DECLAMATORIUM WAS HET HOOGTEPUNT Jubileumnummer van het W.F.-Nieuws NIEUWS 32 Uit de pers) „Een zucht van verlichting zullen de organi satoren van het massale Wilton-Fijenoord- feest in het Ahov'gehouw gisteravond na af loop hebben geslaakt: alles was vlot verlopen en iedereen bleek tevreden te zijn over het gebodene. De krachtproef was glansrijk doorstaan en met minder spanning konden de twee nog volgende bijeenkomsten met 5000 man tege moet worden gezien. 't Was werkelijk een feest door en voor het personeel; ontelbaar groot was het aantal Wilton-werkers, die gezamenlijk deze avond op rolletjes lieten lopen en nog groter was het aantal dat in het declamatorium „100 jaar Wilton" met muziek en zang hun vreug de uitten over het feest van hun zaak. Temidden van de vijfduizend Wilton-werkers en gepensionneerden met hun echtgenoten of verloofden bevonden zich de president-com missaris, Mr. Jacq. Dutilh, commissarissen, de voltallige directie en de burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. Peek, allen vergezeld van hun dames. Toen omstreeks kwart voor acht de oudste directeur, de heer S. van West het podium beklom voor het uitspreken van zijn ope ningswoord verstomde het geroezemoes, dat reeds lang voor zeven uur was begonnen. De heer van West hield slechts een korte toe spraak en daarin bracht hij warme hulde aan de vrouwen van de werknemers, die toch zo nauw betrokken zijn bij dit feest. Met medewerking van de bariton Arie van Mever en de declamator Henk Schaer voer den daarna het dames- en mannenkoor van W.F. en de bedrijfsharmonie het declama torium „100 jaar Wilton" uit. De tekst hier voor leverde de heer L. Giphart, de muziek schreef de heer Joh. F. Pala, die ook het ge heel leidde. De heer J. Lucas, dirigent van beide koren, studeerde de zang in. In vier gedeelten wordt in het declamatorium de geschiedenis van het 100-jarig bedrijf ver haald. De lof wordt gezongen op de durf en de ondernemingsgeest van de stichter, Bartel Wilton en de hoop wordt uitgesnroken dat de bloei en de groei van het bedrijf gestadig zullen blijven voortgaan, tot heil van de dui zenden, die hier een bestaan vinden. Ongetwijfeld geslaagd mag de toonzetting van de tekst heten; de heer Pala legde er veel eer mee in. Geslaagde uitvoering. Niets dan lof hebben wij voor de uitvoering; met welk een oneindig geduld moet er ge studeerd zijn om tot zulk een resultaat te komen. Opgetogen toonden de toeschouwers zich en na de ware ovatie, die zij de uitvoe renden brachten, was het voor de heer van West geen eenvoudige opdracht zijn hulde onder woorden te brengen. De heren Pala en Giphart werden „omkranst" en later ontvin gen beide een cadeau onder couvert. Na deze uitstekende inzet volgde de vertoning van een film die in woord en beeld de jubi- leumdag van 7 Januari de revue liet passeren. In ongeveer een kwartier tijd werd nog eens de dag beleefd, toen het lied van de arbeid op de werf niet werd gehoord, maar dank baar werd herdacht het werk dat Bartel Wil ton een eeuw geleden begon. De film besloot het eerste gedeelte van de avond. Na de pauze volgde het optreden van beken de Nederlandse artisten, waarvan de meesten veelal in het buitenland verkeren. De con ferencier Cees de Lange praatte één en ander genoeglijk „aan elkaar". Vijf en zestig RET-bussen zorgden na afloop dat iedere bezoeker vlug zijn woning be reikte." Gestoken in een fraaie omslag, waarop een afbeelding prijkt van de stichter Bartel Wil ton, is dezer dagen verschenen het uitstekend verzorgde jubileumnummer van het Wilton- Fijenoord Nieuws. Na een „Ten Geleide" van de president-com missaris, Mr. Jacq. Dutilh, een „Woord voor af" van de oudste directeur, de heer S. van West en een foto van H.M. Koningin Juliana met de president-commissaris, directie-leden en burgemeester Peek van Schiedam, volgt een met vele foto's verlucht overzicht van de geschiedenis van het bedrijf van de hand van Prof. Dr. P. J. Bouman. Deze stelde ook het gedenkboek samen, dat wij reeds eerder be spraken. Ir. G. de Vries haalt in een prettig geschreven artikel enkele herinneringen op aan zijn 44- jarige diensttijd bij W.F. en dan zijn voorts nog twee pagina's ingeruimd voor een foto montage, die een beeld geeft „van het brui sende leven als werkers van hand en hoofd na het werk elkander in vrijheid en blijheid ontmoeten". Ongetwijfeld zal het Wilton-Fijenoord-perso- neel dit fraaie jubileumnummer met veel vreugde hebben ontvangen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 82