(Sa) NIEUWS Snletbtng ^rjvutiiaaxKiRaf ïrjsiïUKftii 4 €en eeuto ÖHlton Jftjenoorb 1854 1954 en eeuwfeest dat opwekt tot een terug blik op een tijdperk van méér dan honderd jaren! De geschiedenis van Fijenoord is namelijk vroeger begon nen dan die van Wilton; reeds in 1823. Wilton had echter drie kwart eeuw bestaan voor in 1929 de samensmelting met Fijenoord tot stand kwam. Er zijn verschillende jubi leumdata mogelijk, maar niemand denkt meer over een afzonderlijk jubileum van een der vroegere ondernemingen. Wij vieren het eeuwfeest van Wilton-Fijenoord, 1854-1954. Toen de huis- en kachelsmid Bartel Wilton de 7de Januari 1854 zijn smederij aan de Baan betrok, was Rotterdam een kalme pro vinciestad. Het leven speelde zich af binnen de stadsvesten. Het had iets rustigs en ge moedelijks, ondanks het druk vertier van vaartuigen in de binnenhavens en het gaan en komen van zeewaardige zeilschepen, gro tendeels langs de Boompjes gemeerd. De nijverheid vertoonde nog alle kenmerken van het oude ambacht. Met één uitzondering! Aan de linker-Maasoever, ten Oosten van het rustige dorpje Katendrecht, vredig in het groen van hoge bomen gelegen, was een be drijf gegroeid dat niet in de oude binnen- stad zou hebben gepast. De in 1823 opge richte Nederlandsclie Stoomboot Maatschap pij had er een werkplaats ingericht, het „Etablissement Fijenoord", bestemd „tot het maken van gehele stoomwerktuigen". Uiter lijk vertoonde het voormalig quarantaine station, het „Pesthuis", nu in een fabriek om getoverd, niets dat kon doen vermoeden welke technisch revolutionnaire plannen de eerste directeur van de Nederlandsclie Stoom boot Maatschappij (N.S.M.) koesterde. Hoe had men immers in die tijd van trek schuiten en diligence-diensten kunnen begrij pen wat de stichter van Fijenoord, Gerhard Moritz Roentgen, bezielde. Een vreemde eend in de bijt, deze vroege ondernemer! Van technisch geniale aanleg, onstuimig, de blik gericht op verre toekomst, paste de voormalige zee-officier Roentgen geheel niet in een omgeving, waarin iedere doorbreking van de sleur van het verleden ergernis ver oorzaakte. Er waren vele belangen mee ge moeid Roentgen's plannen voor de bouw van rivierstoomschepen liever niet te zien slagen. Het is dan ook de vraag of de eerste direc teur van de N.S.M. zijn doel zou hebben be reikt, indien koning Willem I, een nobele nu ROTTKIVAM.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 6