21 (lj|) NIEUWS Wanneer hij een gedachte heeft, waardoor hij tot de ondernemingsgemeenschap kan bijdra gen, dat hij dan ook de gelegenheid krijgt om die gedachte op de bestemde plaats te benutten, want de arbeider weet toch dik wijls van de kleine onderdelen waarmee hij bezig is veel meer dan menig ander, omdat hij daarin is gespecialiseerd. Daarom is het ook van belang dat hij deze gespecialiseerde ken nis ten nutte van de gemeenschap stelt en ga ik dat nu samenvatten, dan kom ik tot de con clusie, dat het in een onderneming niet zo is, dat alles van de ondernemers alleen afhangt, want ook de arbeider is bedrijfsgenoot en hij is een onmisbaar scheppende kracht. Maar ook omgekeerd, dat wij niet alleen naar de arbeider moeten zien, want de leiding is on misbaar en wanneer wij de geschiedenis van deze onderneming nagaan, dan worden wij daar al weer heel duidelijk aan herinnerd. De grote internationale concurrentie die men telkens moet overwinnen, het steeds aanpas sen aan nieuwe tijden wat telkens nodig bleek, maakt de leiding in een onderneming als deze volkomen onmisbaar. Het is een kenmerk van de gemeenschap, dat ieder daar zijn plaats heeft van hoog tot laag. Het is hier, en in een onderneming als deze mag men het zeker als een voorbeeld gebruiken, het is hier als met de schakels van een keten. De kleinste schakel bepaalt de kracht van de keten. Geen enkel schakeltje kan worden gemist en wanneer ik hier nu gekomen ben als Staatssecretaris van Sociale Zaken om de gevoelens van de rege ring te vertolken, dan is dat om de gemeen schap van Wilton-Fijenoord te eren en om naast de grote betekenis van het werk, dat onder de leiding der Directie is gedaan, toch ook de aandacht te vestigen op de zeer be langrijke plaats die de groepsleiders, bazen en arbeiders hierbij hebben ingenomen. Nu zijn er hier die 40 jaar en langer hun taak hebben verricht en daarbij noem ik dan de heren die hier aanwezig zijn, de heer de Ridder, de heer Burgerhout en de heer van Tilborg, alledrie mannen met eigenschap- Enige geschenken

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 71