft geno men. Maar ik denk ook aan het Pensioen-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 68