5 (vjjjl NIEUWS Bedrijf „de Baan" 1880 figuur van brede blik en merkwaardig za kentalent, Roentgen niet op de meest kracht dadige wijze had gesteund. Roentgen toonde zich het vertrouwen waar dig, dat de vorst in hem had gesteld. Hij bracht het bedrijf tot bloei, vooral in tech nisch opzicht, o.a. door de constructie van een nieuw type scheeps-stoommachine (de compound-machine). Het zou ons te ver voe ren de ontwikkeling van het Etablissement Fijenoord enigermate uitvoerig te schetsen. Wèl mag worden opgemerkt hoeveel Rotter dam te danken heeft aan Roentgen als pio nier van de moderne industrie. In de toene mende concurrentie tussen Rijnvaart en spoor wegen dreigde het onafhankelijk geworden België door een spoorlijn Antwerpen-Keulen, de doorvoerhandel van Rotterdam uit te scha kelen. Rotterdam's rivierstoomvaart gaf toen de doorslag. Roentgen bouwde namelijk zware sleepboten, die geschikt waren om Rijnaken te slepen, een transportsysteem dat speciaal gunstig bleek voor het transport van massagoederen. Financieel was de toestand van de N.S.M. minder bevredigend, vooral omdat de afde ling rederij van de maatschappij nogal eens tekorten te zien gaf. Het is mogelijk dat Roentgen zich sommige tegenslagen te veel aantrok. Hij werd gekweld door buien van neerslachtigheid, afgewisseld door vlagen van onstuimige werklust, die het uiterste vergden van zijn uithoudingsvermogen. Vermoeid en geestesziek moest Roentgen in 1849 zijn ambt neerleggen. Het bedrijf, waarvan de leiding overging aan de heer J. W. L. Oordt, had destijds 400 arbeiders in dienst. De N.S.M.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 7