GEDENKBOEK 33 m NIEUWS Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan was het gedenkboek van de hand van Prof. Dr. P. J. Bouman reeds verschenen en aan velen onzer personeelsleden uitgereikt. Omtrent dit boek lezen wij o.m. „De Dok- en Werkmaatschappij Wilton-Fije- noord N.V. zal op Donderdag 7 Januari het feit herdenken, dat een eeuw geleden te Rot terdam het bedrijf Wilton werd opgericht. In 1929 zijn Wilton en Fijenoord tot een fusie gekomen, het gecombineerde bedrijf viert dus tegelijkertijd een jubileum, het zilveren. Te dezer gelegenheid heeft Wilton-Fijenoord aan Prof. Dr. P. J. Bouman het schrijven van een gedenkboek opgedragen, dat enige tijd gele den, keurig verzorgd door de N.V. Drukkerij M. Wyt en Zonen te Rotterdam, is verschenen. Prof. Bouman heeft zijn taak zeer ruim op gevat, in zijn woord vooraf tot zijn zo lezens waardige en vooral overzichtelijke studie zegt hij: De auteur van het nu verschijnende Ge denkboek meent goed te doen rekenschap en verantwoording af te leggen van de tijdsgren- zen, waarin zijn historisch relaas zich be weegt: 1854- 1954 met een daaraan vooraf gaande geschiedenis van Fijenoord, geduren de de eerste tientallen jaren van zijn bestaan (1823-1854). Twee figuren rijzen uit het bijna 300 pagina's tellende boek omhoog: Gerhard Moritz Roentgen, oprichter van de werf Fijenoord en de romantische smid Bartel Wilton, eige naar van een smederij aan de Baan, die in niets ontziende werkkracht en volharding niet onderdeed voor Roentgen. De laatste was een Oost-Fries van geboorte, die na zijn opleiding tot zee-officier, in de actieve dienst een opvallende belangstelling voor technische vraagstukken had getoond, de eerste was af komstig uit een oorspronkelijk Engels ge slacht van hoefsmeden, dat zich in het laatst van de 17e eeuw in Nederland had gevestigd. Roentgen had in zijn functie van zee-officier verschillende regeringsopdrachten vervuld ter bestudering van de ontwikkeling van de scheepsbouw in Engeland en ter bestudering van de Britse en Zuidnederlandse ijzerindu strie. Wilton (1828), een man van een gene ratie later dan Roentgen (in 1795 geboren) had als jongmaatje eerst bij een baas te Rot terdam gewerkt en was daarna op de bonne fooi naar Londen getrokken, waar hij zonder de geringste kennis van het Engels, zich door de moeilijkheden wist heen te slaan en een patroon vond, die hem met raad en daad ter zijde stond." De eerste feestgangers komen binnen Moet er nog boter zijn, dames Zo gaat deze bespreking kolommen lang ver der en wij constateren, dat ver buiten ons bedrijf het Gedenkboek goed is ontvangen en opgevallen door inhoud en uitvoering.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 83