m.t.s. SOLOGNE 50-JARIG BESTAAN AFD. ROTTERDAM A.N.M.B. 9? NIEUWS Mr?, 'pm Op 11 Maart 1954 is in het Bouwdok (Z.Z.) (ie kiel gelegd voor liet m.t.s. „Sologne", dat gebouwd wordt voor rekening van de Franse Maatschappij: Société Fran^aise de Transports Pétroliers. Voor deze Maatschappij waren aanwezig H.H. Duret en Lemerer. Op nevenstaande foto is de kiellegging van het schip, dat 19.500 ton groot zal worden, vastgelegd. Op 20 Februari j.l. heeft de afdeling Rotterdam van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs- bond liaar 50-jarig jubileum gevierd. Op zichzelf zou dit jubileum geen aanleiding geweest zijn om daarover iets in ons Orgaan te vermelden, ware het niet, dat de geschiedenis van deze afdeling zo uitermate belangrijk is geweest voor de ontwikkeling van het contact tussen werk nemers en werkgevers en de grondslag vormt voor de huidige verhoudingen tussen de werk nemers- en werkgeversorganisaties. Dr. J. R. van Blom, secretaris van de afdeling Rotterdam van de Metaalbond, was gaarne bereid zich in zijn archieven te verdiepen en zijn interessante betoog laten wij hieronder volgen. De Werknemersorganisaties te Rotterdam. Het op Zaterdag 20 Februari 1954 gevierde jubileum is de 50-jarige herdenking van de oprichting van een zelfstandige plaatselijke vereniging van metaalbewerkers, genaamd „Vooruit". Voordien waren er reeds verschei dene plaatselijke verenigingen geweest, aan welke evenwel een kort bestaan beschoren was, als gevolg van het feit, dat volgens toen malige opvattingen een georganiseerde arbei der grote kans liep zijn betrekking te ver liezen. In 1905 sloot „Vooruit" zich aan bij de lan delijke Ijzer- en Metaalbewerkersbond, welke in 1886 was opgericht. Deze plaatselijke af deling was eigenlijk een fusie van drie orga nisaties, n.l. de zoëven genoemde „Vooruit", de Koper- en Blikbewerkersbond (opgericht in 1903) en een in 1904 opgerichte vijlen- kappersorganisatie. Van de oprichters van de vereniging „Voor uit" is nog één persoon aanwezig en wel de heer P. Danz (die na secretaris te zijn ge weest, in 1916 voorzitter van de bond is ge worden en die in 1921 tijdens de grote sta king te Rotterdam van zich deed spreken). De eerste voorzitter van „Vooruit" was Roo- denburg, die in 1905 werd opgevolgd door Eringaard, van beroep vijlenkapper. Naast de Afdeling Rotterdam bestond er ook een afdeling Charlois. Deze fusioneerde in 1909 met de afdeling Rotterdam. Van dit gro ter geheel werd voorzitter Van Pelt, werk zaam als klinker bij de R.D.M. Het aantal leden groeide in 1905 van 140 uit tot pl.m. 1200 in 1914. De groei was echter weinig re gelmatig, er zaten nogal wat ups en downs in. De Werkgevers te Rotterdam Van werkgeverszijde is er nimmer enig con tact met de werkliedenorganisatie geweest, feitelijk werd zij niet erkend. De heer Wacht deelde mij mede, dat van werknemerszijde wel pogingen tot contact zijn aangewend, doch dat er vóór 1919 nooit een bespreking met het bestuur van een werkgeversorganisatie is geweest. Op 31 Januari 1908 werd in Rotterdam op gericht de Scheepsbouwmeesters- en Machi nefabrikanten-vereniging te Rotterdam en omstreken, die in 1920, in de tijd van de grote staking, omgezet werd in de Afdeling Rotterdam van de Metaalbond. Staking in 1913 Nog geen georganiseerd overleg In Januari 1913 is er voor het eerst strubbe ling van enige omvang. De klinkers van de werf Rijkee Co., welke werf lid was van de Metaalbond, staakten voor hoger loon en kortere werktijden. Rijkee kondigde op 7 Februari 1913 een sluiting van de werf aan, ingaande op 15 Februari, wanneer op deze datum de staking der klinkers niet was opge heven. De heer Wacht deelde mij mede, dat het be stuur der werknemersorganisaties, n.l. de neu trale en de Christelijke bond, in deze be kendmaking een aanleiding vonden om aan de Metaalbond een onderhoud aan te vragen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 8